رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد؛

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد؛
بیماری سالک
  • رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از گشایش نخستین مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک (لیشمانیوز) در استان فارس خبر داد.
گشایش نخستین مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک در فارس

محمدهادی ایمانیه، در آیین گشایش این مرکز، گفت: انگل لیشمانیوز عامل بیماری سالک است، که با همکاری فرمانداری و مسوولان، آمار رو به کاهشی در خصوص بیماری سالک در استان فارس را شاهد هستیم.

وی افزود: درمان کامل را مستلزم تشخیص دقیق برشمرد و افزود: این مرکز، برای تشخیص دقیق مولکول ها و بیماری سالک، تجهیز و افتتاح شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادامه داد: با همکاری داروسازان در دانشکده داروسازی، استادان گروه انگل شناسی دانشگاه و آزمایشگاه مرکز بهداشت شهدای والفجر، این مرکز برای درمان و تولید داروی سالک، کیت های تشخیصی دقیق و تاسیس یک شرکت دانش بنیان، توسعه می یابد.

ایمانیه، تصریح کرد: بیماری "کالا آزار" به عنوان لیشمانیوز احشایی، بیشتر کبد و طحال و کودکان را درگیر می کند.

او آمار سال گذشته بیماری سالک در استان فارس را، 6 هزار مورد عنوان کرد و گفت: از این تعداد، دو هزار مورد در شهرهای استان و چهار هزار مورد هم در روستاها بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شهرستان های سپیدان، مرودشت، ارسنجان، نی ریز، استهبان را از بیشرین شهرهای در معرض خطر ابتلا به سالک معرفی کرد و ادامه داد: بیماری سالک، یک موضوع فرادانشگاهی در حوزه سلامت، بهداشت و درمان است و ما تنها می توانیم مبتلایان را تشخیص و درمان کنیم.

او با بیان اینکه زباله های ساختمانی کانون اصلی و محل جمع شدن جوندگان است، اضافه کرد: فرمانداران، بخشداران، روسای شورای اسلامی شهر و روستا، در ارتباط با رفع آلودگی در محیط، تلاش کنند و با جونده کشی، جلوگیری از ورود فاضلاب به محیط زندگی مردم، نصب پشه بند، می توان از این بیماری پیشگیری کرد.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر هم در آیین آغاز به کار این مرکز، گفت: این مرکز سلولی مولکولی لیشمانیوز، با هزینه ای بالغ بر 500 میلیون تومان، ساخت، تجهیز و راه اندازی، شد.

عبدالحسین فرح بخش، افزود: این نخستین مرکز در استان فارس و دومین مرکز در کشور، پس از اصفهان است، که در آن کارهای تشخیصی و درمانی در این زمینه انجام می شود.

208 کلیک ها  دوشنبه, 25 مرداد 1395 12:11
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا