افتتاح نمایشگاه سی سال با سعدی همزمان با روز سعدی

افتتاح نمایشگاه سی سال با سعدی همزمان با روز سعدی
   

راستین آنلاین:«سی سال با سعدی» نمایشگاه خوشنویسی استاد «یدالله کابلی خوانساری» همزمان با یادروز سعدی در شیراز گشایش یافت.


نمایشگاه هنری «سی سال با سعدی» شامل ۳۱ اثر برجسته شکسته نویسی استاد یدالله کابلی خوانساری در محل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس با استقبال بی‌نظیر سعدی دوستان گشایش یافت.
این نمایشگاه که تا ششم اردیبهشت دائر است، گوشه‌ای از تلاش‌های استاد کابلی خوانساری با مضامین و آثار پندآموز و ادبی سعدی شیرازی را به نمایش گذاشته است.
نمابشگاه سی سال سعدی گزیده‌ای از برجسته‌ترین آثار شکسته‌نویسی معاصر بقلم استاد بزرگ این رشته هنری است.
استاد یدالله کابلی خوانساری چهره ماندگار هنر شکسته نو‌یسی و احیاگر این هنر در دوران معاصر است.

خط شکسته که «بهار خوشنویسی ایرانی» لقب گرفته، اوایل سده یازدهم هجری قمری ابداع شد و  «درویش عبدالمجید طالقانی»  در نیمه دوم قرن دوازدهم شکسته نستعلیق را به اوج تکامل رسانید. بعد از او بزرگانی چون میرزا حسن اصفهانی، محمدرضا اصفهانی، میرزا کوچک اصفهانی، محمدعلی شیرازی، راه او را در دوران قاجار ادامه دادند و نهایتا «سیدعلی اکبر گلستانه» آخرین حلقه شکسته نویسان متاخر بود که بعد از او رکود طولانی در نشر این خط رخ داد. 
این رکود تا سال 1350 ادامه داشت تا اینکه بزرگانی چون استاد «یدالله کابلی خوانساری» با شیوه اصولی و زیبایی‌شناسانه بر احیا آن همت گماشته و شکسته نویسی حیاتی دوباره یافت. استاد کابلی از سال 1350 به مدت بیش از یک دهه به تنهایی خط شکسته را در انجمن خوشنویسان ایران آموزش داد و بزرگان شکسته‌نویسی چون استاد «محمد حیدری» و استاد «محمدرضا معینخواه» از محضر وی تلمذ کردند.
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سی سال با سعدی دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیرکل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استاد فارس، دکتر اصغر دادبه، منصور ضابطیان، منصور اوجی، علی اصغرمحمدخانی وجمعی از هنردوستان و علاقمندان به سعدی و هنر خوشنویسی حضور داشتند.
انتهای پیام /  راستین آنلاین
863 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 31 فروردين 1396 12:00
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا