بهره برداری از اولین پردیس سینمایی پس از 48 سال در شیراز

بهره برداری از اولین پردیس سینمایی پس از 48 سال در شیراز
کمالی سروستانی
  • مدیر موسسه فرهنگی پژوهشی دانشنامه فارس گفت: گلستان اولین پردیس سینمایی است که 48 سال بعد از احداث آخرین سینما در شیراز، به همت بخش خصوصی فعالیت رسمی خود را آغاز می کند.

کورش کمالی سروستانی، عصر دوشنبه 25 مردادماه و در مراسم آغاز به‌کار پردیس سینمایی گلستان، گفت: مفتخریم که همزمان با دهه پر خیر و برکت کرامت این توفیق را یافتیم که پردیس سینمایی گلستان را با سه سالن با 300 صندلی و مجهز به جدیدترین سیستم های پخش سینمایی راه اندازی کنیم.

کوروش کمالی‌سروستانی افزود، با اشاره به راه اندازی سینما فرهنگ در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس در سال گذشته، افزود: امید واریم در دهه کرامت سال آینده نیز شاهد آغاز به کار پردیس دیگری در فرهنگ شهر شیراز باشیم .

وی در ادامه به کنکاش وضعیت سینما در بعد از انقلاب پرداخت و گفت: بررسی اسناد سال‌های نخستین انقلاب،گواه این مدعاست که بنیانگذار انقلاب نقش تعیین کننده ای در ترسیم نقشه راه سینما را داشته اند.

 کمالی گفت: داریوش مهرجویی در این خصوص در مصاحبه‌ای می‌گوید: «در شرایطی که در اوایل انقلاب، سینما، موضوع ملعونی بود و مردم، سینماها را آتش می‌زدند چون می‌گفتند سینما محل ترویج فساد است، تولید فیلم به صفر رسید و سینماها تعطیل شد. در این وضعیت، تلویزیون به‌طور اتفاقی فیلم «گاو» را نشان داد و مرحوم امام (ره) این فیلم را مشاهده کردند و در نطقی گفتند: «ما نمی‌گوییم سینما اساساً بد است. نظیر فیلم گاو می‌تواند فیلمی فرهنگی و آموزنده باشد و فکر و روح بیننده را تعالی دهد». این سخن نغز امام، در آن روزگار برای تعیین وضعیت سینمای ایران بسیار تعیین‌کننده بود.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره)  سینما را یک دستگاه آموزشی و یکی از مظاهر تمدن می‌دانستند که باید در خدمت تربیت مردم باشد و جمله معروف ایشان مبنی بر اینکه «ما با سینما مخالف نیستیم، با فحشا مخالفیم»؛ الگویی برای تحول سینمای پس از انقلاب شد. در همین ایام، امام، مجوز اکران فیلم محمد رسول‌الله (ص) را صادر کردند ؛ این در حالی بود که برخی به دلیل غیرشیعی بودن کارگردان آن، مصطفی عقاد، و اذان بدون «اشهد ان علی ولی‌الله» بلال در سکانس فتح مکه، نمایش آن را به مصلحت نمی‌دیدند.

کمالی گفت: با توجه به این رویکرد امام ، سه تن از سینماگران ایران؛ آقایان فخرالدین انوار، سیدمحمد بهشتی و محمدعلی نجفی با تکیه بر دیدگاه‌های امام و ملاقات و رایزنی با ایشان در قم، پایه‌های بنیانگذاری سینمای پس از انقلاب را مستحکم کردند .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس اضافه کرد: مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی‌های گوناگون در جمع سینماگران کشور، هنر سینما را هنر برتر خوانده و فرمودند؛ "اعتلای سینمای کشور، نیاز محسوسی است و همه باید این حقیقت را دریابند که هنرِ مهم و بسیار برجسته سینما برای کشور، یک نیاز و ضرورت محسوب می‌شود."

وی ادامه داد: در دهه 60 ، سینمای ایران تولدی دوباره یافت و همان‌گونه که روند تولید، مضامین و ساختار فیلم‌های ایرانی رو به تعالی رفت، مدیریت سینما نیز با تغییراتی همراه شد. تعدادی از کارگردانان صاحب نام و باسابقه همچون داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، سیروس الوند و امیر نادری با ساخت فیلم‌های جدید به کار خود ادامه دادند و نسل جدیدی از کارگردانان همچون خسرو سینایی، کیومرث پوراحمد، رسول ملاقلی‌پور، رسول صدر عاملی، رخشان بنی‌اعتماد، پوران درخشنده، کیانوش عیاری، تهمینه میلانی، کمال تبریزی، احمدرضا درویش و ابراهیم حاتمی‌کیا در کنار آنها قرار گرفتند.

کمالی گفت: در دهۀ 70 نسل دوم فیلم‌سازان پس از انقلاب با اندیشه‌های جدید رخ نمودند. کارگردانانی چون مجید مجیدی، یدالله صمدی، بهمن قبادی، جعفر پناهی، بهروز افخمی، محمدعلی طالبی و شهرام اسدی که با آثار خود، تحسین مخاطبان عام و خاص را به خود جلب کردند.

وی ادامه داد: در دهۀ 80 اصغر فرهادی، سیدرضا میرکریمی و... با ساخت آثاری تأثیرگذار و جذاب، کیفیت سینمای ایران را ارتقا بخشیدند و به عنوان سفیران فرهنگی ایران در جهان، پرچم جمهوری اسلامی ایران را در جشنواره‌های مختلف جهان به اهتزاز درآوردند و بیش از 2700 جایزه جهانی را به نام خود ثبت کردند.

کمالی گفت: در دهه گذشته که دوران گذار از سالن‌های نمایش از شیوه 35 میلی‌متری به دیجیتال است، برخلاف رشد کیفی فیلم‌سازی، در زمینه سالن‌های نمایش که تجلی معنا در بناست، پیشرفت درخوری صورت نگرفته و اگر فرهنگ شهر شیراز را به عنوان مصداق این مفهوم در نظر بگیریم، نزدیک به پنجاه سال است که در این شهر، سینمایی ساخته نشده است.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس افزود: به روایت مورخان تاریخ ساخت سینما از جمله مسعود مهرابی، شیراز یکی از اولین شهرهای ایران بود که بعد از تهران صاحب تماشاخانه شد. اولین تماشاخانه شیراز در سال 1297 در محله گودعربان ایجاد می‌شود و منصور صانع در کتاب «شیراز کودکی ما» از متن آگهی منتشر شده در روزنامه فارس در سال 1299 گزارش داده که در آن به افتتاح عنقریب «سینماکافه جنوب» در خیابان جمشیدیان شیراز اشاره شده بود. البته این سینما مربوط به تشکیلات پلیس جنوب ایران بود که در آن زمان در شیراز مستقر بودند.

مدیر موسسه فرهنگی پژوهشی فارسنامه گفت: ابراهیم گلستان معتقد است که در سال 1307 سینمایی در خیابان داریوش توسط محمدخان هندی افتتاح می‌شود. در سال 1308 سینما خورشید توسط خانی ربیع‌زاده تأسیس می‌شود که دارای دو سالن سرپوشیده و تابستانی بود. بعدها این سینما توسط احمد مشیری و علی شاپوری خریداری می‌شود و به سینما پارس تغییر نام پیدا می‌کند. در سال 1310 سینمای دیده‌بان در خیابان انوری ساخته می‌شود که بعدها نامش به سینما مایاک و تاج تغییر می‌کند و در سال 1350 تعطیل و تخریب می‌شود.

او اضافه کرد: جنگ جهانی دوم و مشکلات اقتصادی و اجتماعی آن دوران، بیست سال ساخت فیلم و سینما را با رکود همراه می‌کند. در سال 1330 سینما تئاتر رکس توسط علی محزون در خیابان داریوش ساخته می‌شود که بعدها به نام «تخت‌جمشید» به کار خود ادامه می‌دهد و بالاخره در دهۀ 60 تعطیل می‌شود. در سال 1331 در چهارراه مشیر یا کَل مشیر سینما پارامونت ساخته می‌شود که به سینما «دَم کَلی» معروف شد و با تغییر مالکان این سینما به اسامی «دنیا»، «شهرزاد» و «مهتاب» تغییر نام داد، اما هم‌چنان به سینما دَم کَلی معروف ماند تا تعطیل شد.

این مقام فرهنگی با بیان اینکه در سال‌های 1332 و 1333 سینماهای ایران و پاسارگاد توسط مشیری و شاپوری ساخته و سالن تابستانه سینما پارس با طراحی جدید به عنوان سینما پِرسیا به بهره‌برداری رسید،‌ گفت: در دی‌ماه سال 1339 سینما سعدی به عنوان یکی از لوکس‌ترین سینماهای خاورمیانه در آن روزگار، توسط علی‌اکبر یاسایی تأسیس شد. در دهه چهل جمشیدیان، سینما پارامونت را در ابتدای خیابان مشیرفاطمی و صلاح‌الدین امامی سینما پرسپولیس را در خیابان سعدی بنا می‌کنند.

کمالی ادامه داد: سینما مترو در خیابان کریم‌خان زند و سینما کاپری در خیابان لطفعلی‌خان زند در همین سال‌ها افتتاح می‌شوند. آخرین و مجهزترین سینمای شیراز به نام آریانا در سال 1348 توسط شاهرخ گلستان در خیابان کریم‌خان زند ساخته و افتتاح می‌شود که در سال 1357 در آتش می‌سوزد و هم‌چنان سوخته می‌ماند.

وی گفت: از آن زمان تاکنون نه تنها سینمایی در شیراز ساخته نشده ، بلکه از 13 سینمای موجود در سال 1357 در شیراز، تنها پنج سینمای: سعدی، ایران، فلسطین، شیراز و پیام به فعالیت مشغولند.

کمالی ادامه داد: اگرچه در سال 1394 با افتتاح سینما فرهنگ که خوشبختانه با استقبال خوب هنردوستان روبه‌رو شد، سالن اجتماعات مرکز اسناد و کتابخانه ملی به سینما تبدیل شد، اما اولین سینمای استاندارد و مدرن شیراز که پس از 48 سال از ساخت آخرین سینما در این شهر و پس از 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ساخته و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، پردیس سینمایی گلستان است که امروز با حضور شما عزیزان گشایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: پردیس سینمایی گلستان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت معنوی و مادی مؤسسه سینماشهر به مدیریت جناب آقای مسچی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دوستان عزیز و کاردانی چون محسن خباز و علی آذری و طراحی علی سوداگران، مصطفی خادم صادق، و اجرای شرکت رزکو و همکاران دانشنامه فارس به سامان رسیده است.

کمالی گفت: ساخت فضاها و تأسیسات فرهنگی، ضرورتی است برای افزایش سرانه مصرف تولیدات فرهنگی و شهر شیراز هم‌چنان به پردیس‌هایی از این دست نیازمند است و امید است با همکاری نهادهای ذیربطی چون استانداری، شهرداری، شورای شهر، ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همّت بخش خصوصی، هر ساله شاهد ساخت و گشایش مجموعه‌های فرهنگی در فرهنگ شهر شیراز باشیم.

وی استقبال مردم در روزهای نخستین شروع کار آزمایشی پردیس سینمایی گلستان را دلیل بر علاقه و احترام مردم شیراز به هنر والای سینما برشمرد و گفت: سینما هنری است که با حضورش در جهان، هنر هفتم لقب گرفت و ترکیبی خلاق شد از ادبیات، معماری، هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی. سینما هنر عصر مدرن است. هنری متکی بر صنعت.

کمالی تاکید کرد: سینما زاده همۀ هنرها بوده و در برخی از آثار برتر و مؤثرتر از آنان، امروز فیلم و سینما بخش جدایی‌ناپذیر از فرهنگ ملی و جهانی است. سینما صنعت است؛ رسانه است؛ خِرَد است؛ هنر است؛ و فرهنگ‌ساز.

372 کلیک ها  سه شنبه, 26 مرداد 1395 10:32
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا