حذف واضافه در شورا/سدسازی برای هاشمی درمقابل بهشت

حذف واضافه در شورا/سدسازی برای هاشمی درمقابل بهشت
محسن هاشمی

راستین آنلاین:سریال رفت آمدها به شهرداری،انتخاب شهردار و استعفای آن در پایتخت حالا وارد مرحله ای تازه شده است.

مرحله ای که یک سوی آن عباس آخوندی قراردارد و سوی دیگرش  پیروزحناچی !

شاید درشرایط عادی هرکدام از این دو نفر شهرداری مطلوب برای تهران محسوب شوند،اما آنچه درروند انتخاب جانشین افشانی توجه تحلیلگران رابه خود جلب کرد،حذف نام محسن هاشمی از لیست نامزدهای ورود به بهشت بود.

هاشمی که در ابتدای روی کارآمدن شورای پنجم تهران نیز از او به عنوان شانس نخست شهردارشدن در پایتخت یاد می شد،این باربا سد امضاء میثاق نامه ای روبرو شد که اعضای شورای شهر قبل از انتخابات سال 96 در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان امضا کرده بودند تا از شورای شهر خارج نشوند.

این درحالی بود که رئیس کنونی شورای شهر تهران پیش از این اعلام کرده بود که درتصمیم گیری برای ماندن در شورا و رفتن به شهرداری تابع تصمیم اعضای شورای شهر است.

اماحذف هاشمی از لیست نامزدهای شهرداری و رسیدن آخوندی و حناچی به فینال انتخاب شهردارتهران در حالی به وقوع پیوسته است که برخی تحلیلگران معتقدند شورای اسلامی شهر تهران به میدانی برای رقابت سیاسی بین حزب اتحاد ملت و کارگزاران تبدیل شده است.

به اعتقاد این تحلیلگران اتحاد ملت که با رفتن نجفی ازبهشت کرسی شهرداری را ازدست رفته می دید وافشانی را نیز گزینه مطلوب خود نمی دانست دوست نداشت این بار نیز شهردارفاصله داربا تفکرات خود را مسافر بهشت ببیند.

برخی بر این باورند که حذف دوباره هاشمی از لیست نامزدهای شهرداران تهران باعث می شود پیش بینی محمد قوچانی در سرمقاله 23  اردیبهشت در روزنامه سازندگی به واقعیت نزدیک تر شود.

قوجانی در آن سرمقاله ضمن  انتقاد از عملکرد اتحاد ملتی‌ها نوشته بود "در درون شورای شهر تهران گونه‌ای از فراکسیونیسم شکل گرفته است که در نهایت به ضرر جبهه اصلاحات منجر خواهد شد... و رفتار نادرستی که سران حزب دوست و برادر، حزب اتحاد ملت در حذف نامزدهای رقیب و قرار دادن سه نامزد از یک حزب در فهرست یک‌چهارم نهایی انجام دادند به‌شدت ضد جبهه‌ای بود که در نهایت نتیجه منطقی این چپ‌روی و تک‌روی حذف هر سه نامزد که در میان آنان افراد مناسبی هم بودند شد".

حالاو در شرایطی که در این دوره برای انتخاب شهردار، برخی اعضای شورا از جمله افراد نزدیک به حزب اسلامی کار و خانه کارگر طرفدار محسن هاشمی بودند و معتقد بودند که "تنها محسن هاشمی می‌تواند شهر را از بحران مدیریتی که با‌ آن مواجه است خارج و کارنامه اصلاح‌طلبان را در بازه کمتر از سه سال که از کار شورای پنجم مانده به کارنامه موفق تبدیل کند" بیم آن می رود تا با حذف هاشمی از سیاهه نامزدها دامنه اختلافات در شورای شهر تهران گسترده تر گذشته شود.

اختلافاتی که شاید آثار رفتن دود آن درچشم اصلاح طلبان درانتخابات شورای ششم نمایان شود.

1815 کلیک ها  یکشنبه, 20 آبان 1397 16:55
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا