مدل فساد مالی دوره احمدی نژاد مشابه شوروی

مدل فساد مالی دوره احمدی نژاد مشابه شوروی
محمود احمدی نژاد
  • کمتر از یک سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده و حسن روحانی رییس جمهوری برای مقابله با رسوایی فیش های حقوقی باید چاره ای بیاندیشد.

روزنامه امریکایی "نیویورک تایمز" با اشاره به تداوم جنجال درباره موضوع فیش های حقوقی از سوی مخالفان روحانی می نویسد:"در هفته های اخیر رسانه های خبری ایران از حقوق های نجومی برخی از مدیران ارشد بخش های دولتی خبر دادند حتی حقوق های ماهی چند صد هزار دلاری روحانی در سال 2013 میلادی با وعده پایان دادن به فساد در دولت و احیای اقتصاد از طریق توافق هسته ای و لغو تحریم ها به قدرت رسید. با این حال، اقتصاد ایران هنوز رونق زیادی نگرفته است. او اکنون با موضوع حقوق های نجومی مواجه شده است. "محمدرضا سبز علی پور" رییس دفتر تهران سازمان تجارت جهانی می گوید:"دوستان روحانی اکنون به دشمنانش تبدیل شده اند". 

 این روزنامه اشاره می کند که در میان کسانی که به نظر می رسد در این موضوع دخیل بوده اند نام اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری و حسین فریدون برادر او نیز به چشم می خورد که مخالفان آنان را به پارتی بازی و قرار دادن بستگان در مناصب بالا متهم کرده اند. 

این روزنامه می افزاید:" مقام معظم رهبری ایران نیز به شدت از حقوق های نجومی انتقاد کردند. روحانی که از زمان انتشار این رسوایی موضع گیری های کمی در این باره داشت، پس از انتقاد رهبر ایران دستور داد تا در این زمینه تحقیقات انجام شود. چندین وزیر در این باره عذرخواهی کردند و چندین مدیر نیز محبور به استعفا و کناره گیری شدند".

در ادامه این گزارش حمیدرضا ترقی از هیئت موتلفه می گوید:"در این دولت به شدت دستمزدها و پاداش ها افزایش یافت و ما اکنون شاهد نتایج آن هستیم. هنوز هیچ امار رسمی ای منتشر نشده است اما او باور دارد که بیش از 285 مدیر دولتی در حال حاضر حقوق بیش از شش هزار دلار در ماه دارند". 

سعید لیلاز اقتصاددان نزدیک به دولت معتقد است که سازوکار اخیر مشابه آن چیزی است که در اتحاد جماهیر شوروی بود و در این باره می گوید:"در آن زمان نیز نخبگان در ازای ابراز وفاداری امتیازات مالی و پاداش کسب می کردند. این موضوع از دوران احمدی نژاد آغاز شده بود". 

این روزنامه امریکایی در پایان با اشاره به واکنش منفی انتشار موضوع حقوق ها در میان مردم می نویسد:"مصطفی زندوکیلی توزیع کننده آب معدنی که در گرمای تابستان کار می کند می گوید:"من باید صبح تا شب کار کنم تا ورشکسته نشوم. حال چرا مقام ها باید این دستمزدها را بگیرند. تعجبی ندارد فساد گسترش یافته است". 

531 کلیک ها  دوشنبه, 28 تیر 1395 10:49
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا