واکنش سیاسیون به بازداشت عضو اصلاح طلب شورای اسلامی شهر شیراز /اتهام حاجتی مشخص نیست

واکنش سیاسیون  به بازداشت عضو اصلاح طلب شورای اسلامی شهر شیراز /اتهام حاجتی مشخص نیست
مهدی حاجتی

راستین آنلاین:اگرتا دیروز کسی نام مهدی حاجتی را نشنیده بود،حالا بسیاری با چهره منحصر به فرد او هم  آشنا هستند،عضو 39 ساله شورای اسلامی شهر شیراز که شامگاه پنجشنبه پنجم مهرماه توسط نهاد های امنیتی بازداشت شد.

تایید خبر بازداشت حاجتی را اولین بارخبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از یکی از اعضای هیات رئيسه شورای اسلامی شهر شیراز منتشرکرد.

خبری که چند ساعت بعد کیفیت انتشار آن توسط قاسم مقیمی مورد تقد قرارگرفت.

مقیمی بعدا صحبت های خود با ایرنا را اینگونه تکمیل کرد که حاجتی به عنوان نماینده مردم و رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر وظیفه داشت پیگیر وضعیت شهروندان باشد.

این عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه  حاجتی پیگیر آزادی والدین یک بچه سرطانی بودافزود، هر کس پیش حاجتی می آمد او براساس وظایفی که داشت مشکلات او را پیگیری می کرد.

مقیمی البته این بازداشت را تلویحا مورد نقد قرارداد و در ادامه گفتگویش با ایرنا افزود: ممانعت از دفاع نمایندگان مردم از حقوق شهروندی موجب تضعیف شورای شهر می شود و این نهاد انتخابی قدرتی نخواهد داشت.

این درحالی بود که نوذرامامی دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز درهمان ساعات اولیه رسانه ای شدن خبر بازداشت حاجتی به ایرنا گفته بود «پرونده حاجتی پیش از این در دادگاه عمومی و انقلاب شیراز در حال بررسی بوده است.»

موضع گیری سخنگوی اصل نود مجلس شورای اسلامی

بهرام پارسایی اولین نماینده مجلس شورای اسلامی بود که نسبت به بازداشت حاجتی از خود واکنش نشان داد.

او که با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مصاحبه کرده بود با انقاد از بازداشت حاجتی گفت: «دفاع وی از حقوق شهروندی چند شهروند نباید به حساب حمایت از یک فرقه گذاشته شود.»

سخنگوی اصل نود مجلس شورای اسلامی که معتقد است بازداشت حاجتی  در وضعیت فعلی نگران‌کننده و موجب تشویش اذهان عمومی است،درگفتگوی خود با ایسنا به عدم برخورد باآنچه او یک جرم مشهود مثل تخریب اماکن میراثی و اماکن ملی که در شیرازنامید اشاره کرد و احتمال دخیل بودن پیگیری های حاجتی درپرونده تخریب اماکن میراثی با بازداشت شدنش را غیر محتمل ندانست.

نظریه ای که مقیمی درخصوص آن ابراز بی اطلاعی کرده است و گفته احتمال می دهد به دلیل پیگیری سرنوشت 2 شهروند شیرازی بازداشت شده باشد.

مسئولیت رئیس مجلس درقبال حاجتی

اما  نماینده مردم  نقده و اشنویه در استان آذربایجان غربی نیز از جمله افرادی بود که درفاصله کمی پس از انتشار خبر بازداشت مهدی حاجتی از خود واکنش نشان داد.

عبدالکریم حسین‌زاده با انتقاد از این نیز از بازداشت رئیس‌مجلس رابرای پیگیری موضوع بازداشت این عضو جوان شورای اسلامی شهر شیراز مسئول دانست و گفت:  »قطعارئیس مجلس  در قبال اعضای مجلس و شورای شهر که انتخابات آن زیر نظر وی است، مسئول است.»

او موضوع حاجتی را با پرونده سپنتا نیکنام بی شباهت ندانست و در حساب توئیتری خود نوشت «دیروز سپنتا نیکنام، امروز مهدی حاجتی. تا کجا باید بی‌حرمتی به رای ملت را شاهد بود؟»

البته این عضو هیات رییسه فراکسیون امید هشداررا هم  داده است اگر مهدی حاجتی سریعا آزاد نشود موضوع را  در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دنبال خواهد کرد.

اما انتشارخبر بازداشت مهدی حاجتی خیلی زودمورد توجه فعالان مدنی و خبرنگاران نیز قرارگرفت.

تعدادی از روزنامه نگاران،خبرنگاران،فعالان سیاسی و مدنی با انتشار پیام هایی در صفحات شخصی خود در فضای مجازی خواستار بررسی موضوع و اعلام دلایل بازداشت حاجتی شدند.

بهتر بود این اتفاق نمی افتاد

اما دبیر جمعیت زنان نواندیش مسلمان استان فارس که معتقد است بهتر بود « مهدی حاجتی» در نگارش آن مطلب توئيتش دقت بیشتری به خرج می داد، با ابراز نگرانی نسبت به بازداشت اومعتقد است  این بازداشت می تواندبه تضعیف نهاد شورا منجر شود.

جمیله کریمی با بیان اینکه بهتر بود این اتفاق نمی افتاد چون فضای فعلی جامعه نیاز به همگرایی و همبستگی دارد می افزاید:تقاضای ما پایان به موضوع است تا فضای جامعه ملتهب نشود، متاسفانه این گونه بازداشت ها ناخواسته خوراک مناسبی برای رسانه های معاند مهیا می کند. انتظار می رود نهادهای ذیربط به این موضوعات در شرایط خاص کشور توجه بیشتر کنند.

به اعقاد این فعال سیاسی  بهتر بود شرایطی فراهم می شد تا نهادهای ذیربط با حاجتی در خصوص موضوعات حساسیت برانگیز گفت و گو می کردند و در مورد بازداشت آن 2 تن هم برای او هم شفاف سازی می شد.

کریمی براین باور است که  حاجتی به عنوان عضو کمیته حقوق شهروندی شورای شهر شیراز علی القاعده به لحاظ حقوقی می توانست پیگیر مسائل مربوط به حقوق شهروندی شهروندان باشد .

البته او  این موضوع را هم  خاطرنشان کرد: پیگیرهایی جهت حل مشکل انجام شده  و امیدوارم هر چه سریع تر مشکل حاجتی رفع شود.

در شرایطی که هنوز علت بازداشت مهدی حاجتی به صورت رسمی ازسوی  هیچ نهاد امنیتی و قضایی اعلام نشده است و گمانه زنی ها درخصوص احتمال دخیل بودن پیگیری های او درجهت مقابله با تخریب اماکن میراثی در بافت تاریخی شیراز و یا توئیت های منتشر شده در حساب کاربری وی با بازداشتش ،هنوز ادامه دارد،به نظر می رسد باید اجازه داد تابا هدف ایجاد وحدت در جامعه ، در فضایی بدور از التهاب و هیجان این موضوع مورد رسیدگی و حل و فصل قرارگیرد.

1902 کلیک ها  جمعه, 06 مهر 1397 12:40
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا