دیدار خانواده ای در گناوه بعد از 62 سال

  • خانواده ای در بندر گناوه پس از گذشت نزدیک به 62 سال دوری ، همدیگر را پیدا کردند.

این دو خانواده که یکی در گناوه و یکی در عراق سکونت داشت، سال ها برای پیدا کردن یکدیگر تلاش کردند تا اینکه در ماه رمضان امسال به آرزوی دیرینه خود دست یافتند.
یکی از افراد این خانواده که نقش مهمی در پیدا کردن خانواده های خود داشته در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به شرح کامل ماجرای این واقعه پرداخت.
الله کرم کاید نظامی گفت: سال 1333 هجری شمسی در زمانی که منطقه گناوه دچار خشکسالی شده بود، عده ای از مردم این دیار برای تامین معیشت زندگی خود بوسیله موتورلنج باری به بصره عراق مهاجرت و به امر کشاورزی و تولید محصول خرما مشغول می شدند.
وی گفت: درهمین راستا شماری از خانواده های شهرستان گناوه از روستای شول که مادربزرگ، دایی ، مادرم و خاله ام جز آنان بودند با یک فروند شناور باری به آن منطقه مسافرت کردند که در مسیر اروند رود به کشتی بزرگی برخورد کرد و همه سرنشینان آن غرق شدند.
بعد از این حادثه تعدادی از سرنشینان این شناور نجات و برخی مفقود که خاله ام با 90 سال سن نیز جزو مفقودان بود اما شاهدانی که در محل حضور داشتند ابراز کرده بودند او هم ازسوی یک صیاد نجات یافته است.
نظامی گفت: بعداز این اتفاق خانواده ام برای پیدا کردن خاله ام چندین بار به عراق مسافرت کردند اما نتیجه ای حاصل نشد و ناامید به دیار خود برگشته و اقدام به برگزاری مراسم فاتحه کردیم.
وی یادآورشد: 60 سال بعد از این ماجرا در سال 93در حالی که در مسیر رفتن به پابوس امام رضا(ع) بودم شخصی آشنا با مادرم تماس می گیرد که سرنخی از خاله ام پیدا شده و زنده در کشور عراق است.
وی گفت: پس از این تماس بلافاصله برای پیدا کردن خاله ام به عراق رفتیم اما بازهم خبری از او یافت نشد اما من ناامید نشدم و همچنان دنبال او گشتم و با تلاش های هر دو خانواده نتیجه داد و بعد از گذشت 62سال تلاش ها به بار نشست.
وی می گوید: پس از دوسال تلاش ناموفق حدود دوماه پیش دوستی که بمنظور کمک و شناسایی خاله گمشده ام یک نفر عراقی ساکن گناوه را به من معرفی کرد که بعد فهمیدم او نوه خاله ام است.
به گزارش ایرنا، وی گفت: این شخص در زمان حکومت صدام از دست رژیم بعثی عراق فرار کرده و در گناوه ساکن شده بود و درحالی که نمی دانستیم نوه خاله ام است قول داد که با خانواده اش در عراق تماس بگیرد و برای پیداکردن خانواده خاله ام با ما همکاری کند.
نظامی گفت: شب 23 ماه رمضان امسال درحالی که مشغول احیا بودم همین شخص زنگ زد و گفت هرچه سریع تر بیا منزل و کاری ضروری با شما دارم .
وی یادآورشد: پس از این تماس به منزل ایشان رفتیم و وی تلفن خود را که در آن صحبت های دخترخاله و پسرخاله ام در آن بود برایم نشان داد.
نظامی گفت: پس از گوش دادن به صحبت های آنان صبح روز بعد با آنان در عراق تماس گرفتم و بوسیله واتساپ عکس مادرم را برای آنان فرستادم که هر دوی آنان با گریه جواب دادند مادرمان است درحالیکه مادر من بود و شباهت خیلی زیادی به خاله ام داشت.
وی گفت: بعداز این اتفاق مهم، آنان اقدام به تهیه گذرنامه کردند و باعجله از شهر نجف به گناوه آمدند و 5 روز در منزلمان ماندند.
نظامی اضافه کرد: پس از 62سال تقدیری دیگر برای این خانواده رقم خورد و همدیگر را خوشحال و خندان و با اشکی که در چشمانشان سرازیر شده بود در آغوش گرفتند.
* جریان مفقود و نجات یافتن خاله قاید نظامی*
وقتی خاله ام غرق می شود توسط یکی از صیادان عراقی از آب گرفته می شود و پس از مدت کوتاهی نگهداری می شود تا اینکه او را به یک خانواده سنی پولدار که بچه دار نمی شدند، می فروشد.
زن این خانواده پس از بزرگ کردن خاله ام که در سال 86 فوت می کند، او را در سن 18 سالگی به دیار خانه بخت می فرستد و صاحب 4 اولاد شامل 2 پسر و 2 دختر می شود و در سال 1386فوت می کند.
یکی از فرزندان پسر خاله ام بدست ماموران رژیم حزب بعثی صدام بدلیل گریز از رفتن به جبهه اعدام و یکی از دخترانش نیز در هنگام تیراندازی سربازان عراقی کشته می شوند.
دو فرزند دیگر این خانواده متاهل و دارای اولاد هستند.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.

289 کلیک ها  دوشنبه, 25 مرداد 1395 20:18
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا