در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه فارس انجام شد؛

در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه فارس انجام شد؛
افشانی استاندار فارس
  • استاندار فارس ضمن اشاره به سفر هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور و همراهان به استان فارس گفت: این سفر بسیار پر خیر و برکت برای فارس بود و دستاوردهای خوبی در پی داشت.
ارزیابی سفر معاون اول رئیس جمهور به استان فارس

محمد علی افشانی، در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ضمن تقدير از معاون اول رئيس جمهور افزود: با هماهنگي هايي كه در تهران صورت گرفت مقرر شد تا جلسه ويژه اي مختص بررسي چالش هاي توسعه استان با حضور دكتر جهانگيري و وزرا در فارس تشكيل شود كه خوشبختانه دستاوردهايي هم براي استان به همراه داشت.
وي ادامه داد: تصميمات خوبي در حوزه وزارت نفت صورت گرفت كه از آن جمله مي توان به تعهد تامين خوراك پتروشيمي هاي فيروزآباد، فسا، جهرم و داراب از طريق خط عسلويه و همچنين تامين خوراك پتروشيمي هاي نورآباد ممسني و كازرون از طريق خط غرب بيد بلند اشاره نمود.
افشاني گفت: بحث پالایشگاه دوم شیراز هم در اين جلسه مورد قبول واقع شد که بايد  مسائل زیست محیطی آن از طريق استان و با همكاري دكتر ابتكار و دكتر جهانگيري حل شود.
استاندار فارس افزود: با توجه به اينكه دومین میدان گازی کشور در فارس قرار دارد فعال کردن میادین گاز استان سومين موضوعي بود كه در اين جلسه درخواست شد.

رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با اشاره به اينكه دعوت از معاون اول رئيس جمهور با هدف بررسي وضعيت آب و تالاب هاي استان انجام شده است گفت: مقرر شد تا یک گزارش جامع توسط وزیر نیرو و استانداری تهیه و در شورای عالی آب مطرح شود تا تصمیمات قابل ملاحظه ای برای استان در حوزه های مختلف آب اتخاذ گردد.
استاندار فارس ادامه داد: در ارتباط با آب آشامیدنی، کشاورزی و سدها نيز با يشنهادات مشخص در شورای عالی آب حضور خواهيم يافت.
مهندس افشاني نويد ويژه اي را هم براي كشاورزان داشت و افزود: به منظور جايگزيني آبياري نوين به جاي آبياري سنتي تا كنون براي چهار هزار هكتار از اراضي فارس اعتبار تخصيص داده شده بود كه در اين سفر مقرر شد در سال جاري اعتبار 30 هزار هكتار به فارس اختصاص داده شود.  
استاندار فارس گفت: سازمان جهاد كشاورزي فارس بايد در اين خصوص تلاش بيشتري انجام دهد و باید یک برنامه زمان بندی ماهانه ارائه شود تا زودتر از موعد مقرر اتمام شود.
وي  بر لزوم گسترش كشت هاي گلخانه اي تاكيد كرد و ابراز داشت:  هیچ محدودتی برای کشت های گلخانه ای هم وجود ندارد و در اين جلسه اعلام شد که به هر میزان که تقاضا وجود داشته باشد تسهيلات پرداخت می شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس، ضمن تقدير از همه مديران و همكاران دستگاههاي اجرايي گفت: اصحاب رسانه و صدا وسيما به خوبي در اين سفر نقش آفريني كردند و خوشبختانه سفر خوبي انجام شد و با رضايتمندي نيز به پايان رسيد. 
رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در ادامه به بررسي اعتبارات استان پرداخت و تاکید کرد: اعتبارات استان بسیار ناچیز است و وقت گذاري براي چانه زني هاي بين دستگاهي در استان بر سراعتبارات تاثیری در روند توسعه استان نخواهد داشت.
وي ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان برنامه ریزی 86درصد اعتبارات ملی  و14 درصد استانی است.
استاندار فارس افزود: طي جلساتي كه در سال گذشته با دكتر نوبخت رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور داشتيم پيگيري كرديم تا سهم اعتبارات استان فارس حدود هفت درصد از اعتبارات کل کشور باشد.
افشاني خطاب به مديران دستگاهها گفت: با توجه به اينكه بودجه سال 94 بسته شده بود و امكان افزايش سهم اعتبارات براي استان نبود با تعهد دكتر نوبخت مقرر شد تا در تخصيص، اين موضوع جبران شود و مديراني كه نتوانند اين اعتبارات را جذب نمايند ضعف دارند. 
وي ادامه داد: با توجه به اینکه 86 درصد اعتبارات ملی مي باشد وظیفه مديران است که به دبنال اعتیارات بروند و اين حق مردم مي باشد و بايد قاطع و استوار دنبال كنند واگر مدیری در سازمان مدیریت و وزارتخانه نتواند سهم استان را بگیرد باید تجدید نظری در حضورش داشته باشد.
استاندار فارس گفت: در برنامه پنجم توسعه سهم استان سه و هشت دهم الي چهار درصد اعتبارات بود و با استدلال هايي كه درجلسات سازمان مديريت و برنامه ريزي مطرح كرديم كه توزیع اعتبارات باید مرتبط با جمعیت و متناسب با كانون هاي جمعيتي باشد  اين موضوع پذيرفته شد و مقرر شد با توجه به بسته شدن بودجه در تخصيص، سهم اعتبارات استان جبران شود و اين بدان معني مي باشد كه سهم تخصيصي در حوزه هاي مختلف بايد دو برابر متوسط كشور باشد.
وي گفت: مديران باید از همین امروز در دفاتر بخشی سازمان مدیریت حضور داشته باشند و من نيز با رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي در خصوص تعهداتي كه پذيرفته اند نامه نگاري خواهم كرد.
رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان گفت: فرمانداران در تخصيص اعتبارات  باید اولویت رابه پروژه هایی بدهند که تا هفته دولت یا دهه فجر امسال به اتمام مي رسند.
استاندار فارس ادامه داد: در اين راه دستگاههای اجرایی هم ارتباط خود را با فرمانداران بیشتر کنند و رعايت سهم شهرستان ها و بخش ها و توزيع اعتبارات بر اساس كانون هاي جمعيتي را نيز دنبال نمايند. 
افشاني ابراز داشت: اعتبارات در سال گذشته دچار مشکلاتی شد اما اوراق خزانه اسلامي منبعی قابل اعتماد خصوصاً در اجرای پروژه های مهم مي باشد و براي پروژه هاي راه و آب استان نيز از اين اوراق استفاده نموده ايم.
وي گفت: با توجه به اين اوراق امسال برای آزادراهها و بزرگراهها هيچ سقفي نداریم و به هر ميزان كه پيمانكاران صورت وضعيت ارائه نمايند هزينه ها پرداخت خواهد شد.
استاندار فارس گفت: از اين فرصت بايد نهايت استفاده را برد و وظيفه مديران اين است كه اعتبارات ملي را رصد كنند و در زمينه اوراق خزانه اسلامي دستگاههای اجرایی خصوصا آنها که اعتبارات کلانی دارند تلاش کنند که اعتباراتی را براي استان  بگیرند.
وي ادامه داد: امسال رقم بالایی براي اين اوراق پيش بيني شده است که سهم استان باید هفت تا 10 درصد از این اعتبارات باشد.
استاندار فارس گفت: سهم مطالعات در حوزه هاي مختلف بايد مشخص شود و طراحي و مطالعه صرفاً استاني نبوده و ملي هم مي باشد و اعتبارات خوبي در سطح ملي وجود دارد كه اگر پيشنهادي وجود داشته باشد مي توان از آن استفاده کرد. 
وي بر لزوم برقراري ارتباط بين دستگاههاي اجرايي و دانشگاهها تاكيد كرد و افزود: بودن دانشگاهی در حد دانشگاه شیراز و برقراری ارتباط با آن هم باعث رشد دانشگاه و هم رشد دستگاهها می شود.
استاندار فارس افزود: اگر اين ارتباط برقرار شود اساتيد برجسته دانشگاه كه به لحاظ تئوري در سطح بالايي هستند وقتي وارد ميدان عمل مي شوند به مواردي خواهند رسيد كه هيچگاه در تئوري با آن روبرو نمي شوند و همين ارتباط باعث رشد كارشناسان حوزه عملي نيز می شود. 
وي ادامه داد: اگر قراردادها با دانشگاه هاي استان بسته شود واگر مشاور و پیمانکار از خود استان باشند اعتبارات نيز در همين استان خرج خواهد شد و چرخه اقتصادي استان چرخش خواهد داشت البته اين نكته نيز بايد مورد توجه قرار گيرد كه خدمات ارائه شده بايد با كيفيت باشد. 
استاندار فارس ادامه داد: باید ببينيم چه کار بايد کرد که تمام این اعتبارات در استان  چرخش داشته باشد وکارخانه های تولیدی درون استانی ما باید بتوانند محصولات خود را عرضه کنند و همچنين اقلام مورد نیاز دستگاهها بايد از تولیدات داخل استان تامين شود.
وي افزود: مديران بايد با دانشگاهها ارتباط داشته باشند و اين ارتباط يكي از امتيازهاي آنها در ارزشيابيشان است.
 استاندار فارس به اعتبارات سفر رئیس جمهوری نيز اشاره كرد و افزود: چون اعتبارات و تخصیص ها کم است هرکس بیشتر پیگیری کند اعتبار بیشتري دریافت می کند.
وي فرارسيدن هفته دولت را يادآور شد و ابراز داشت: پروژه های مربوط به هفته دولت بايد مشخص شود و همه مدیران گزارش اولیه را در همین هفته ارائه کنند تا بدانیم چه تعداد پروژه داریم و پروژه های پیشنهادی خود را نیز اعلام کنند.

289 کلیک ها  یکشنبه, 03 مرداد 1395 03:47
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا