معاون اول رئیس‌جمهور در شیراز:

معاون اول رئیس‌جمهور در شیراز:
معاون اول رئیس جمهور
  • معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آب، انرژی و کشاورزی مهمترین مشکلات فارس هستند که در این سفر مسئولین استانی هم روی آن اتفاق نظر داشتند.
آب، انرژی و کشاورزی مهمترین مشکلات فارس است

اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان فارس با اشاره .به تنها 4 درصد از بودجه کشور به استان فارس، گفت: با توجه به اینکه 7 درصد از جمعیت کشور در استان فارس به همین مقدار بدجه به این استان تعلق گیرد.

اسحاق جهانگیری با تشریح علت حضور در استان، گفت: مهمترین دلیل حضور در استان ها این است که چگونگی پیشرفت امور را رصد کنیم، و همچنین بسیاری از مشکلات  موجود در استان ها ملی است و نیاز دارد که در این خصوص تصمیمات ملی گرفته شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: با تنفیذ اختیارات به استانداری دربخشی از مشکلات مسئولان استانی می توانند به رفع مشکلات اقدام کنند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه، از ابتدای امسال سفرهای استانیم برای اقتصاد مقاومتی بوده است، افزود: البته بیشتر برای حساب کشی است تا ببینم در این خصوص چکار کرده اند.

فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی با انتقاد از افرادی که بیشتر به دنبال سیاسی کاری هستند، گفت: عده ای با پیش آمدن هر موضوعی در کشور می خواهند تبدیل به سوژه سیاسی کنند تا حریف را حذف کنند، البته این چندان اشکالی نداردولی تا وقتی که منافع ملی به خطر نیافتد.

جهانگیری مهمترین امتیاز اقتصاد مقاومتی را این دانست که همه روی آن اتفاق نظر دارند.

مرد شماره دو دولت تدبیر و امید، گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی را یکی از برنامه های اصلی دولت نام برد و افزود: صدا وسیما با توجه به تاثیر گذار بودنش به عنوان مسئول این امر خطیر انتخاب شده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در برنامه بیست ساله افق 1404 قرار بود ایران قدرت اول اقتصاد منطقه باشد، گفت: مقداری با این هدف فاصله گرفته ایم و در بعضی سال ها رشد منفی را داشته ایم.

وی ادامه داد: اینکه تصور شود اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تحریم ها مطرح شده اشتباه است، هدف از اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد را مقاوم کند تا از تکانه هایی که از سوی بیرون تحمیل می شود مصون بماند.

جهانگیری با بیان اینکه هیچ گاه کسی فکر نمی کرد که خرید نفت هم می شود تحریم کرد، افزود: همه تصور می کردند که این کشور های تولید کننده نفت هستتند که می توانند خریداران را تحریم کنند، زیرا بعضی از کشورهای تولید کننده نفت شبکه تولید بنزین را در اختیار دارند و لذا کشور های خریدار غربی نیازمند آنانند، ما نیز به دنبال این مهم هستیم .

وی با تاکید بر اینکه، منافع ملی باید خط قرمزهمه باشد و نباید در این میان گم شود، گفت: همه مسائلی که در عراق، سوریه، افغانستان، ترکیه و کشور های حوزه خلیج فارس می گذرد با هدف ضربه زدن به ایران است و در حقیقت هدف ایران است.

معاون اول رئیس جمهور اعتماد مردم به نظام را مهمترین سرمایه تعبیر کرد و ادامه داد: به هیچ شکل ممکن نباید گذاشت این اعتماد آسیب ببیند.

اسحاق جهانگیری اولویت اول دولت را به حرکت در آوردن چرخ تولید کشور عنوان کرد، و افزود: الآن کشور در رقم رشد 6 درصدی گیر کرده که باید از این سد بگذرد.

وی با بیان اینکه، الان اقتصاد کشور روی ریل خوبی قرار گرفته، گفت: دولت مسئول سیاست های کلان اقتصاد کشورو صنعت است، مسئول کارخانه ساختن نیست.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: همان هایی که می گویند دولت نباید در امر تولید دخالت کند حالا می گویند چرا کارخانه ها تعطیل شده است .

جهانگیری تاکید کرد: 417 هزار میلیارد تسهیلات برای راه اندازی صنایع مشکل دار باید اختصاص داده می شده که تنها 20 هزار میلیارد تومان پرداخت شده، یعنی صفر، بانک ها باید به تعهدات خود عمل کنند.

او در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برجام گفت: طرف مقابل به یکسری از تعهدات خود عمل کرده و به بخشی هم عمل نکرده که دولت قدرت آن را دارد که آن ها را به پای میز مذاکره ینشاند تا تعهدات خود عمل کنند.

قاچاق کالا از دیگر محور های بحث معاون اول رئیس جمهوربود که با تاکید بر مبارزه جدی با این پدیده، افزود: 6 قانون برای مبارزه با قاچاق و ریشه کن کردن این پدیده شوم تصویب کرده ایم.

جهانگیری افزود: برای کندن ریشه قاچاق تنها مبارزه امنیتی نیاز نیست بلکه با تصمیم گیری های مناسب اقتصادی می شود با بخشی از قاچاق مبارزه کرد.

وی در خصوص صادرات گفت: در دولت تصویب کردیم که امسال باید 10 میلیارد دلار به صادرات افزوده شود که در این راستا از تاریخ 1 فروردین امسال تا کنون 11 میلیون تن واردات به ارزش 17 و نیم میلیارد دلار داشته ایم و 9 و 8 دهم هزار تن صادرات به ارزش 12 میلیاردو 800 میلیون دلار داشته ایم.

معاون اول رئیس جمهور صادرات کشور در سال 1394 29 میلیون و 800 هزرا تن و به ارزش 13 هزار میلیارددلار بوده است، این در حالی است که امسال 53 درصد به لحاظ وزن و 31 درصد به لحاظ ارزش افزوده داریم.

 وی افزود: در 4 ماهه اول امسال 4 میلیارد دلار در بحث صادرات اضافه تراز مدت مشابه سال قبل داشتیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص طرح انتقال آب سطحی شهر شیراز به دشت سروستانف گفت: فاضلابی که روی دستتان مانده است را واگذار کنید، چرا به تاخیر می اندازید.

او در پایان با بیان اینکه، نداشتن دید توسعه محور مشکل مسئولین این استان بوده، ادامه داد: درگیری های سیاسی مشکل دیگری است که این استان با آن دست و پنجه نرم می کند، البته در استان های دیگر هم اختلاف نظر های سیاسی است ولی در جایی که موضوع منافع استان است با هم توافق دارند.

سرویس سیاسی راستین آنلاین

376 کلیک ها  سه شنبه, 29 تیر 1395 23:34
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا