استاندار فارس:

استاندار فارس:
سیدمحمدعلی افشانی
  • استاندار فارس گفت:دولت در شرایطی سکان امور اداری و اجرایی کشور را به دست گرفت که ما از جانب بخش قابل ملاحضه ای از دنیا در یک تحریم گسترده و ظالمانه بودیم.
کسانیکه به علم اقتصاد آشنا هستند می دانند رشد اقتصادی منفی شش و هشت دهم چه فاجعه بزرگ اقتصادی است

سرویس استان های راستین آنلاین:سیدمحمدعلی افشانی که شامگاه چنجشنبه 27 خرداددر همایش دولت تدبیر و امید، دستاوردها و چالش ها در کازرون سخن می گفت، تحریم های مالی و بانکی را عاملی برای منفک کردن اقتصاد ما از اقتصاد دنیا دانست و افزود:این تحریم ها امکان مبادلات  بازرگانی به روش امروز را از ما گرفته بود.

وی با اشاره به  مشکلات فپیش روی  دولت در زمان تحویل گرفتن زمام امور اجرایی کشور توسط روحانی گفت: بر اساس گزارش های بانک مرکزی زمانی که دولت مسئولیت را تحویل گرفت تورم بالای 40 درصد بود و این تورم گسترده نیز رو به افزایش بود و یک سیر صعودی را طی می کرد.

افشانی با بیان اینکه کسانیکه که به علم اقتصاد آشنا هستند می دانند که رشد اقتصادی منفی شش و هشت دهم یعنی چه فاجعه بزرگ اقتصادی ،افزود: این اعدادبه ظاهر کوچک نشان دهنده نابود شدن  چه تاثیر ویرانگری در اقتصاد بود.

استاندار فارس در ادامه این همایش که به همت مجمع مشورتی توسعه شهرستان کازرون برگزار گردیده بود  افزود: آن چیزی که مردم می توانستند از این افزایش روز افزون تورم و کاهش رشد اقتصادی و سرمایه گذاری در کشور ببینند بی ثباتی فوق العاده بازار ارز بود و وضعیتی حاکم بود که هیچ کس نمی دانست فردا چه شرایطی بر وضعیت اقتصاد و بازار کشور حاکم است تا بتوانند برای آینده تصمیم بگیرند.

 وی به اقدامات دولت در مهار تورم اشاره کرد و گفت:  در همین مقطع کوتاه نرخ تورم از بالای 40 درصد به یازده و نه دهم درصد در سال گذشته رسید و تلاش می شود در سال جدید نرخ تورم تک رقمی شود.

مهنرئیس شورای برنامه ریزی استان فارس ادامه داد:اما با گذشت سه سال ان اعداد ویرانگرجای خود را به اعداد امیدوارکننده داده اند ، رشد سرمایه گذاری یا رشد اقتصادی که منفی شش و هشت دهم درصد بود امروز مثبت شده است.اتفاقی که به اعتقاد افشانی یک کار بزرک در حوزه اقتصاد است.

استاندار فارس ثبات ارز و ثبات بازار را یکی دیگر از مهم ترین دست آوردهای کشور دانست و گفت: در یک سال گذشته تنها 5 درصد به نرخ ارز افزوده شد در حالی که همگان به خوبی به یاد دارند که در گذشته درکمتر از یک هفته بیش از دویست درصد نرخ ارز رشد می کرد.

pic15481IMG 3848

همایش دولت تدبیر و امید، دستاوردها و چالش در کازرون به میزبانی مجمع مشورتی توسعه شهرستان کازرون

وی کاهش فروش و قیمت نفت را یکی دیگر از مشکلات پیش روی دولت دانست و افزود: اگر چه در یک ماهه اخیر قیمت نفت کمی افزایش پیدا کرد  و همین افزایش نسبی امیدهایی را ایجاد کردو بازار متلاطمی که وجود داشت امروز به یک بازار با ثبات تبدیل شده و همه می دانند که در چه بخشی می توانند سرمایه گذاری کنند.

استاندار فارس ادامه داد:  با توجه به اینکه سال جدید را مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نام گذاری کرده اند اولین برنامه دولت در سال جاری تلاش برای خروج از رکود فعلی می باشد.

وی با بیان اینکه قرارگاه فرماندهی اقتصاد مقاومتی با مسئولیت دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در کشور و استانداران در استان ها  تشکیل شده است اظهار داشت:  امسال را سال شکوفایی اقتصاد می توان پیش بینی کرد مشروط بر این که  اقتصاد مقاومتی به حربه ای برای حمله به دولت تبدیل نشود زیرا اگر چنین شد مطمئن باشیم که هیچ نتیجه ای از این کار حاصل نمی شود.

 استاندار فارس گفت: همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند  تمام ارکان  نظام موظف هستند که در اقتصاد مقاومتی حمایت و همکاری و همیاری و مشارکت داشته باشند و همه بخش ها می بایست به هر میزان که از ظرفیت حاکمیت را اشغال کرده اند و در اختیار دارند خود را پاسخگوی اشتغال جامعه بدانند تا سهم خود را در اقتصاد مقاومتی ادا کرده باشند.

مهندس افشانی افزود: دولت نیز در این زمینه ، هم مسئول و هم پاسخگو است اما به میزان ظرفیتی که از حاکمیت در اختیار دارد و تمام بخش های حاکمیت باید همراه و همگام در این موضوع کنار دولت باشند و بندهای  اقتصاد مقاومتی را مطالعه کنند و هر کس هر بندی متوجه اوست باید آن را  مد نظر قرار دهد و در همان حوزه قدم بردارد.

استاندار فارس گفت: اولین نکته برای تحقق این مهم این است که یک گفتمان مشترک وجود داشته باشد و دومین نکته وجود امنیت، هم امنیت برای سرمایه گذار و هم امنیت روانی برای جامعه می باشد.

وی ادامه داد: اگر به طور مداوم بر این طبل کوبیده شود که اقتصاد دچار بحران است و واحدهای تولیدی در حال تعطیل شدن هستند امنیت روانی جامعه سلب خواهد شد و در نتیجه هیچ کس جرات نمی کند سرمایه گذاری کند. در چنین شرایطی چگونه شغل باید ایجاد کرد و چگونه باید اقتصاد را شکوفا نمود.

افشانی بر لزوم تزریق و امید و نشاط در جامعه تاکید کرد و افزود: جامعه ای که شاد باشد و مردمش امیدوار باشند می توانند سرمایه گذاری کنند و یک انسان امیدوار و خلاق می تواند انسانی مولد باشد و یک انسان مایوس هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.   

وی گفت: پس اقتصاد مقاومتی متوجه همه است و همه نیز باید پاسخگو باشند و از لحاظ فرهنگی باید زمینه ای فراهم شود تا مردم در آن احساس امنیت کنند و امید به وجود بیاید تا آنها بتوانند در چرخه اقتصاد خوب وارد شوند.

استاندار فارس قاچاق کالا و ارز  را یکی دیگر از مشکلات پیش رو دولت دانست و افزود:  قاچاق کالا و ارز مسئله درد آوری می باشد که مشکلات فراوانی را برای اقتصاد کشور بوجود می آورد چرا که اگر اجناس از راه قانونی وارد شوند دولت می تواند گمرک و عوارض خود را دریافت نماید و با همین عوارض است که کشور اداره می شود.

وی ادامه داد: قاچاق کالا کارخانجات را نیز دچار مشکل می کند به طوریکه وقتی کالایی بی کیفیت بدون گمرک و بدون عوارض و تعرفه  وارد شود و با قیمت بسیار نازل تر در اختیار مشتری قرار بگیرد کارخانه های تولیدی دیگر نمی توانند رقابت کنند و این نیز یکی از مسایلی است که همه ارکان نظام باید به آن ورود کنند.

افشانی افزود: بدون تعارف بگویم اگر بخش های حاکمیتی نظیر قوه قضاییه، مجریه، مقننه و  نیروهای انتظامی و نظامی بخواهند بخشی از این قاچاق کالا و ارز به راحتی قابل کنترل است  .

وی کنترل قاچاق را نیازمند عزمی ملی دانست و افزود:همانگونه که ما در جنگ  و سازندگی خواستیم و توانستیم و اگر یک روز اراده کنیم می توانیم قاچاق کالا و ارز را حل کنیم و یا بسیار کم کنیم.

وی ادامه داد: تا امروز که این مسئله حل نشده چون فقط در سخنرانی ها و منبرها مطالبی گفته شده و با همه تلاش هایی که می شود کمتر از سه درصد قاچاق کالا و ارز کشف می شود و نیرو های انتظامی و نهاد های امنیتی با این همه هزینه برای کشف سه درصد کار می کنند.

استاندار فارس فساد را یکی دیگر از مشکلات موجود کشور دانست و گفت:  فساد متاسفانه در لایه های مختلف اداری و اجرایی بسیار گسترده است و هیچ وقت فکر نکنید اگر در سازمانی کار می کنید حتما سالم است. بزرگترین موانع دولت ما فساد است که موریانه وار ساختار را از بین می برد و هیچ کس متوجه نمی شود. زمانی متوجه می شویم که کلا از بین رفته و با کمتر تکانی فرو می ریزد که این نیزیک چالش است.

افشانی بالا بردن سطح توقع  مردم را چالش پیش روی دیگر دولت دانست گفت: بالابردن توقع یکی از چالشهای پیش روی دولت است از همین روی دولتمردان   باید معادل درآمددولت برای ملت توقع ایجاد کند.

وی افزود: درآمد سال گذشته دولت  کمتر از 80 هزار میلیارد تومان بوده که به همین میزان نیز درآمد مالیاتی داشته که کل این مبلغ صرف پرداخت  حقوق ،بازنشستگی، بیمه و یارانه شده و عملا پولی برای دولت برای کار باقی نماند که با تدبیر دولت مردان که همگی متفکر و سابقه  دار می باشند  اوراق خزانه های اسلامی  منتشر شد و پروژه های بزرگ  فعال شدند و توانستیم از مشکلات عبور کنیم.

pic15479IMG 3824

همایش دولت تدبیر و امید، دستاوردها و چالش در کازرون به میزبانی مجمع مشورتی توسعه شهرستان کازرون

استاندار فارس حمل و نقل را بعد از آموزش و پرورش مهم دانست و افزود: اگر چه من به کازرون دیر آمدم اما اولین پروژه ای که بعد از بزرگراه شیراز اصفهان، با معاون اول رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی  و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور  رایزنی نمودم بزرگراه شیراز اهواز و شیراز کازرون بود که نهایی شده و به دستور دکتر آخوندی در سال 95 و 96 تامین اعتبار شد که تمام قطعاتش در استان تعیین تکلیف شده و تلاش میکنم تا سال 96 با همت مدیر کل راه و شهرسازی به سرانجام برسد ولی ممکن است تا سال 97 نیز به طول بیانجامد.

استاندار فارس افزود: بزرگراه شیراز به اهواز بسیار مهم می باشد چرا که در سال بیش از صدهزار نفرفقط زایر کربلا از این مسیر عبور می کنند و قائمیه  نیز یکی از مهمترین بخش های این استان بوده که محور قائمیه تا نورآباد نیز تا چند روز دیگر افتتاح می شود.

وی مسئله آب را یکی از مسائل مهم استان دانست و افزود: بزرگترین مسئله پیش روی استان آب است. با توجه به اینکه قطب کشاورزی هستیم آب از اهمیت بالایی برخوردار است و در همین راستا اعتبار خوبی برای سد نرگسی اختصاص یافته است. تاکنون نیز 30 میلیارد اوراق خزانه برای این موضوع انتشار یافته است.

استاندار فارس افزود: بحث تالاب پریشان را با رییس سازمان محیط زیست کشور مورد بررسی قرار داده ایم و مسائل آن را دنبال می کنیم اما چون به آب بستگی دارد کار خیلی دشوار می باشد.

500 کلیک ها  چهارشنبه, 26 خرداد 1395 11:46
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا