انتقادتند و تیز عضو شورای شهر شیراز ازطرح پزشک خانواده

انتقادتند و تیز عضو شورای شهر شیراز ازطرح پزشک خانواده
مطفرمختاری
  • عضو شورای اسلامی شهر شیرازگفت: در چند مدت اخیرشاهداتفاقات قابل تاملی در استان و شهر شیراز بودیم که متاسفانه این بخش از کشور را به سوژه رسانه ها در سطح ملی تبدیل کرده است.
مختاری:متولیان این طرح را به مناظره دعوت می کنم

مظفرمختاری درنطق پیش از دستورخود درنشست علنی این شورا درروزدوشنبه چهاردهم تیرماه از حضورگسترده مردم در قدرشناس درراهپیمایی روزجهانی قدس تشکر کرد گفت: اجازه می خواهم تا یک قدرانی ویژه ازاصحاب رسانه داشته باشم ،به این دلیل که به نظر می رسد رسانه های های بیگانه دریک برنامه ریزی مشترک صحنه های وجدآفرین این راهپیمایی با شکوه را بایکوت کردند تا همدلی ئ همزبانی مردم و مسئولین ایران اسلامی در خصوص مساله قدس به گوش جهانیان نرسد.

وی افزود:اما زحمات زحمتکشان عرصه خبر ،خصوصا عکاسان و تصویر برداران رسانه های فعال درفضای مجازی و خبرگزاری ها باعث شد تا این نقشه نقش برآب شود.

نماینده مردم شیراز درشورای اسلامی این شهر افزود:اما شاید یادکردن ازاهالی خبر و رسانه بهانه خوبی باشد تا امروز را که در تقویم به عنوان روز قلم نام گذاری شده به صاحبان قلم و اندیشه تبریک بگوییم.

مختاری با بیان اینکه روزقلم از جمله  روزهایی است که در تقویم ایرانی،جلوه ای خاص به مناسبت های موجود در این تقویم می دهد،افزود:جلوه ای که نشان ازجایگاه ویژه این شی مقدس و پراهمیت دارد.

وی ادامه داد:جایگاه قلم تا بدانجا متعالی و والا است که خداونددرقران به آن و آنچه با آن نوشته می شود سوگند یاد می کند ومی فرماید: ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ.

وی ضمن تبریک مجدد این روز به به  اهالی قلم و اندیشه تبرگفت:از درگاه باریتعالی افزایش قدرت و توان قلم هایشان را در راستای سختن جامعه ای ایرانی و اسلامی خواستارم.

اما مختاری بخش دیگر از نطق پیش از دستور خود را به انتقاد از مجموعه بهداشت و درمان استان فارس و شهر شیراز اختصاص داد.

وی در این بخش از نطق خود گفت: اگر از شبهات موجود مبنی بر تاخیر در ارائه خدماتی اورژانس به سربازان سانحه دیده بگذریم،اعتراض خانواده های آنها به عدم رسیدگی مطلوب در بیمارستان های شهر شیرازباعث می شود تا داغ از دست دادن عده ای جوان بیگناه بیشتر در دلهایمان سنگینی کند.

مختاری ادامه داد:اقامه دعوی برای 6 پرسنل دانشگاه علوم پزشکی به جرم اظهار نظردرخصوص سقوط بالگرد اورژانس و همین اواخر نیز جابجا شدن دو نوزاددریکی از بیمارستان های شیراز و بروز مشکلات روحی،روانی و حتی حیثیتی برای خانواده های این دو نوزادمواردی است که مسئولان ذی ربط  باید برای تنویر افکار عمومی به آنها پاسخ گویند.

عضو شورای شهر شیراز با انتقاد شدید از این اتفاق افزود:چگونه است که در شیراز که ادعای قطب پزشکی کشور بودن دارد،این همه اتفاقات و شبهات نگران کننده در حوزه بهداشت و درمان روی می دهد؟

مختاری که پیش از این نیز به طرح پزشک خانواده انتقادات شدیدی را وارددانسته بود در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: اما موضوع بعد که اتفاقا آنهم در حوزه بهداشت و درمان است.موضوع پزشک خانواده که مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده و هیچ کس پاسخگوی آن نیست.

وی افزود: اینک من به عنوان نماینده مردم شهر شیراز در شورای اسلامی شهر ضمن اعتراض مجدد به طرح ناقص و پردرد سرپزشک خانواده وپس ازآنکه مسئولان بهداشت و درمان استان هیچ واکنشی نسبت به اعتراض های صورت گرفته به این طرح از خود بروز ندادند،متولیان این طرح دردسرآفرین را به مناظره دعوت می کنم .

مختاری ادامه داد:حقیقت ماجرا این است که طرح دهن پرکن پزشک خانواده زحمات بسیاری را برای شهروندان شیرازی و دیگر شهرهای استان فارس ایجاد کرده است.

مختاری با بیان اینکه این طرح  ضمن ایجاد نارضایتی عمومی در جامعه افزود:اگر منظر مدیریت شهری نیز به این موضوع نگاه کنیم، الزام بیمار و یا همراه او به همراه داشتن نامه ارجاع در هر شرایطی ضمن افزایش سفرهای درون شهری باعث افزایش هزینه درمان برای شهروندان می شود.

وی ادامه داد: این طرح که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان یکنوع گرته برداری از نظام ارجاع بیمار به متخصصین بالینی در غرب است، به دلیل عدم انجام صحیح، غیرکارشناسی و ناقص آن مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد کرده است.

مختاری افزود:اما نکته قابل تامل در اجرای این طرح این است که این پروژه به دلیل زحمات فراوانی که برای بیمار و همراه او ایجاد می کند، اساسا با منشور حقوق بیمار که در تمام بیمارستان ها نصب شده است،منافات دارد.

نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی این شهر افزود:بر اساس آنچه در قانون برنامه پنجم توسعه آمده است طرح پزشک خانواده باید تا پایان سال 94 در تمام کشور اجرایی شوداما سئوال من به عنوان وکیل مردم در شورای اسلامی شهر از مسئولان امر این است که چرا این طرح پر حاشیه تا کنون درسراسرکشوراجرایی نشده است و اگر این طرح ،طرح موفقی بوده است چرا دیگر استان های کشور تاکنون تن به اجرای آن نداده اند.

مختاری درادامه این سئوال را طرح کردکه آیا جز این است که انجام ندادن این طرح به معنی ناکارآمدی آن است؟

وی با بیان اینکه کافی است کمی میان مردم باشیم تا ببینیم مردم از سردرگمی خودبابت این طرح چه قدرکلافه شده اندفزود:در این طرح تنها چیزی که مردم را با آن دلخوش کرده اند این است که درمان رایگان است و بیمار برای درمان خود نباید پولی را هزینه کند.اما آیا مدعیان این ادعا سردگمی ها، سفرهای تکراری شهری، بهم ریختن امنیت روانی و... بیمار و همراه او را برای استفاده از مزایا دیده اند؟

عضو شورای شهر شیراز افزود:درک صحیح از وضعیت روحی و اقتصادی بیمار و همراهان وی در شرایط خاص بیماری باعث می شود تا تصمیم گیران این حوزه را نسبت به تجدیدنظر در این طرح قانع کند.

مختاری با بیان اینکه نباید با اجرای یک طرح غلط ،اقدام ناشایست و.... اجازه دهیم مردم نسبت به نظام ، ارکان آن و خدمات دولت بدبین شوند افزود:وطیفه تک تک ما این است که به عنوان خادمی کوچک زمینه رفاه و آسایش مردم را فراهم سازیم نه باری بر دوش آنها بگذاریم.

وی در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود به مو وضع محله سنگ سیاه و آرامگاه سیبویه پرداخت و گفت:تقریبا همه کارشناسان مسایل اجتماعی و امنیتی معتقدند که رونق بخشیدن به این محل ،ایجاد جاذبه برای گردشگران دراین نقطه از شهر و افزایش تردد درآن می تواند عاملی باشد برای از بین رفتن بسیاری از معضلات اجتماعی موجود درآن.

مختاری با بیان اینکه :اما جادرکمال تعجب که مدتی است درب آرامگاه سیبویه متفکر،اندیشمند و دانشمند ایرانی به روی گردشگران قفل شده است؟ افزود:با توجه به اهمیت موضوع از مسئولان محترم میراث فرهنگی می خواهم تا دراین خصوص توضیخ دهند که چرا درب این آرامگاه قفل است.

سرویس استان های راستین آنلاین

886 کلیک ها  سه شنبه, 15 تیر 1395 09:12
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا