پشت پرده ی نطق رپیس جمهور در سازمان ملل چه بود؟

پشت پرده ی نطق رپیس جمهور در سازمان ملل چه بود؟
حسن روحانی
راستین آنلاین:مسئوليت تنظيم متن سخنراني رئيس‌جمهور بر عهده يك تيم بوده كه با كار مشورتي زيرنظر مستقيم رئيس‌جمهور كار نگارش متن را دنبال كرده‌اند.


بر اين اساس محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ازجمله نگارندگان متن سخنراني رئيس‌جمهور در حوزه ديپلماسي بوده و علاوه بر قسمت‌هاي مربوط به برجام و منطقه، علاقه زياد ظريف به مولانا نام اين شاعر ار در متن سخنراني گنجانده بود و رئيس‌جمهور اشاره‌اي به اين شاعر برجسته داشت كه اين اشاره بازتاب زيادي در فضاي مجازي داشت.

از طرفي محمد نهاونديان هم در حوزه اقتصادي و تجاري و قسمت مربوط به دعوت از تجار و سرمايه‌گذاران در متن سخنراني رئيس‌جمهور اعمال نظر داشته است.

همچنين حسام‌الدين آشنا هم كه مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور است از ديگر دست‌اندركاران نگارش متن بوده كه در حوزه‌هاي فرهنگي و ارتباطاتي متن سخنراني رئيس‌جمهور، رد پاي او قابل مشاهده است. اما چهارمين نفري كه او هم در تنظيم متن سخنراني روحاني نقش آفرين بوده، محمود واعظي رئيس دفتر روحاني بوده است.

نكته جالب توجه اينكه شنيده شده كه متن سخنراني رئيس‌جمهور در 24ساعت مانده به زمان انجام سخنراني، بارها دستخوش تغيير و تحول شده، اين تغييرات به حدي بوده كه چارچوب كلي متن و رويكرد آن كاملا تغيير يافته و مسائل سياسي و منطقه‌اي جايگاه محوري خود را به مسائل فرهنگي داده‌اند، اين تغيير به يك دليل رخ داده؛ سخنراني ترامپ!

حسن روحاني علاوه بر يك بخش كه به صورت مستقيم به ترامپ پاسخ داد در جاي جاي متن خود با كنايه رفتارهاي ترامپ و شركاي منطقه‌اي آمريكا را تحقير كردكه همين كنايه‌ها تاثيرگذاري متن را بالا برده بود، ازجمله آنجا كه گفت: اعتدال هم‌افزايي انديشه‌ها‌ست نه رقص شمشيرها.

يك منبع آگاه در اين رابطه به خبرنگار همشهري گفته است: بعد از سخنراني ترامپ، متن سخنراني رئيس‌جمهور چندبار دستخوش تغيير شد و با حساسيت فراوان مورد بازنگاري قرار گرفت.

اين اتفاق زماني رخ داده كه رئيس‌جمهور آمريكا در سخنراني خود تلاش مي‌كند ايران را در كنار كره‌شمالي به‌عنوان يك خطر براي جامعه بشري نشان دهد و همين رويكرد او باعث شده تيم مشورتي رئيس‌جمهور پيشنهاد تغيير متن را بدهند و در نهايت براي گرفتن ضرب اظهارات ضد‌ايراني، تند و ياغي گرايانه ترامپ، مسائل فرهنگي و شاعرانه جاي خود را به مسائل سياسي و سخت داد تا روحاني با لحني آرام و تن صدايي پايين، از تمدن، فرهنگ و ادب ايران با مردم جهان سخن بگويد.
2597 کلیک ها  شنبه, 01 مهر 1396 16:01
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا