رگ حیات روزنامه دولت به قالیباف سپرده شد/توزیع ایران توسط همشهری

رگ حیات روزنامه دولت به قالیباف سپرده شد/توزیع ایران توسط همشهری
محمدباقرقالیباف
  • اعضای هیات مدیره روزنامه ایران، در تصمیمی عجیب و شائبه برانگیز، 8 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری 96، توزیع روزنامه رسمی دولت را به مجموعه ای حامی شهردار تهران سپردند!

راستین آنلاین- این تصمیم عجیب در جلسه فوق العاده شب گذشته اعضاء هیئت مدیره روزنامه ایران و بالاخص با نظر مثبت و پافشاري خدادي مدير ايرنا اخذ شده و بر اساس آن، توزیع روزنامه به مجموعه «توزیع حامی شهرداری تهران» که توزیع روزنامه همشهری را نیز عهده دار است، سپرده شده است.

شرکت مذکور كه به واسطه آنکه کار خود را با توزیع روزنامه همشهری آغاز کرده عملا حیات خود را مدیون این روزنامه تحت الحمايه شهرداری تهران است و در حال حاضر نه تنها به عنوان بازوی توزیع روزنامه های اصولگرا خود را مطرح کرده، بلکه تنها قطب قدرتمند توزیع نشریات در کشور نیز به شمار می رود. نبود یک رقیب جدی برای این شرکت باعث شده تا برخی توزیع روزنامه های اعتدالگرا و اصلاح طلب نیز به این شرکت سپرده شود.

با این حال، ماجرای روزنامه ایران اندکی متفاوت است. در واقع، شرکت مذکور رقیب جدی روزنامه ایران به شمار می رود. از این رو، حتی نشریات اصلاح طلب و اعتدالگرا نیز چشم به تصمیم نهایی روزنامه ایران داشتند تا با یک تصمیم منطقی و انتخاب یک شرکت توزیع مستقل، عملا وظیفه توزیع خود را به شرکت جدید منتقل کنند اما در کمال تعجب روزنامه ایران توزیع خود را به رقیب سیاسی اش سپرد!

 توضیح اینکه ساز و کار «توزیع نشریات و روزنامه ها» یکی از حساسترین و استراتژیک ترین تصمیمات اجرایی - سیاسی مدیران نشریات است. این سازو کار بعضاَ می تواند نقشی برابر و حتی بالاتر از کیفیت محتوا ایفا کند؛ چندان که مشاهده شده، بسیاری از روزنامه ها و نشریات، این روزها از وضعیت محتوایی اسفناکی رنج می برند، اما به برکت سیستم توزیع یک دست و هماهنگ با سیاست های نشریه، در رتبه های اول اقبال مخاطب قرار دارند.

حال تصور کنید نشریه ای توزیع خود را به رقیب سیاسی اش بسپارد. در این حالت، مشخص است که عملا رگ حیات خود را به او سپرده. تصور کنید روزنامه رسمی دولت به هر دلیلی نیاز به این داشته باشد که شبی دیرتر به چاپ برود و شرکت توزیع با این موضوع مخالفت کند! آن گاه چه بر سر این روزنامه خواهد آمد؟

اين اقدام ناشیانه و شائبه برانگیز اعضاء هیئت مدیره روزنامه ایران، اولین گل به خودی برخی اعضای تیم اطلاع رسانی دولت در آستانه انتخابات سال ۹۶ خواهد بود، اقدامی که به سلطه شرکت توزیع مذکور در فضای تک قطبی توزیع روزنامه ها کمک شایانی خواهد کرد و به همین دلیل، روزنامه های حامی دولت نیز باید در ذیل سلطه جریان اصولگرا ادامه حیات دهند!

گفتنی است تصمیم مذکور به اندازه ای عجیب بود که حتی روزنامه های اصولگرا و خود شرکت مذکور نیز انتظار آن را نداشتند و حتی مدیران رسانه اي شهرداری را شوکه کرده است.

نکته عجیب و شائبه برانگیز دیگر در این مهم، زمان تصمیم گیری این اقدام حیرت انگیز است که درست در زمان جا به جایی وزیر ارشاد و انتخاب سرپرست جديد  و البته پیش از تغييرات احتمالي اتي در مديريت خبرگزاري ايرنا و روزنامه ايران اتفاق افتاده است؛ جا به جایی که می تواند این تصمیم ویژه هیات مدیره روزنامه ایران را در ذیل هیاهوی استعفا و جا به جایی وزیر پنهان کند!

417 کلیک ها  پنج شنبه, 29 مهر 1395 01:50
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

1 نظر

  • مژده پنج شنبه, 27 آبان 1395 00:10 ارسال شده توسط مژده

    خدا لعنتشون کنه، پدره من ده سال براشون کار کرد حالا تو این اوضاع بد اقتصادی، مستاجریم باید جهاز جور کنه حالا بیکارمون کردن

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا