حجت الاسلام و المسلمین محمد سروش محلاتی:

حجت الاسلام و المسلمین محمد سروش محلاتی:
حجت‌الاسلام محمد سروش محلاتی
  • حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سروش محلاتی گفت: شیوع دروغ، تهمت و نفاق نشان از سقوط اخلاق درجامعه است.
در جامعه ای که نتوان حاکم را به تقوا دعوت کرد قدرت با فساد گره می خورد

این استاد حوزه و دانشگاه که شامگاه یکشنبه 13 تیرماه در ضیافت افطار حزب ندای ایرانیان و مردم سالاری درشیرازسخن می گفت،با طرح این سئوال که چرااخلاق قربانی می شود؟افزود: در هر جامعه‌ای که سیاست خارجی مقدم بر سیاست داخلی باشد، اخلاق قربانی می‌شود.

محلاتی این اتفاق را یک قاعده دانست و گفت:شهید مطهری می‌گوید «در دوران خلفای دوم و سوم سیاست خارجی و کشورگشایی بر سیاست داخلی مقدم شد، در حالی که امام‌علی این سیاست را دنبال نکرد و هرگز مسئولیتی برای سیاست خارجی تعیین نکرد ».

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر جامعه به معنی واقعی کلمه  اسلامی باشد، خود این امر بهترین تبلیغ برای ازبین رفتن دروغ، تهمت و نفاق خواهد بود .

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سروش محلاتی دررتبه نخست اهمیت، نبودن اخلاق  را عامل سقوط جامعه دانست و افزود:اگردرجامعه ای  مناسک دینی اهمیت بیشتری نسبت به اخلاق پیدا کند، زنگ خطر سقوط آن جامعه و رواج خرافات به صدا درآمده است.

این پژوهشگر مسائل دینی با ذکر حدیثی از امام صادق(ع) افزود:امام معتقد است که  معیار اسلامی بودن یک جامعه رانباید اقامه نماز قرار داد، بلکه باید معیار واقعی اسلامی بودن یک جامعه را راستگویی و امانتداری جامعه قرار داد.

حجت‌الاسلام محمد سروش محلاتی با انتقاد از بی توجهی به برخی مسائل اخلاقی در جامعه گفت:متاسفانه در جامعه ما به همان اندازه که مناسک دینی اهمیت پیدا کرده قبح دروغگویی نیز ریخته است.

وی قدرت را دشمن شماره یک  اخلاق دانست و گفت:هرچه این دشمن قوی تر شود، اخلاق ضعیف تر می شود.

محلاتی با بیان اینکه جمع قدرت و اخلاق بسیار سخت است گفت: همواره نوعی از قدرت است که در برابر اخلاق قرار می گیرد .

این استاد حوزه و دانشگاه در عین حال  قدرت را  برای جامعه یک ضرورت دانست و گفت:قدرتی برای جامعه لازم است که مبتنی برمسائل اخلاقی باشد یعنی به اصول اخلاقی مقید باشد.

حجت‌الاسلام محمد سروش محلاتی  پاسخگو بودن و ازبین بردن زمینه های چاپلوسی را از ویژگی های قدرت اخلاقی دانست و افزود: قدرتی اخلاقی است که پاسخگو باشد و ادعای خدایی نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در جامعه ای که نتوان حاکم را به تقوا دعوت کرد، قدرت با فساد گره می خورد افزود: برای مهیا کردن قدرت اخلاقی باید زمینه های چاپلوسی را از بین برد .

این پژوهشگر مسائل دینی با اشاره به اینکه امام علی (ع)به کسی اجازه نمی داد از او تعریف و تمجید کند گفت:با چاپلوسی صاحبان قدرت جایی برای اخلاق  باقی نمی ماند و آن حاکمان نیز به پایین سقوط می کنند.

حجت‌الاسلام محمد سروش محلاتی افزود: امام علی به مالک اشتر گفت: اطرافیانت را از انسان های پاک و راستگو انتخاب کن و اجازه نده هرگز از تو تعریف کنند .

وی دربخش پایانی صحبت هایش با تاکیدبراینکه  جامعه اخلاقی زمینه های اخلاقی می خواهدافزود: شهید مطهری می گوید: کسی که چشمش جز تعظیم نبیند گوشش جز تملق نشنود و دستش جز برای بوسیدن دراز نشود، محال است از نظر روانی سالم بماند.

سرویس سیاسی راستین آنلاین

679 کلیک ها  دوشنبه, 14 تیر 1395 01:12
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا