لاریجانی:

لاریجانی:
علی لاریجانی
  • درحالیکه رئیس جمهور صبح امروز برجام را عاملی برای ایجاد ارتباط نزدیکتر میان ایران با کشورهای دیگر عنوان کرده بود،علی لاریجانی سوت پایان این توافق را در صحن علنی مجلس به صدا درآورد.
راهی جز مقابله نداریم/کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز آماده شود/لاریجانی سوت پایان برجام را به صدا درآورد

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن هشدار به آمریکا به دلیل اقدامات ایذایی در مقابل توافق هسته ای، از سازمان انرژی اتمی خواست تا طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز را آماده کند.

لی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بیانیه اخیر سازمان ملل در خصوص فعالیت های هسته ای تصریح کرد: مجلس با کمال تاسف از اقدام دبیر کل سازمان ملل به دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنا هشدار می دهد اقدامات ایذایی در مقابل توافق هسته ای به نقطه ای رسیده که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است.
وی افزود: لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده کرده و مجلس را در جریان قرار دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره توافق هسته ای و اظهارات برخی از نمایندگان 1+5 در شورای امنیت گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبود، اما از جهات مختلف خطاهایی را دربرداشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می شود.
لاریجانی افزود: از طرفی دبیر کل سازمان ملل در گزارش خود پایبندی ایران به تعهدات را دلگرم کننده می داند و از طرفی دیگر هیچ اشاره ای به نگرانی های ایران و شکایت ایران از عدم اجرای همه تعهدات طرف 1+5 نمی کند.
وی با طرح این سوال که آیا دبیرکل مأمور بود که گزارش کامل از اجرای تعهدات دو طرف بدهد یا مأمور ناظر 1+5 در این ماجرا است و اظهار داشت: آقای بان کی مون در گزارش خود پرتاب موشک بالستیک ایران را مخالف روح توافق هسته ای دانسته، اما قضاوت در تخطی را به عهده شورای امنیت گذاشته، سوال این است که پرتاب موشک با کدام قسمت از توافق هسته ای ناسازگاری دارد؟
عضو شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر این که روح برجام یک امر سیالی نیست که مجالی برای دبیرکل ایجاد کند که هر حرف بی ربطی را به آن نسبت دهد، اظهار داشت: در توافق هسته ای هیچ اشاره ای به موضوع موشک بالستیک وجود ندارد، فقط در قطعنامه 2231 آن هم در ضمیمه آن به این امر اشاره شده است که ایران از ساخت موشک هایی که طراحی آن برای حمل سلاح هسته ای باشد، پرهیز کند.
لاریجانی اضافه کرد: مگر ایران چنین طراحی انجام داده است که آقای دبیرکل آن را با روح برجام در تغایر اعلام کرده است.
وی بیان کرد: آقای دبیرکل در استدلال خویش بیان کرده اند چون بالقوه می تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود؛ واقعا تعجب آور است دبیرکل سازمان ملل مطالب خود را بر چنین پایه سستی قرار داده است.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: اگر چنین مبنایی را بپذیریم ایران حتی نباید دو میلیون بشکه نفت هم بفروشد، چون برخی از کشورهای منطقه آن را دستاویز تنش قرار می دهند، اگر دیگران دنبال تنش در منطقه هستند، چه ربطی به قدرت دفاعی ایران دارد؟

لاریجانی خطاب به دبیرکل سازمان ملل بیان کرد: آقای دبیر کل! تنش را در منطقه کسانی ایجاد کرده اند که یک سال و نیم یمن را به خاک و خون کشیدند و شما با وقاحت بی سابقه حتی حاضر نشدید از منظر حقوق بشر برای کودکان قربانی جمله ای درباره آنها اظهار کنید. 
وی افزود: تنش را در منطقه کشورهایی ایجاد می کنند که از رهبر دینی خود سلب تابعیت می کنند، تنش را در سوریه کسانی پنج سال ادامه دادند و موشک های تاو به دست تروریست ها رساندند و علی القاعده شما می دانید این موشک ها ساخت کجاست، این موشک ها شماره سریال دارند و شما می توانید بفهمید به دست چه کسانی داده شده است و هیچ گاه در این باره سخنی نگفتید.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آقای دبیرکل! از توافق هسته ای تاکنون 52 لایحه و قطعنامه در کمیته های مختلف مجلس نمایندگان و سنای آمریکا علیه کشور ما طرح شده که اکثر قریب به اتفاق آن کاملا با روح برجام مخالف است، گرچه همه آنها تاکنون مسیر تصویب را طی نکرده است.

لاریجانی ادامه داد: سه مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا آنقدر صراحت در مخالفت با برجام دارد که مقامات کاخ سفید هم با آن اعلام مخالفت کرده اند، چطور در این زمینه ها سکوت کرده اید؟ آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید، مخالف روح برجام نبود؟ چرا در گزارش خود ذکر نکردید؟
وی خاطر نشان کرد: سبک تر از این دعاوی، اشاره دبیرکل و برخی اعضای شورای امنیت به سفرهای فرمانده سپاه قدس به کشور عراق است که آن را مصداق نقض دانسته است.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گزافه گویی هم حدی دارد، به جای تشکر از ایران و نیروی قدس که با حضور غیرتمندانه خود در مقابل تروریست های وحشی به کمک دولت عراق پرداختند و توانستند از بسیاری از شهرهای عراق، داعش را بیرون کنند، ادعانامه کذایی منتشر می کنید. وی تاکید کرد: فضاحت آورتر، تراوش چنین کلماتی از جانب نمایندگان آمریکا و دو کشور اروپایی در شورای امنیت بود، این در حالی است که داعش در هفته های اخیر نیز در اروپا عملیات وحشت آوری داشته است.
لاریجانی ادامه داد: شما که نه جرأت مقابله با داعش را دارید و نه روش آن را می دانید به طوری که به راحتی داعش در سه کشور اروپایی جولان داده و عملیات وحشیانه خود را سامان بخشیده، چرا با بی پروایی مقابله ستایش برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته اید؟

وی افزود: اگر به دنبال فهم چرایی رشد تروریست در منطقه هستید که آسیب آن را خود تا حدی کشیده اید، باید به همین رفتارهای بی منطق و دوگانه خود بنگرید که نمونه دیگر آن در اجازه تشکیل اجلاس تروریست های آدم کش منافق در پاریس و یاوه گویی های آن مسئول عقب افتاده سعودی می توان یافت.
لاریجانی گفت: گرچه این اجلاس و مطالب مطروحه آن به قدری خارج از نزاکت بود که در اندازه اظهارنظر نیست، اما برای کشورهای اروپایی که هر روز دم از مبارزه با تروریست می زنند، شرم آور است.
در پایان سخنان علی لاریجانی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی شعارهای الله اکبر و مرگ بر آمریکا سر دادند.

 

989 کلیک ها  چهارشنبه, 30 تیر 1395 14:27
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا