واکنش‌ متفاوت سیاسیون به حضور احتمالی احمدی نژاد در انتخابات آتی

واکنش‌ متفاوت سیاسیون به حضور احتمالی احمدی نژاد در انتخابات آتی
محموداحمدی نژاد
  • فعلان و ناظران سیاسی واکنش‌های متفاوتی به حضور احتمالی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 دارند.

بسیاری از ناظران سیاسی بر این باور هستند که فعالیت‌های احمدی نژاد به ویژه سفرهای استانی او، مقدمه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 است.

 احتمال حضور احمدی نژاد باعث شده است که تحلیل‌گران و کنش گران سیاسی در مورد آینده او اظهارنظرهای گوناگونی انجام دهند. عده‌ای از او حمایت می‌کنند و معتقد هستند در صورت حضور او با رای بالایی رییس جمهور آینده ایران خواهد شد. برخی دیگر بر این باور هستند که او نمی‌آید یا اگر بیاید رد صلاحیت می‌‍شود.

اما واکنش های متفاوت شخصیت های مختلف کشور نسبت به این حضور احتمالی متفاوت است.

عبدالرضا رحمانی فضلی

او که علیرغم انتقادات اصلاح طلبان از انتخابش به عنوان وزیر کشور دولت یازدهم گله مند هستند در خصوص فعالیت های انتخاباتی احمدی نژاد می گوید: لازم است تجمعات صورت گرفته از سوی ایشان دارای مجوز قانونی باشد ضمن اینکه

محتوای سخنرانی‌ها دلالت بر شائبه انتخاباتی بودن آنها دارد.

محمدرضا باهنر

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری که  معتقد است احمدی نژاد احتمالا می‌خواهد دوباره رییس جمهور شود حضور وی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 به صلاح رئیس دولت نهم و دهم نمی بیند.

غلامحسین الهام

رفیق شفیق احمدی نژاد که در دوان ریاست جمهوری وی به ابوالمشاغل مشهور شداز اظهار نظرات در خصوص تایید صلاحیت احمدی نژاد توسط شورای نگهبان ناراحت است می گوید:این روزها همه گروه ها راجع به صلاحیت احمدی نژاد

سخنگوی شورای نگهبان شده اند.

الهام تقاضاهای مردمی برای حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات بالامی داند و می افزاید:اين مردم هستند كه بر احمدى‌نژاد براى آمدن فشار می‌آورند و مطالبه جدى دارند.

علی اکبر جوانفکر

مشاوررسانه ای احمدی نژاد ،مردم را محور اصلی تصمیمات احمدی نژاد می داند و گوید:اگر احمدی‌نژاد قصدی برای کاندیداتوری داشته باشد به صراحت با مردم در میان خواهد گذاشت.

الیاس حضرتی

اما نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است که اصول‌گرایان راهی جز حمایت از احمدی نژادرا ندارند چرا که نمی‌توانند زیر پرچم رئیس دولت اصلاحات بیایند و مجبورند همانند جریان اصلاح‌طلب در اردوگاه اصول‌گرایی به دنبال فردی با محبوبیت بالا باشند.

به اعتقاد الیاس حضرتی احمدی نژادرا دارد تا به عنوان کاندیدای جناح اصولگرا باردیگردرانتخابات شرکت کند.

وی که  احمدی نژاد را  فردی توانمندمی داند که مانند همه انسان‌های دیگر نقاط مثبت و منفی دارد،می گوید: اصول‌گرایان کسی مانند احمدی‌نژاد را ندارند و اگر به آن نقطه مشترک رسیدند و کسی را مانند ضرغامی، فتاح و باهنر، پیدا کردندکه مورد نظر احمدی‌نژاد باشد، آن وقت می‌توانند از آمدن احمدی‌نژاد استفاده کنند، تا 48 ساعت مانده به انتخابات احمدی‌نژاد کل مجموعه را به سمت آن فرد جهت دهد.

روح الله حسینیان

مبتکر سیمان گرفتن مذاکرات هسته ای معتقد است که احمدی نژاد حضور جدی در انتخابات سال 96 خواهد داشت.

حسینیان می گوید:احمدی‌نژاد رکورد رای تاریخ ایران را در انتخابات 96 می‌شکند.

محسن کوهکن

ما برخلاف الیاس حضرتی اصلاح طلب،محسن کوهکن اصولگرا نعتقد است ،ااصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری از احمدی نژاد حمایت نخواهند کرد.

وی می گوید:من معتقد هستم که دستهای آقای احمدی نژاد باز است، سفر می تواند برود، می تواند صحبت کند و تلاش کند اما اینکه این سفرها معنایش این است که سال دیگر به صحنه می آید بحث دیگری است.

رسول منتجب نیا

قائم مقام حزب اعتماد ملی بر این باور است که اگر محمود احمدی نژاد برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کند، شورای نگهبان قطعا" او را رد صلاحیت خواهد کرد.

منتجب نیا می گوید: من تردیدی ندارم فردی باسابقه مدیریتی احمدی نژاد و تمام پرونده‌های مفتوحی که خودش و نزدیکانش در دستگاه قضایی کشور دارند با قطعیت کامل از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد.

اسماعیل کوثری

کوثری که از حامیان پرو پا قرص احمدی نژاد است درخصوص احتمال حضور او در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 می گوید: چیزی که ما هم از دور و نزدیک مطلع هستیم ایشان مصمم است که در صحنه بیاید.

این نماینده سابق مجلس درخصوص گمانه زنی های موجود درخصوص احتمال رد صلاحیت احمدی نژاد توسط شورای نگهبان می گوید:موردی که بخواهد موجب رد صلاحیت احمدی نژاد وجود ندارد و آنچنان منعی وجود ندارد.

سید محمد حسینی

حسینی که دردولت احمدی نژاد ردای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر تن کرده بود در این خصوص می گوید:اصول‌گرایان هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند، البته احزاب و شخصیت‌های شناخته شده‌ اصولگرا چندان تمایلی به حمایت از احمدی‌نژاد ندارند، اما بدنه مردمی نیروهای انقلاب و ارزشی بر این باورند که تنها احمدی نژاد می‌تواند شرایط را تغییر دهد چون از پشتوانه قوی مردمی برخوردار است.

محسن غرویان

این استاد حوزه و دانشگاه می گوید:شورای نگهبان باید محمود احمدی نژاد را رد صلاحیت کند.

غرویان که معتقد است احمدی نژاد  فعالیت انتخاباتی دارد و ممکن است که از فرد دیگری حمایت کند و به نوعی پشت صحنه را هدایت کندمی افزاید: وی هیچگاه قابل پیش بینی نبوده است و نمی‌توان به طور قطعی در مورد تحرکاتش سخن گفت.

حمیدرضا ترقی

این عضو برجسته حزب موتلفه براین باور است که احمدی نژاد در انتخابات آتی شرکت نمی کند.

ترقی می گوید: جریان اصولگرایی هر ضربه ای تا به امروز خورده از آقای احمدی نژاد و تک‌روی برخی افراد بوده است و طبیعتا نباید این اشتباه را تکرار کند.

حسین نجابت

این نماینده اصولگرای سابق مجلس می گوید:در حال حاضر یک گردونه ٣٠ نفره برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٦ مطرح هستند و آقای احمدی‌نژاد هم یکی از آنهاست، اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست و این افراد باید ارزیابی شوند.

ابراهیم اصغرزاده

این فعال سیاسی اصلاح طلب بر این باور است که تاکتیک مناسب در انتخابات پیش‌رو برای اصلاح‌طلبان رخنه و شکاف انداختن در اردوگاه اصولگراهاست.

اصغرزاده با بیان اینکه اصولگراها در بازگشت به پوپولیسم احمدی‌نژادی دچار تفرقه می‌شوندمی افزاید: اصولگراها ناتوان از معرفی محافظه‌کاری بروکرات یا حتی یک تکنوکرات سنتی هستند، گروهی از آنها به ناچار خواهند رفت سراغ یک چهره نظامی.

وی می افزاید:از این رو باید کمک کرد تا احمدی‌نژاد به میدان سیاست برگردد.

اصغرزاده در عین حال می گید: در میان اصولگرایان حتی نزدیک‌ترین حامیان احمدی‌نژاد هم بازگشت به آن دوران را یک کابوس برای خود می‌دانند.

وی تاکید می کند که حذف احمدی‌نژاد از عرصه رقابت می‌تواند اصولگرایان را به سوی چهره‌ای نظامی سوق دهد که منجر به تقدیس و تقویت گفتمان نظامی و نظامی‌گری و تشدید تنش‌های منطقه‌ای شود.

فیض‌الله عرب‌سرخی

این فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید:اصولگرایان هر کسی را که فکر می‌کردند توان رقابت دارد مطرح کرده‌اند. احمدی‌نژاد هم خود را اصولگرا نمی‌داند. اگر احمدی‌نژاد را کنار ‌گذاریم، چهره قابل طرحی را در مقابل آقای روحانی نمی‌بینم.

 

683 کلیک ها  جمعه, 05 شهریور 1395 03:47
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا