روحانی در ضیافت افطار با فعالان حوزه زنان و خانواده:

روحانی در ضیافت افطار با فعالان حوزه زنان و خانواده:
حسن روحانی
  • رییس جمهور گفت: دولت یازدهم فرصت حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را حق زنان می‌داند و با همه توان در کنار آنان فعال خواهد بود.
زنان جامعه ما راهگشای توسعه بیش از پیش جامعه هستند/بر خلاف آنچه برخی تنگ‌نظران فکر می‌کنند، زن، مشکل و معضل جامعه نیست

سرویس سیاسی راستین آنلاین:حجت‌الاسلام حسن روحانی شامگاه دوشنبه در ضیافت افطار با جمعی از فعالان حوزه زنان و خانواده گفت: امروز در روند توسعه کشور و پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، باید زنان مشارکت گسترده‌تری داشته باشند و مگر می‌شود نیمی از اعضای یک کشور در خانه بمانند و در صحنه کار و تلاش، حضور نداشته باشند و آن کشور بتواند از لحاظ اقتصادی پیشرفت کند.

رییس جمهوری با اشاره به تقارن این مراسم با 24 خرداد، گفت: 24 خرداد 92 روز امید و روزی بود که مردم ایران اسلامی توانستند با بهترین بیان و زبان که همان رای و صندوق آراء بود، برابر همه نقشه‌های شومی که دشمنان علیه این کشور طراحی کرده بودند، بایستند و به جهانیان اعلام کنند ملت بزرگ ایران به خوبی قادر است حق خود را باز ستاند و نقشه‌های دشمنان را خنثی کند.

روحانی با قدردانی از حضور و مشارکت گسترده زنان در انتخابات خرداد 92 و اسفند 94 اظهارداشت: زنان جامعه ما در مسیر احقاق حقوق خود، با همه توان و قدرت ایستاده‌اند و به راهشان ادامه خواهند داد.

رییس‌جمهوری با اشاره به سخنان خانم ریگی فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: زنان جامعه ما راهگشای توسعه بیش از پیش جامعه هستند و بر خلاف آنچه برخی تنگ‌نظران فکر می‌کنند، زن، مشکل و معضل جامعه نیست.

روحانی تصریح کرد: زنان، قومیت و مذهب، هیچ‌یک مشکل نیستند. زنان ایران اسلامی در سایه برکت انقلاب اسلامی، با مذاهب و قومیت‌های مختلف و به عنوان نیمی از جمعیت کشور به خوبی می‌توانند در صحنه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حضور فعال داشته باشند.

رییس جمهوری گفت: این چه اندیشه‌ای است که گفته شود یا زن باید بتواند وظیفه مادری خود را انجام دهد که البته بسیار مهم است و یا حضور در جامعه پیدا کند. ما چنین تفکری در اسلام نداریم، در اسلام زن و مرد در خلقت و ایفای نقش برابرند، البته زن‌ها نقش خاص خود را در برخی موارد دارند و اگر بخواهیم امتیاز انسان‌ها را برمبنای کاری که انجام می‌دهند، بسنجیم در برخی موارد زن‌ها وظایف خطیرتر و سخت‌تری را بر دوش دارند.

روحانی اظهارداشت: ما چنین تفکری در اسلام نداریم که یک نوع جنسیت به عنوان نقش اول و یک جنسیت به عنوان نقش دوم مطرح باشد. انسان در پیشگاه خداوند دارای کرامت است. یکی از شعارهای 24 خرداد 92 نیز اعتدال بود و یک معنای اعتدال، عدالت اجتماعی در میان زنان و مردان جامعه ما است.

رییس‌جمهوری با اشاره به پیشتازی‌ها و افتخارآفرینی‌های زنان ایرانی در میدان‌های علمی، ورزشی و هنری تصریح کرد: این چه تفکری است که گفته شود امنیت و اخلاق زن، فقط در درون خانه تامین می‌شود. زنان ایرانی در سایه انقلاب اسلامی ضمن احترام به اخلاق و معنویت، در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت گسترده دارند و آنچه اسلام برای ما مقرر کرده امنیت کامل مردان و زنان کنار یکدیگر است.

روحانی با تاکید بر اینکه ما جامعه مردسالار و زن سالار نداریم، گفت: آنچه ما در اسلام داریم شایسته‌سالاری است و در رسیدن به این شایستگی، تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی نیز منافاتی با وظایف مادری و خانوادگی آنان ندارد و دولت یازدهم فرصت حضور زنان در فعالیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را حق زنان می‌داند و با همه توان در کنار آنان فعال خواهد بود.

معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم با تبریک ماه مبارک رمضان و گرامیداشت تقارن این ضیافت با سالگرد انتخابات 24 خرداد 92 اظهار داشت: 24 خرداد یادآور خلق حماسه سیاسی و رای به عقلانیت ، اعتدال و تدبیر و امید و نیز مشارکت همگانی زنان و اعتماد آنان به شعارهای سکاندار تدبیر و امید بود.

شهیندخت مولاوردی با اشاره به اینکه وضعیت زنان در دهه های گذشته دستخوش فراز و فرودهای بسیاری بوده است،گفت: راهبرد عمده در حوزه زنان وخانواده در دهه اخیر، تقویت نهاد خانواده در کنار توجه به جایگاه زنان و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه حوزه ها است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: در دهه چهارم انقلاب اسلامی ،دولت اعتدال همچنان میراث دار روند و وضعیتی بود که جامعه از توسعه نامتوازن و عدم تعادل بویژه در حوزه زنان و خانواده رنج می برد.

مولاوردی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید برای بهبود وضعیت موجود، اقدامات گسترده ای را در زمینه های مختلف در دستور کار خویش قرار داده است ،اظهار داشت: امیدواریم برنامه های متعددی که به اجرا در آمده است، به تحقق اهداف بلند مدت در حوزه زنان و توانمند سازی آنان در همه سطوح منجر شود.

خانم ریگی فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه امروز توجه به سرمایه نگاه امام راحل به حقوق زنان، تغییر نگرش به جایگاه زنان را امری ضروری و لازم می داند، گفت: تحول هویتی جامعه زنان و توفیق آنان در رفع مسائل و مشکلات و آسیب های اجتماعی توفیقی است که زنان کشور در سال های گذشته به آن نائل شده اند.

فرماندار قصرقند، شکل گیری گفتمان توسعه و ایجاد اراده در زنانی که به حاشیه رفته اند و تغییر نگاه به نقش آفرینی زنان در جامعه را در تقویت حضور بانوان در عرصه های مختلف تاثیرگذار دانست و گفت: مطمئناً بدون حمایت دولت توانمندی های زنان به گفتمان تبدیل نمی شود.

 

393 کلیک ها  یکشنبه, 23 خرداد 1395 21:44
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا