شهرداری شیراز دروازه جذب سرمایه دراستان فارس است

شهرداری شیراز دروازه جذب سرمایه دراستان فارس است
فرج اله رجبی
راستین آنلاین:نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي گفت:شهرداری شیراز دروازه جذب سرمایه دراستان فارس است.


فرج اله رجبی که ظهر امروز یکشنبه 5 شهریوردریک کنفرانس خبری سخن می گفت با بیان اینکه آئین نامه های شورا و شهرداری باید به گونه ای باشد که  در شهری مانند شیراز مدعی العوم حامی سرمایه گذار باشد افزود:عمده ترین وظیفه شورای اسلامی شهر شیرازدردوره کنونی احیا ساختار اداری شورا و شهرداری است.

وی نارضایتی مردم شیراز از عملکرد شهرداری این شهر را حاصل نقص درفرایندهای اداری آن دانست و افزود:سیستم حاکم بر شهرداری شیراز باید درمسیر چابک سازی این نهاد تسهیل شود.

رجبي با اشاره به آغاز به‌كار شوراها در كشور، گفت: اعتقاد دارم كه شوراي پنجم شيراز ابتدا بايد مشخص كند كه مي‌خواهد شهر را اداره و نظارت كند يا شهرداري را، اگر قرار است شهر اداره شود بايد همه مجموعه‌ها ديده و زمينه تعامل مناسب براي توسعه متوازن را فراهم كند.

او گفت: معتقد هستم اگر به صورت تخصصي به شهرداري نگاه كنيم، عملكرد شهرداري شيراز در سال‌هاي اخير و در حوزه‌ عمراني و پل‌سازي و ايجاد فضاهاي گردشگري و تفريحي موفق بوده، اما اين سئوال مطرح است كه مسائل عمراني چند درصد از وظايف شهرداري را تشكيل مي‌دهد؟

همه وظایف شهرداری حوزه عمرانی نیست


رجبي با بيان اينكه حوزه عمران، حداكثر 40 درصد از وظايف شهرداري‌ها است، گفت: اگر شهرداري در عملكرد عمراني موفق بود نمي‌توان او را شهرداري كاملا موفق ارزيابي كرد؛ امروز هم توصيه و تاكيد ما رسيدگي به حاشيه‌هاي شيراز است؛ اگر بخشي از هزينه انجام شده براي بعضي پروژه‌هاي كلان عمراني در حاشيه شهر هزينه شده بود، بخش اعظمي از مشكلات وجود نداشت.

او تصريح كرد: حاشيه‌هاي شهر هم بايد به لحاظ كيفيت زندگي، بهداشت، سلامت و عمران، در حد متن شهر باشد؛ در مباحث عمراني طي سال‌هاي اخير به حدي كار شد كه چشم شهروندان پر شود، حال بايد با رسيدگي به ساير بخش‌هاي وظايف شهرداري به روح شهر نيز توجه داشته باشيم.

رجبي مسائل فرهنگي و اجتماعي را يكي از مهمترين اولويت‌ها در وظايف شهرداري‌ها برشمرد و گفت: شيراز بايد خود را در تراز يك شهر فرهنگي جهاني ارتقاء بخشد و معرفي كند.

 وی دربخش دیگری از صحبت هایش از نبود تعامل مناسب بين مجموعه نمايندگان استان و استاندارفارس گلایه کرد و افزود: براي رفع كاستي‌ها و جبران عقب‌ماندگي‌ها بايد تعامل و هم‌افزايي لازم بين اين دو مجموعه ايجاد و تقويت شود.

رجبی با تاكيد براينكه بايد در خصوص آمارهايي كه ارائه مي‌شود، دقت نظر داشت، گفت: در موضوع سرمايه‌گذاري و طرح‌هاي ارائه شده براي سرمايه‌گذاري بايد توجه داشت كه ارائه و تاييد طرح‌ها يك نكته و تحقق و اجرايي شدن آنها نكته‌اي ديگر است؛ اينكه زمينه براي تاييد بسياري طرح‌هاي سرمايه‌گذاري فراهم شده جاي قدرداني دارد اما اينكه طرحي محقق و اجرايي شود، نياز به زمان دارد.

وي با يادآوري اينكه از ظرفيت نمايندگان فارس به‌خوبي بهره برده نشده است،‌ گفت: ساير استان‌ها از ظرفيت كميسيون عمران كه رياست آن را نماينده مردم جهرم عهده دار است بيشتر بهرمند شده و استفاده كرده‌اند.

نباید به دنبال مقصر باشیم


رجبي در عين‌حال گفت:نباید به  دنبال مقصر باشیم بلکه باید به دنبال راه چاره برای حل مشکلات باشیم.

نماينده مردم شيراز در مجلس درپاسخ به این سئوال که آیا درمدیرت ارشد استان تغییری انجام می شود یا خیر گفت:«آقای افشاني هم‌اكنون استاندار فارس هست  و در مسئوليت خود مستقر ،به همین دلیل  به هيچ عنوان نبايد در مديريت استان تزلزل ايجاد كرد؛ اگر قرار شد ايشان در سمت ديگري خدمت خود را ادامه دهند به حتم در موضوع استاندار فارس همه نمايندگان صاحب‌نظر هستند.»

اتفاقات نماز جمعه هفته گذشته شیراز محکوم است


رجبي در ادامه با انتقاداز بروز اتفاقات تفرقه آمیز در نمازحمعه هفته گذشته شیراز گفت: آنچه در نماز جمعه اخير شيراز براي استاندار فارس حادث شد و با عث ایجاد تنش در سخنرانی وی شد محكوم است.

 وی اضافه كرد: فكر كنم همه بايد بدانيم اگر شان حاكميت شكسته شود تفاوتي نمي‌كند چه جناحي مسئوليت داشته باشد؛ استاندار مقام رسمي دولت محسوب مي‌‌شود و حضور در نماز جمعه بايد مديريت شود؛ اگر تريبون نماز جمعه محل ارائه گزارش عملكرد دولت نباشد،‌ كدام تريبون را بايد به آن اختصاص داد.

او گفت: اگر فضا آماده باشد ما نيز به عنوان نمايندگان مردم در مجلس حاضريم با حضور در نماز جمعه و از محل تريبون نمازجمعه به مردم گزارش عملكرد بدهيم.

اختلاف نظر از جنس مهندسی


رجبي همچنين در خصوص اختلاف نظر با وزير راه و شهرسازي در جايگاه رئيس سازمان نظام مهندسي كشور نيز گفت: نگاهي در سطح نظام مهندسي ايجاد شده بود مبني بر اينكه رويكرد وزارت راه و شهرسازي تقويت جايگاه نظام مهندسي نيست؛ مطرح شدن آئين‌نامه كنترل ساختمان اين احساس را ايجاد كرد كه با وضعيت كنوني مهندسان تعارضي در آئين نامه وجود دارد.

او با بيان اينكه مهندسان در اين سال‌ها از بي‌رونقي بازار مسكن و ساخت و ساز بيشترين ضرر را كرده‌اند، گفت: با توجه به اينكه آئين‌نامه ياد شده بر تشديد موضوع تاثيرگذار است، به‌‌عنوان رئيس سازمان نظام مهندسي به بحث ورود كردم و مواردي را با تشكيل جلساتي مشترك مورد بازبيني قرار داديم؛ اعتقاد داريم كه اگر مطابق با نسخه آخر مد نظر در جلسه مشترك، آئين‌نامه به كميته زيربنايي و دولت ارائه شود، 80 – 90 درصد ماجرا حل خواهد شد.

رجبي در خصوص ندادن راي اعتماد از سوي مجلس به وزير پيشنهادي نيرو نيز گفت: بيش از 140 نفر به عنوان موافق وزير پيشنهادي نيرو نام نويسي كرده بودند اما فكر مي‌كنم مجموعه آقاي بي‌طرف و دوستانشان نتوانستند آنگونه كه بايد از برنامه‌هايشان دفاع كنند و همين باعث ريزش آراي موافق شد.

رای نیاوردن بی طرف ناشی از ضعف فراکسیون امید نبود


او تصريح كرد: اينكه گفته مي‌شود راي نياوردن آقاي بي‌طرف ناشي از ضعف فراكسيون اميد بوده، صحيح نيست؛ در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي و دادن راي به آنان به‌عنوان نماينده تمام مردم عمل مي‌كنيم و نه يك فراكسيون خاص.

رجبي اعتقاد دارد كه مجموعه آراي داده شده به وزاري پيشنهادي رئيس جمهور در اين دوره نقطه قوت مجلس بوده و اينكه نبايد فرآيند راي اعتماد را به يك جلسه علني خلاصه كرد؛ راي نمايندگان به وزرا از قبل آماده نبوده كه با فشار دادن يك دكمه آن را ابراز كنند؛ تغيير آراي آقاي آخوندي هم يك عمل رياضي ساده بود.

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي با تصريح اينكه مجلس چك سفيد امضا به دولت نداده است، گفت: نمايندگان فارس نيز در خصوص عقب‌ماندگي‌هاي اين استان در بخش‌هاي مختلف مطالباتي را داشتند كه با وزراي مختلف پيشنهادي مطرح كرده و قطعا اين مطالبات را در زمان كار دولت دوازدهم دنبال خواهند كرد.

او پيگيري مسئله سد تنگ سرخ را يكي ديگر از اقدامات خود بيان و اضافه كرد: در مورد سد تنگ سرخ محيط زيست بايد سئوالات خود را به شكل روشن و صريح مطرح مي‌كرد و شهرداري و شورا هم پاسخ مي‌دادند؛ اما هنوز مشخص نيس كه سئوالات محيط زيست دقيقا چيست، آيا مشكل درياچه نمك(مهارلو) است يا زمين‌هاي اطراف يا تغيير اكوسيستم و ...

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی از نگاه های امنیتی گلایه دارند


رجبي بزرگترين انتقاد وارد به رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز را به معاون دانشجويي و حراست اين دانشگاه دانست و گفت: اين موضوع را مستقيما با آقاي دكتر ايمانيه مطرح كرده‌ايم؛ امروز بسياري از دانشجويان اين دانشگاه از نوع نگاه امنيتي كه به آنان مي‌شود گلايه دارند.

نماينده مردم شيراز گفت: در حوزه معاونت دانشجويي و حراست برخوردهاي سخت و تندي با دانشجويان انجام شده و خيلي‌ها را دچار مشكل كرده است؛ چندين بار درخواست كرديم كه اقدام روشني در رفع مشكل انجام شود اما نشد.

رجبي داشتن نگاه امنيتي نسبت به دانشجويان مطرح كننده مطالبات صنفي و حتي سياسي در دانشگاه را يك نقطه ضعف دانست و گفت: قطعا در حوزه عمراني و توسعه‌اي رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز جزو مديران برجسته فارس و كشور بوده است؛ اما تمام مسائل دانشگاه عمران و توسعه نيست، آرامش و سلامت روحي دانشجويان بسيار اهميت دارد.
2368 کلیک ها  یکشنبه, 05 شهریور 1396 17:31
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا