انتقاد شدید تعدادی از نمایندگان مجلس به خروج طرح سه فوریتی تعطیلی کشور از دستور کار

انتقاد شدید تعدادی از نمایندگان مجلس به خروج طرح سه فوریتی تعطیلی کشور از دستور کار
   
انتقاد شدید تعدادی از نمایندگان مجلس به خروج طرح سه فوریتی تعطیلی کشور از دستور کار |||| ||||

راستین آنلاین:در حالیکه روز گذشته مجلس با خروج طرح سه فوریتی تعطیلی کشور از دستور کارعملا آب پاکی را روی دستان کسانی ریخت که امید داشتند قرنطیه درکشور باعث کنترل شیوع بیمرای کرونا شود،حالا تعدادی از نمایندگان مجلس به این تصمیم به شدت معترض هستند.

فاطمه سعیدی، سیدفریدموسوی، سیده حمیده زرآبادی،عبدالکریمحسین زاده وبهرام پارسایی از جمله نمایندگانی هستند که به خروج این طرح از دستور کار به شدت واکنش نشان داده و معتقدند که این تصمیم تصمیم غلطی بوده است.

این عده از نمایندگان باانتشار توئیتی مشترک معتقدند که اولا اصل 71 قانون اساسی اجازه اتخاذچنین تصمیمی را به مجلس می دهد .

سپس با طرح سئوالی گفته اند اگر اصل79فقط برای دولت احصا شدخ،چرا در فصل قوه مقننه و دیل حقوق آن قرار گرفته است؟

همچنین این عده معتقدند اساسا به طرح سه فوریتی اخطار وارد نیست!

بهرام پارسایی نمایده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی که از منتقدین جدی خروج این طرح از دستور کار مجلس است می گوید:هم اخطار دادن به این طرح سه فوریتی اشتباه بود هم تصمیم نائب رئیس مجلس مبنی بر خروج این طرح از دستور کار مجلس!

88888777

اشاره پارسایی به اخطار علی ادیانی  نسبت به این طرح است.

ادیانی دیروز در جلسه مجلس با اعتقاد بر اینکه  این طرح مغایر چهار اصل قانون اساسی است گفت: طبق اصل ۷۹ قانون اساسی دولت باید در این باره لایحه دهد و مجلس آن را تصویب کند. علاوه بر این طبق اصل ۷۵ قانون اساسی طرح نمایندگان نمی‌تواند موجب افزایش هزینه یا کاهش هزینه برای دولت شود.

نماینده مردم دهلران  نیزبا انتقاد از طرح تعطیلی یک ماهه کشور آن را خودکشی از ترس مرگ دانست و گفت: این طرح مخالف مصالح کشور و تلاش همه بخش‌های مختلف برای جهش تولید است.

 شادمهر کاظم‌زاده نماینده مردم دهلران در مجلس  در جلسه علنی در مخالفت با طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور، گفت: این طرح خودکشی از ترس مرگ است و اینکه کل کشور را یک ماه تعطیل کنیم مخالف مصالح مختلف است.

وی افزود: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به صورت مستقیم و غیرمستقیم فقط ۱۸.۵ درصد مشاغل از ویروس کرونا متأثر هستند و دلیلی ندارد که ۸۰ درصد بخش‌های دیگر کشور را هم تعطیل کنیم.

کاظم‌زاده گفت: طرح تعطیلی یک ماهه کشور مخالف تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید در بخش‌های مختلف کشورمان است و نباید تلاش‌های همه بخش‌های کشور را نادیده بگیریم که به دنبال جهش تولید هستند.

نماینده مردم دهلران در مجلس گفت: هزینه‌های تعطیلی یک ماهه کشور باید از کجا تأمین شود؟

وی خاطرنشان کرد: تعطیلی یک ماهه کشور با اشتغال و جهش تولید مخالف است و به نظر می‌رسد ما به جای حل مساله می‌خواهیم صورت مساله را پاک کنیم.

پس از صحبت های این نمایندگان بود که مسعود پزشکیان این اخطار را وارد دانست و گفت: به نظرم این طرح از نظر قانونی اشکال داشته و ما نباید آن را می‌پذیرفتیم. در ادامه این اخطار به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با آن موافقت کردند و بر همین اساس این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

اصل 71 قانون اساسی چه می گوید؟

براساس اصل 71 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در عموم مسایل در حدود مقرر در قانون اساسی می‌تواند قانون وضع کند.

اینکه حدود مقرر درقانون اساسی چیست؟موضوعی است که مورد بحث حقوقدانان است اما کلیت موضوع آن است که مجلس به مقتضای اصل ۷۱ قانون اساسی، صلاحیت عام دارد و می تواند در عموم مسائل، قانون وضع کند.

هرچند در اصل 72 اساسی ذکر شده که «مجلس شورای اسلامی نمی تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی، مغایرت داشته باشد...».

اصل 79 چه می گوید؟

بر اساس اصل 79 قانون اساسی ،برقراری حکومت نظامی ممنوع است. در حالت جنگ و شرایط اضطراری نظیر آن، دولت حق دارد با تصویب مجلس شورای اسلامی موقتاً محدودیت‌های ضروری را برقرار نماید، ولی مدت آن به هر حال نمی‌تواند بیش از سی روز باشد و در صورتی که ضرورت همچنان باقی باشد دولت موظف است مجدداً از مجلس کسب مجوز کند.

اما درچنین شرایطی ،سئوالی که مطرح می شود این است در حالی که دولت ظاهرا تمایلی به ایجاد قرنطینه نداشته و نداردوقطعادراین شرایط  نیزلایحه ای برای انجام این کار به مجلس ارائه نخواهد کرد،وظیفه مجلس در مقابله با کرونا وی اسهل انگاری دولت چیست؟

درحالیکه به نظر می رسد ساده انگاری این موضوع کشور را با بحرانی بزرگ روبرو خواهد کرد.

بحرانی که پیش زمینه وقوع آن را می توان به وضوح در تصاویر منتشر شده از عدم رعایت طرح فاصله گذاری هوشمند اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی شهرتهران به وضوح دید!

انتهای پیام /  101
263 کلیک ها  آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 فروردين 1399 10:32
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا