رئيس دانشگاه شيراز عنوان كرد:

رئيس دانشگاه شيراز عنوان كرد:
مجید ارشاد
  • رئيس دانشگاه شيراز گفت: جوانان بعداز انتخابات مطالباتی دارند که باید برآورده شود، نخبگان دردانشگاه احتیاج به فضای باز بییشتری دارند
نخبگان دردانشگاه احتیاج به فضای باز بییشتری دارند

مجید ارشادلنگرودي دوشنبه 18 مرداد در يك كنفرانس خبري، گفت:در حال حاضر در دانشگاه ها دخالت هایی از بیرون می شود که دانشجویان ونخبگان انتظار دارند در بعد از انتخابات با باز شدن فضا از این دخالت ها جلوگیرری شود و امنیت نشست های سیاسی و صنفی تامین شود.

وی در ادامه همچنین به سفر آقای مطهری نماینده مردم تهران برای سخنرانی به شیراز و اتفاقات رخ داده در جریان این سفر اشاره کرد و گفت : اگر در آن زمان این ماجرا به خوبی پیگیری می شد امروز مجددا در نقطه دیگری رخ نمی داد.

ارشاد دربخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اگر قرار است در دنیا به مرجعیت علمی دست پیدا کنیم با شعار نمی‌شود، یکی از ضرورت‌ها را اعمال سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی دانست و گفت: متاسفانه هنوز در این خصوص شاهد دستاوردی نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: از جامعه علمي انتظار مي‌رود كه نسبت به مسائلی که در جامعه رخ می دهد، بی تفاوت نباشند؛ چرا که دفاع از حق وظیفه همگان به ویژه نخبگان کشور است.

رئیس دانشگاه شیراز معتقد است مطالبات باید از طریق مدنی و توسعه سیاسی پیگیری شوند و نمی‌توان سلیقه تصمیمات را اتخاذ کرد. تعامل با دنيا حق آیندگان و جوانان است.

وی اقتدار و امنیت کشور را در گرو توسعه علمی در برخورد با چالش های مختلف دانست و عنوان کرد: دانشگاه شیراز از مجامع علمی بزرگ در سطح کشور و دنیا است و براساس سطح بندی وزارت علوم جزو دانشگاه های سطح یک محسوب می شود.

رئیس دانشگاه شیراز با تصریح اینکه تولید مقاله و تولید علم دو مقوله متفاوت است، گفت: کشور ما در تولید مقاله از رتبه خوبی برخوردار است اما به معنای تولید علم نیست و تنها یکی از شاخصه های تولید علم محسوب می شود.

ارشاد همچنین پدیده رقابت را مهمترین انگیزه درونی زیر ساخت های پیشرفت برشمرد و بیان کرد: رقابت نقش مهمی در پیشرفت فردی و اجتماعی و ریشه در نهاد حقوق بشر دارد.

وی ادامه داد: اقتصاد پویا و کارآفرینی با مشارکت بخش خصوصی تحت نظارت دقیق از ضروریات است و ما در شرایط فعلی به دانشگاه کارآفرین نیاز داریم.

رئیس دانشگاه شیراز، دانشگاههای کارآفرین را در شمار دانشگاههای نسل سوم معرفی و خاطرنشان کرد: برای داشتن چنین دانشگاهی مولفه هایی چون؛ رقابتی بودن، استقلال و ارتباط دانشگاه با مراکز علمی دنیا مورد نظر است.

ارشاد برگزاری بیش از 36 همایش علمی و فرهنگی، انعقاد 6 تفاهم نامه با دانشگاههای خارجی، انعقاد تفاهم نامه 7.5 میلیارد دلاری جهت اجرای پروژه ازدیاد برداشت از مخازن نفت، تفاهم نامه همکاری با سازمان آب، ارتباط با دستگاههای اجرایی، دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی بیشتر، برگزاری کافه کارآفرینی، برپایی 5 کارگاه تخصصی و مصوب کردن 20 طرح کارآفرینی را از مهمترین برنامه های دانشگاه شیراز در سال گذشته برشمرد.

رئیس دانشگاه شیراز همچنین از افتتاح طرح بازسازی کامل مجموعه فرهنگی-رفاهی دانشگاه، فاز دوم ساختمان مرکزی و افتتاح ساختمان دانشکده فیزیک و شیمی در پردیس ارم در هفته ددولت خبر داد.

ارشاد اضافه کرد: پذیرش دانشجو در رشته های دکترای زبان و ادبیات فرانسه، دکترای روانشناسی بالینی، دکترای علوم سیاسی و دکترای علوم باغبانی از سال تحصیلی جدید در دو ترم مهر و بهمن ماه انجام می شود.

وی پیگیری راه اندازی درمانگاه در پردیس ارم و تکمیل پیست دو و میدانی دانشگاه را از برنامه های دانشگاه شیراز در سال جاری عنوان کرد و گفت: سال 97 میزبان المپیاد ورزشی دانشجویان در بخش پسران خواهیم بود.

ارشاد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ارائه فیش های حقوقی مسئولان دانشگاه شیراز اين اقدام را غيرضروري دانست و گفت: اینکه شخصی فیش حقوقی خود را منتشر کند کار جالبی نیست و معتقدیم در شمار موضوع خصوصی افراد به شمار مي‌رود اما اطلاعات مربوط به دريافتي و فيش‌هاي حقوقي در وزارت علوم موجود است.

رئيس دانشگاه شيراز با ابراز تاسف از اینکه برخی اصل را رها و به فرعیات چسبیده‌اند، گفت: حق سمت‌ها در دانشگاه از همه نهادها پایین‌تر است.

ارشاد با گرامي‌داشت هفدهم‌مرداد به نقش موثر فعالین رسانه در جامعه اشاره و آگاهی بخشی، ارتقای فرهنگ عمومی، ارائه نقد و نظر، ایفای نقش سیستمی امر به معروف و نهی از منکر و ارزیابی مسائل گوناگون را از مهمترین کارکردهای رسانه عنوان کرد

284 کلیک ها  دوشنبه, 18 مرداد 1395 18:53
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا