• نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی:

انتخابات مجلس همه را شگفت زده خواهد کرد

فرج الله رجبی
فرج الله رجبی  
انتخابات مجلس همه را شگفت زده خواهد کرد فرج الله رجبی

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي با تاکید بر اینکه نيازمند گفت وگوی ملي هستيم و بايد اجازه داد این گفت و گو در همه سطوح اين مهم انجام شود، گفت: بايد در رابطه با مسائل مملكت به امر گفت‌وگو و تولید محتوا پرداخت.

فرج‌الله رجبي شنبه 25 خرداد در يك كنفرانس خبري به نطق پیش از دستور صحن علنی مجلس شورای اسلامی در 21 خرداد اشاره با بیان اینکه مجلس در انجام خدمات و وظايف خود دارای مشكلات بسياري است، گفت: شايد امروز قضاوت در خصوص مجلس، منصفانه نباشد؛  علی‌رغم کمبود درآمدها، امکانات و شرایط تحریم‌ها، اما مجلس تلاش می‌کند تا آنها را مدیریت و اجازه ندهد که اثرات سوء بیشتری حادث شود .

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي با بیان اینکه طبیعی است زمانی که با كمبود عِده و عُده وارد يك ماجرا شويم، صرفا در حد بازدارندگي مي‌توان عمل كرد، افزود: اگر دلار از ٤ به ١٢ هزار تومان رسید، حتما مجلس هم در این اقدام سهم داشته است؛ اگر سفره مردم كوچك مي‌شود بخشي از آن هم به مجلس بر مي‌گردد اما مجلس هم محدوديت‌ها و كاستي‌هايي دارد و طبيعي است كه در شرايط فعلي آنگونه كه بايد عمل نكند . 

رجبی با بیان اینکه مجلس مسئول است و بايد مطابق وزن خود نسبت به مشکلات فعلی پاسخگو باشد، عنوان کرد: ورود در حوزه‌هاي عملكردی مجلس، خيرخواهانه است اما نبايد حريم شكسته شود؛ چرا که مجلس تنها ويترين كشور است و بايد حريم آن حفظ شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه باید پذیرفت که هر حوزه‌ای تخصص خود را می‌طلبد و اهل فن باید وارد شوند، گفت: برای باز شدن فصای گفت‌وگو به توليد محتوا نیازمندیم . 

رجبی ادامه داد: مثلا امروز ده‌ها همایش حجاب برگزار می‌شود و محجبه‌ها را نشانده و برایشان همایش برگزار می‌کنند اما تا فریادها تولید محتوایی نداشته باشند، به جایی نمی‌رسند یا به عنوان مثال؛ در زمينه اقتصادي پس از ٤٠ سال به نظام بانكداري رسیده‌ایم كه شبه ربوي است و اسلامي هم نيست . 

وی اضافه کرد: امروز در نظام بانکداری به سود تاخير و جريمه رسيده‌ايم كه بسياري از فقهاي كشور آن را نهي كرده‌اند . 

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي با طرح سوالی مبنی بر اینکه اگر بحث تحريم نبود آيا فرايندهاي پيچيده اداري اجازه مي‌داد تا زمينه فعالیت در سرمايه گذاري خارجي فراهم شود؟ تاکید کرد: اکنون نیازمند مدیریتی شجاع برای جابه‌جایی اقدمات و خروج از بن‌بست‌ها هستیم.

به گفته رجبی، سال‌هاست كه از وجود یک شخص ثالث صحبت مي‌شود كه نمي‌دانيم كيست! در حالي‌كه يكي از اين اشخاص خود ما هستيم . 

وی با تاکید مجدد بر این موضوع که نيازمند شجاعت در تصميم‌گيري و مديريت هستيم، اضافه کرد: شرايط تحريم فرصتي را فراهم كرده كه بپذيريم بايد شاجاعانه در مباحث ورود کنیم . 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید با مردم گفت‌و‌گو كنيم تا به جاي رانتخواري مدير، ذهنيت مثبتي از عملکرد مدیران برایشان ایجاد شود، اما امروز تنها ابعاد سياسي مسائل ديده مي‌شود . 

رجبی با بیان اینکه بايد راهي پيدا كرد كه مردم در گفت‌وگوها مشاركت كنند تا به جمع بندي برسيم، افزود: همراهي با مردم و صادق بودن با آنها بسياري از مشكلات حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و .... را حل خواهد کرد و در این صورت بار زیادی هم به نیروهای نظامی و امنیتی وارد نمی‌کنیم. 

وی ادامه داد: دائما از بهبود فضاي كسب و كار صحبت می‌کنیم و نمی‌دانیم که این بهبود كجاست و كار چه كساني است؟ اين حجم از بخشنامه‌هاي آني براي چيست؟ به همین دلیل بايد در حوزه‌هاي مختلف گفت‌وگوي ملي راه انداخت . 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین در بخشی دیگر از سخنانش با تصریح بر این مطلب که پذيرش یا عدم پذيرش FATFتبعاتي براي كشور خواهد داشت كه بايد مسئوليت آن را به جاي فرافكني پذيرفت، بیان کرد: رؤسای جمهور روسيه و چين رسما به رئیس جمهور جهموری اسلامی ایران اعلام كردند که اگر این لایحه پذیرفته نشود با ما همکاری نخواهند کرد . 

رجبی با بیان اینکه این لایحه بر مبناي تشخيص در دستور كار قرار گرفته و فضاسازي در اين خصوص مشكلاتي ايجاد كرده است، عنوان کرد: اگر این لایحه تصويب شود يا نشود باز هم گفته مي‌شود كه خيانت شد؛ چرا مردم را در حالت دو دلي قرار مي‌دهيم؟

وی ادامه داد: برجام اتفاق افتاد اما جامعه ما نفهمید که بالاخره خدمت بود يا نه؟ چون عادت به پايين آوردن اقدامات كرده‌ايم و اين عادت سمی برای مملکت است . 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر تصمیمی کارشناسی شده گرفته شود و با آرامش به جامعه القا شود قطعا نتیجه‌بخش خواهد بود و بايد با گفت‌وگوي ملي اين چالش را حل كرد و نه اينكه جامعه را به دو شقه تبديل كنیم؛ چرا که این کار تنها به سرمايه اجتماعي لطمه مي‌زند و بي اعتمادي مردم را به دنبال دارد.

رجبی همچنین با تصریح بر اینکه نگران سرمايه اجتماعي از دست رفته هستيم كه بايد برگردد، گفت: در هر حوزه‌اي اهل فن آن بايد بتوانند به راحتي صحبت كنند . 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که چرایی كاهش اختيارات مجلس و دولت را مطرح کرده بود، گفت: این موضوع را باید از زوایای مختلف بررسی کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار نيست نماينده از حرف زدن بترسد، گفت: اگر نماینده‌ای از صحبت در خصوص مسائل موظف خود ترسيد يعني وظيفه وكالت و امانتداري خود را انجام نداده است البته قرار هم نيست نماينده هزينه براي حرف زدن بدهد.

رجبی خواستار توقف دخالت در اختيارات مجلس شد و گفت: نیامده‌ایم که یک عمر نماینده بمانیم؛  به عنوان نماينده مجلس پيشنهاد گفت  وگوي ملي داده ام و معتقدم اگر اين مهم انجام نشود كار پيش نخواهد رفت .

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی که معتقد است همه محدوديت‌ها و عدم شفافيت منجر به مسائل فعلي شده است، گفت: به عنوان نمونه؛ فسادها معلول همين محدوديت‌ها و عدم شفافيت است.

رجبی همچنین با بیان اینکه مذاكره با آمريكا معني ندارد، چرا که مذاكره مباني مي‌خواهد كه در حال حاضر شرايط آن وجود ندارد، خاطرنشان کرد: دنياي امروز سياه و سفيد  نيست و منافع ما تعريف مي‌كند كه سياه و سفيد چه چيزهايي است . 

وی اضافه کرد: برخي از دوستان استراتژيك ما تعهدات خود را انجام نداده‌اند و به روي خودمان هم نمي‌آورديم، در حالی‌که باید در يك طيف خاكستري با دنيا روبه‌رو شويم و اين مسئله را در خودمان حل كنيم . 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه كار محتوايي نمي‌كنيم بعد مي‌گوييم چرا جوانان ما حرف گوش نمي‌كنند، گفت: در سطح ملي از٢٩٠ نماينده مجلس چند نفر از آنها فرصت حضور در بحث‌هاي تخصصی رسانه ملي را يافته‌اند؟

رجبی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آيا معتقد دولت پنهان معتقد هستيد؟ گفت: ما در مجلس به لحاظ مالي راجع به بودجه سالانه تصميم مي ‎ گيريم اما گردش مالي آن بسيار فراتر است و اگر بگوییم خارج از حوزه تصمیم‌گیری مجلس در دولت اتفاقاتی می‌افتد بله اینگونه است که مجلس آن را پوشش نمی‌دهد . 

وی همچنین به تعامل و همزیستی مسالمت آمیز نمایندگان استان فارس نسبت به ادوار گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در گذشته تعارضاتي ميان نمايندگان وجود داشت اما امروز بين نمايندگان فعلي فارس این تعارض، وجود ندارد . 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به صدرو حکم قضایی پرونده مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز و اجرای آن هم اشاره و عنوان کرد: اگرچه این پرونده در كميسيون اصل ٩٠ در دست بررسي است اما از مسئولان قضایی استان می‌خواهیم که شرایط زندان برای این عضو شورا به عنوان نماینده مردم محترمانه و در بند سبز باشد و همچنین پیگیر عفو وی از سوی مسئولان قضایی کشور خواهیم بود.

رجبی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه انتصاب مديران خارج از استان به جز فرمانده انتظامي در فارس جاي سوال دارد، گفت: اينكه مي‌گويند فلان نماينده دخالت داشته بايد سطح تفاهماتش را ديد اما شخصا تجربه خوبي از مداخله در انتصابات ندارم . 

نماینده مردم شیراز در مجلس در خصوص ورود مجدد خود به کارزار انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از شهرستان شیراز نیز گفت: یک سیاستمدار نه نمی‌گوید اما راست هم نمی‌گوید اما در عین حال معتقدم که شرایط انتخابات آتی خیلی‌ها را متعجب و شگفت زده  خواهد کرد./ایسنا

انتهای پیام /  101
4513 کلیک ها  آخرین ویرایش در شنبه, 25 خرداد 1398 22:49
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا