چهارشنبه, 02 آبان 1397 08:19

مشارکت اجتماعی اساس توسعه پایدار درجامعه است

مشارکت  اجتماعی اساس  توسعه پایدار درجامعه است
سید علی موسوی

راستین آنللاین:مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: مشارکت  اجتماعی اساس  توسعه پایدار درجامعه است .سید علی محمد موسوی با اشاره به  برگزاری نخستین همایش بزرگ سازمان های مردم نهاد استان فارس در روز یکشنبه 26 دیماه جاری و با حضور مقامات کشوری و استانی در شیراز افزود:برای ایجاد یک توسعه واقعی و پایدارضروری است مردم مشارکتی نهادمند و هدفمند داشته باشند که برای رسیدن به این هدف، مشارکت های مردمی باید در قالب سازمان های مردم نهاد روی دهد.

وی ادامه داد: دنیا در دهه 50 میلادی به این نتیجه رسید که برنامه های توسعه بدون مشارکت مردم به نتیجه نمیرسد و اینکه یک برنامه به شکل یک طرفه تدوین و بدون مشارکت مردم از بالا به پایین دیکته شود قطعا با شکست مواجه خواهد شد و اهداف مورد نظر محقق نخواهد شد.

او اظهار کرد: در کشور ما نیز در گذشته مشارکت بر پایه خود یاری، همیاری و دگریاری  بوده اما امروز آن مشارکتی که مد نظر دولت تدبیر و امید است فراتر از این بوده و تاکید دارد که مردم باید حتما در هر تصمیمی که قرار است در مورد آنها گرفته شود در مراحل مختلف آن از تببین و اجرا تا نظارت آن مشارکت داشته باشند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس افزود: بر همین اساس دولت تدبیر و امید از زمان آغاز فعالیتش در کشور تاکنون توسعه کمی و کیفی تشکل های مردم نهاد را در دستور کار قرار داد و در بحث تاسیس این تشکل ها رویکرد دولت به این شکل است که حداکثر ظرف مدت 51 روز پروانه فعالیت ها برای این تشکل ها صادر شود.

او اضافه کرد: امروز ما در حوزه های مختلف نیازمند فعالیت سازمان های مردم نهاد هستیم که در حوزه اجتماعی و فرهنگی مهمترین برنامه ما کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی است که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در پنج حوزه اعتیاد، حاشیه نشینی،طلاق،مسائل اخلاقی و مسائل حاد و بحرانی فراخوان دادیم و اعلام کردیم که کسانی که توانمندی تشکیل تشکل برای فعالیت در این حوزه ها را دارند خارج از نوبت تقاضای آنها رسیدگی می شود.

وی، با اشاره به رشد 100 درصدی تقاضای تاسیس تشکل های مردم نهاد در دولت تدبیر و امید ادامه داد: تاکنون در فارس مجوز فعالیت 860 تشکل از سوی مراجع صادر کننده مجوز مانند استانداری، فرمانداری ها، نیروی انتظامی، ورزش و جوانان و بهزیستی صادر شده که از این تعداد 645 سمن هم اینک فعال هستند.

او گفت: متقاضیان راه اندازی سازمان های مردم نهاد برای ثبت تقاضای خود می توانند به سایت معاونت امور سازمان های مردم نهاد وزارت کشور به آدرس saman.moi.ir مراجعه کرده و تقاضای خود را ثبت کنند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس تصریح کرد: جایگاه تشکل های مردم نهاد تا آنجا برای دولت دارای اهمیت بود که روز 22 مرداد را به عنوان روز سازمان های مردم نهاد برای درج در تقویم رسمی کشور مشخص و ابلاغ کرد که از سال آینده این نامگذاری در تقویم درج خواهد شد.
418 کلیک ها  شنبه, 25 دی 1395 11:41
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا