اعضاي جديد هیئت‌منصفه‌ي مطبوعات استان فارس معرفي شدند

علي القاصي‌مهر
علي القاصي‌مهر  
اعضاي جديد هیئت‌منصفه‌ي مطبوعات استان فارس معرفي شدند علي القاصي‌مهر

راستین آنلاین:اعضاي جديد هیئت‌منصفه‌ي مطبوعات استان فارس معرفي شده و مراسم تحليف را به‌جاي آوردند.

رييس كل دادگستري استان فارس يكشنبه 21 آبان در مراسم معرفي و تحليف اعضاي جديد هیئت‌منصفه‌ي مطبوعات فارس، رسانه‌ها را ملزم به حفظ كرامت و حرمت انسان‌ها در انتشار مطالب، دانست.

علي القاصي‌مهر گفت: بر اساس اصل 168 قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ايران، رسیدگی به جرائم سياسي و مطبوعاتي بايد با حضور هیئت‌منصفه برگزار شود.

او با بيان اینکه انتخاب اعضای هیئت‌منصفه دارای شرایط و اختیاراتی است و بر اساس موازین اسلامی تعریف می‌شود، افزود: فلسفه وجودی و حضور هیئت‌منصفه در این دو جرم ناشی از این تفکر و ایده است که مرتکبین این نوع جرائم متولی انعکاس افکار عمومی هستند لذا جامعه حقوقی برای جرم انگاری ملاحظات جامعه را درنظر گرفته است .

وی در جلسه تحلیف هیئت‌منصفه استان فارس گفت: از حیث تفاوت ماهیت، جرم عادی، عاری از انگیزه شرافتمندانه است اما جرائم مطبوعاتی شرافتمندانه است از این رو قانون گذار امتیاز حضور هیئت‌منصفه را برای این دسته از جرائم الزامی کرده است .

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس فارس با اشاره به این که اعضای هیئت‌منصفه از اقشار مختلف باید انتخاب شوند،تصریح کرد: اعضای این هیئت‌منصفه باید مورد وثوق جامعه باشند به همین دلیل باید از لحاظ تقوا و تدین از بین فرهیختگان جامعه انتخاب شوند .

القاصی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در پرونده های مطبوعاتی افرادی که مرتکب جرم می شوند، نماینده افکار عمومی هستند رسیدگی به جرائم آنها نیز باید با حضور اعضای هیئت‌منصفه باشد .

وی با اشاره به اینکه حضور هیئت‌منصفه مطبوعات به جلسه دادگاه مشروعیت می بخشد، بیان کرد: بر اساس قانون در جرائم مطبوعاتی دادگاه مجاز به رسیدگی بدون حضور و مشورت با هیئت‌منصفه نیست که این نشان دهنده اهمیت کار مطبوعات است .

القاصي با اشاره به این که هر جرمی که قابلیت ارتکاب توسط مطبوعات را داشته باشد جرم مطبوعاتی تلقی می شود، بیان کرد: جرائم مطبوعاتی دارای ویژگی های خاصی است که با جرائم دیگر متفاوت بوده و تا زمانی که انتشار پیدا نکرده جرم تلقی نمی شود .

رئيس کل دادگستری استان فارس با اشاره به این که در حال حاضر بر اساس رویه قانون بیشترین جرائم مطبوعاتی مربوط به جرائمی است که علیه افراد مطرح شده، اظهار کرد: هتک حرمت، توهین، افترا و نشر اکاذیب از دیگر جرائم مطبوعاتی است که برخی از این جرائم اثرات آن بیشتر از جرمی است که به صورت غیر مطبوعاتی انجام می شود .

وی با بیان این که رسیدگی به جرائم مطبوعاتی از ظرافت بالایی برخوردار است و رسیدگی به این جرائم باید با رعایت تشریفات باشد، تاکید کرد: در استان فارس هیئت‌منصفه دوره قبل از  سال 94 شروع به کار کرد و تعامل بسیار مطلوبی داشته است .

رئیس شورای قضایی استان فارس با بیان این که در استان کمترین جرم مطبوعاتی را شاهد بوده ایم، گفت: از سال 94 تاکنون 5 مورد تخلف مطبوعاتی را شاهد بوده ایم که این جرائم مربوط به نشریات شهرستانها بوده است .

القاصی با اشاره اینکه تعداد کم پرونده های تخلفات مطبوعاتی حاکی از پایبندی اصحاب رسانه و اهل قلم به موازین اخلاقی است، گفت: این امر نشان دهنده رعایت تمامی جوانب قانون درترویج و نشر مسائل وموضوعات بوده است .

رئيس کل دادگستری استان فارس خواستار رعایت کرامت و حرمت انسانها از سوی مطبوعات در انتشار مطالب شد و تاکید کرد: در برخی موارد اگر نشر مطالب و موضوعات با دقت و صحت عمل صورت نگیرد ضرر و خسارت جبران ناپذیری را وارد کرده و آبروی یک فرد و انسان که از ارزش و کرامت برخوردار است مورد خدشه قرار می گیرد از این رو باید در تصمیمات و انتشار مطالب حفظ حرمت انسانها مورد توجه قرار گیرد .

القاصی در ادامه با بیان اینکه استان فارس، استان خاصی  از جهت برخورداری از اندیشه ها و تفکرات است اما علی رغم این ویژگی کمترین جرم و آسیب را در این حوزه شاهد هستیم گفت: این امر نشان دهنده پایبندی اهالی رسانه به رعایت موازین قانونی است .

معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس و سرپرست محاکم کیفری یک استان نیز در مراسم تحلیف اعضا هیئت‌منصفه مطبوعات فارس ضمن قدردانی ازهمکاری همه اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات گفت: قانونگذار اهمیت جرم سیاسی و مطبوعات را در تعیین محکمه دارای صلاحیت به اثبات رسانده و صلاحیت رسیدگی به جرائم مطبوعاتی و سیاسی را به محکمه ای سپرده است که از تعدد قاضی برخوردار است و آراء آن در دیوان عالی کشور قابلیت فرجام خواهی دارد .

محسن رجائی نیا با اشاره به اینکه این همه این تمهیدات قانونی ناشی از اهمیتی است که  قانون گذار به این موضوع داده است خاطر نشان کرد: در استان فارس با توجه به گستردگی استان، خوشبختانه شرایط ومسائل سیاسی و فرهنگی به نحوی است که با کمترین جرائم مطبوعاتی روبرو هستیم .

معاون قضايي رئيس كل دادگستري فارس همچنین بر ارائه مباحث آموزشی به اصحاب رسانه در راستای به حداقل رساندن جرائم مطبوعاتی تأکید کرد .

براساس اين گزارش، غلامحسين واحدي‌پور پیشکسوت رسانه‌اي استان فارس، فضل‌الله فروغی استاد دانشکده حقوق دانشگاه شیراز، حجت‌الاسلام محمدصادق مهرابی مدیرکل تبلیغات، حجت‌الاسلام محی‌الدین طاهری تولیت آستان سیدعلاءالدین حسین، حمیدرضا آذری مدیرکل آموزش‌وپرورش، حجت‌الاسلام سید علی نجفی نماینده روحانیون، حسن جوکار سرپرست نظارت بر انتخابات شورای نگهبان، صابر سهرابی مدیرکل روابط عمومی استانداری فارس، مهرزاد شیری نماینده وکلای دادگستری، رضا خشنود نماینده جامعه پزشکان، مجید چیزفهم نماینده هنرمندان، نگار رحیمی راد نماینده بانوان، تنگاب جهرمی مدیر روابط عمومی‌ و ارتباطات دادگستری استان و سینا بنی زمانی عضو شورای شهر شیراز اعضای جدید هیئت‌منصفه مطبوعات استان فارس اعضاي جديد هیئت‌منصفه مطبوعات فارس هستند.
انتهای پیام /  101
797 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 آبان 1396 22:46
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا