با رونمایی از سامانه سخا در دادگستری استان فارس؛

با رونمایی از سامانه سخا در دادگستری استان فارس؛
علی القاصی مهر
  • رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: با رونمایی از سامانه "سخا" از این پس ارسال تمامی ابلاغ ها و احضارهای دادگستری فارس به شکل الکترونیکی انجام می شود.
تمامی ابلاغ ها و احضارهای دادگستری الکترونیکی ارسال می شود

علی القاصی مهر ظهر امروزشنبه 13 شهریور در نشست خبری رونمایی از سامانه سخا، با بیان اینکه فضای قانونی استفاده از اینترنت برای ارسال ابلاغات و احضاریه ها محیا شده است، افزود: با ایجاد این سامانه دیگر نیازی به رجوع به منازل و محل کار افراد برای ابلاغ و احضار نیست و تمامی این خدمات به وسیله حساب کاربری که برای افراد ایجاد می شود ایمیل و اس ام اس می شود.

رئیس کل دادگستری مهمترین مزیت این سامانه را کم شدن زمان دادرسی ها عنوان کرد و گفت: پیش از این یکی از مولفه های تاثیر گذار در اطاله دادرسی همین امر ابلاغ و احضار بود از این پس این کار تنها با ارسال یک ایمیل یا پیامک به فرد مورد نظر در همان لحظه صدور انجام می شود.

القاصی مهر ضمن تاکید بر اینکه، امروز دیگر بخش مهمی از اقدامات قانونی از طریق همین سامانه انجام می شود، ادامه داد: این طرح در حال حاضر و به شکل آزمایشی تنها در استان های فارس و قزوین اجرایی شده که بعد از 2 ماه در مابقی استان ها نیز اجرا خواهد شد.

او مهمترین اهداف ایجاد سامانه سخا را کوتاه کردن زمان دادرسی، رعایت حریم خصوصی افراد، کاهش هزینه ها و پیشگیری از لغزش های احتمالی عنوان کرد و افزود: این طرح برای اولین بار در نظام قضایی کشور انجام می شود .

القاصی مهر نحوه اجرای این طرح را بدین گونه بیان کرد که برای تمام افراد جامعه یک حساب کاربری در این سامانه تعریف می شود و هر زمان که نیاز به ابلاغ و احضار و اطلاع از رای باشد به وسیله ایمیل به صاحب حساب اطلاع داده می شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت پرونده قاتل تبر به دست، گفت: 2 نفر از سه مجرم این پرونده که با ضربات چاقو مرتکب قتل فردی بی گناه شده بودند در شهر های خرم آباد و یزد دستگیر شدند و پروند در حال تکمیل شدن است .

القاصی افزود: پرونده این دو قاتل که از اراذل و اوباش سابقه دار هستند به شکل ویژه رسیدگی می شود و حکم صادره نیز سریعا اجرا خواهد شد.

595 کلیک ها  شنبه, 13 شهریور 1395 15:18
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا