دفاع از جریان سیاسی اصلاحات در شرایط فعلی دشوار است/ با انتخاب یک تندرو فقط همه ما بدبخت‌تر می‌شویم

راستین آنلاین: صادق زیباکلام بابیان اینکه سال ۹۶، سالی خوبی برای اصلاح‌طلبان نبود، گفت: در شرایطی سال ٩٦ روزهای پایانی را طی می‌کند که اصلاح‌طلبان مورد غضب بخش قابل‌توجهی از دهه هفتادی‌ها قرار گرفتند و در جریان ناآرامی‌های اخیر شاهد سردادن شعارهایی علیه این جریان سیاسی بودیم که دست‌کمی از اصولگرایان نداشت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب که در همایش بررسی «نقش و جایگاه گفتمان اصلاح‌طلبی در انقلاب اسلامی» در شیراز سخن می‌گفت دفاع از جریان سیاسی اصلاحات در شرایط فعلی را دشوار دانست و آن را به‌مثابه این موضوع توصیف کرد که تیمی در خانه خود سه گل خورده باشد و در بازگشت و در خانه حریف بخواهد جبران کند.

وی بابیان اینکه معتقدم از دوم خرداد تاکنون جریان اصلاح‌طلبی با یک بحران مواجه است، با طرح سؤالی مبنی بر اینکه اصلاح‌طلب کیست و مشکل اصلاحات چیست؟ گفت: طی دو دهه گذشته مطالب زیادی در این باب گفته‌شده که باعث شده امروز یک تعریف واحد و منسجم از آن بیرون نیاید.

زیباکلام افزود: اصلاح‌طلبان بعد از پیروزی آقای روحانی در انتخابات 96 با بحرانی روبرو شدند که باید بگویم اگر حمایت جدی شبانه‌روزی شخصیت‌های اصلاح‌طلبان نمی‌بود که صادقانه پشت سر آقای روحانی قرار گرفت، قدر مسلم در همان دور اول آقای رئیسی، آقای روحانی را شکست می‌داد؛ بنابراین درست است که پیروزی روحانی، پیروزی اصلاح‌طلبان بود اما از اواسط تابستان که آقای روحانی به سمت تشکیل دولت رفت، همه را ناامید و سرخورده کرد. نه خبری از اهل سنت بود، نه خبری از زنان بود، نه خبری از کردها بود. نه خبری از چهره‌های شناسنامه‌دار اصلاحات بود.

وی بابیان اینکه برخی از موضع‌گیری‌های آقای روحانی بعد از پیروزی انتخابات باعث شد، اصلاح‌طلبان از خجالت سربه‌زیر بیفکنند، ادامه داد: من نام این بحران را «بحران چه باید با آقای روحانی کرد؟» نام‌گذاری کردم، هرچند که جامعه منتظر واکنش اصلاحات نماند و به‌زودی کمپین پشیمانیم راه انداختند.

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه اصلاح‌طلبان نتوانستند از بحران روحانی به‌راحتی عبور کنند، از فقدان استراتژی در برابر اقدامات دولت انتقاد کرد و گفت: من صراحتاً پشت انتخاب آقای روحانی ایستادم و علی‌رغم اینکه روحانی با رفتار خودش چشم ما را کبود کرد ولی بازهم دفاع می‌کنیم چراکه کار درست رأی دادن بود و اگر رأی نمی‌دادیم الان آقای رئیسی با 15 میلیون رأی رئیس‌جمهور بود و همه ما بدبخت شده بودیم.

زیباکلام ابراز عقیده کرد: با انتخاب آقای رئیسی یا احمدی‌نژاد، نظام به دره سقوط نمی‌رود گفت:کم نبودند کسانی که سال 88 می‌گفتند به احمدی‌نژاد تندرو رأی دهیم تا نظام سقوط کند! اما این‌گونه نیست نظام سقوط نمی‌کند بلکه با انتخاب یک تندرو فقط همه ما بدبخت‌تر می‌شویم.

زیباکلام بابیان اینکه بازنده اصلی حوادث دی‌ماه اصلاح‌طلبان بودند، اضافه کرد: حوادث دی‌ماه همه ذهنیت دهه هفتادی‌ها نسبت به اصلاحات را از بین برد. مثل نقشه‌ای که پدر و مادری کنار ساحل برای فرزندان خودروی شن‌های ساحل می‌کشند و موجی از دریا همه را با خود می‌برد.

وی به برخی از شعارهای اصلاح‌طلبان مثل نفی خشونت، قانون‌گرایی، جمهوریت، مقبولیت و مشروعیت اشاره کرد و گفت: خیلی از شعارهایی که ما اصلاح‌طلبان سر می‌دهیم، اصولگرایان هم زیباتر سر می‌دهند. کدام اصولگرایی می‌شناسید که بگوید در نظام اسلامی قانون‌گرایی نباشد.

این فعال سیاسی بازگشت و بررسی مجدد شعارهای انقلاب اسلامی را مهم‌ترین راهبرد اصلاح‌طلبان برای فعالیت در آینده برشمرد و گفت: انقلاب برای هیچ‌یک از اهدافی که صداوسیما تبلیغ می‌کند، نبود. نه برای حجاب، نه برای آمریکا، نه برای نفی سلطه و برای هیچ‌یک از این‌ها نبود.

وی علاقه‌مندان به شناخت اهداف انقلاب را به مطالعه 120 مصاحبه امام خمینی قبل از انقلاب و مطبوعات سال 75 ارجاع داد و گفت: قطعنامه راهپیمایی تاریخی و یک‌میلیون‌نفری مردم تهران در تاسوعای حسینی در آذرماه 57 علیه شاه را بخوانید که اهم آن آزادی زندانیان سیاسی، رفع سانسور و رفع شکنجه و انتخابات آزاد بود. مرحوم امام خمینی از اوایل مهر 57 در پاریس بیش از 120 مصاحبه در مخالفت با رژیم شاه انجام دادند که عمدتاً اهداف انقلاب اسلامی را تشریح می‌کنند. همگان باید این مصاحبه‌ها را بخوانند.

زیباکلام افزود: امام خمینی در این مصاحبه‌ها درباره چگونگی جمهوری اسلامی، نوع رفتار انقلاب با زنان، مخالفان، منتقدان و مارکسیست‌ها و برگزاری نوع انتخابات آزاد را تشریح می‌کنند.

وی معتقد است جریان استکبارستیزی و اشغال سفارت امریکا و غلبه گفتمان امریکا ستیزی و صدور انقلاب بر گفتمان اصلی انقلاب اسلامی که تا به امروز ادامه دارد، تمام بنیان‌های اصلی آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی که به خاطرش مردم ایران مبارزه کرده بودند، محو شد.

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه اصلاحات فقط یک استراتژی باید داشته باشد و آن دموکراسی و آزادی‌خواهی است، ادامه داد: اصلاح‌طلبان باید قرص و محکم آزادی و دموکراسی را مطالبه کنند و دموکراسی و آزادی یعنی برگزاری انتخابات آزاد بدون دخالت شورای نگهبان.

زیباکلام افزود: اینکه می‌گوییم حسن و حسین نامزد اصلاحات هستند، یعنی حسن و حسین آزادی‌خواه هستند و اصلاحات و اصلاح‌طلبی فقط یک معنا می‌تواند داشته باشد وآنهم برگرداندن انقلاب اسلامی به اهداف و آرمان‌های 57 است.

این همایش هم‌زمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به میزبانی حزب ندای ایرانیان شعبه شیراز و سازمان عدالت و آزادی دفتر شیراز در سالن آزادی شیراز برگزار شد.

1400 کلیک ها  پنج شنبه, 19 بهمن 1396 07:55
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا