یادی از کاپیتان کارگرآبادان

درغیاب فوتبال و حضور کرونا و انتظار فرساینده برای زندگی بهتر هم می شود ‌دفتر خاطرات برخی پیشکسوتان و بازنشستگان را ورق زد و سرکی به ان خاطرات ونکات درس آموز وجامانده کشید. 


وقتی آن نوجوان محجوب خیابان زاهدی آبادان در کوچه و محله  پا به توپ شد و به تیم کارآموزان راه یافت خیلی زود به چهره ای محبوب برای همه آبادانیهای فوتبال دوست وخوزستانیهای فوتبال شناس تبدیل شد.
شاهینی هاوبعدجمی ها و تاجی هاوالبته طرفداران تیم کارگر همه ازهمان سالهای آغازین که اوباتیم کارآموزان فوتبال را شروع کردبرایش احترام قائل بودند و اورا فارغ ازهر تعلق تیمی دوست می داشتند. رمزورازاین تعلق خاطرمردم و تماشاگران فوتبال به اوچیزی نبود که فقط دراثرشیوه بازی کردنش شکل گرفته باشد.IMG 20200529 WA0068


اوباچهره ای دوست داشتنی و قلبی مهربان واخلاق ورفتاری انسانی  روزبه روزبردوستداران خود افزودوبه محبوبیتی کم نظیردست یافت.
   محبوبیت چیزی نیست که به کسی به رایگان اهدا کنند ویا بتوان با سخن ونوشته وتعریف وتمجیدهای مبالغه آمیزآن رابه حافظه هاالقا کرد.
این ریشه درنوعی حس که آدمی دراعماق نگاه و خواسته هایش بارها با خود مرور کرده است که چگونه باید زیست تا بتوان از نوعی مقبولیت اجتماعی برخوردارشد دارد.
  درفوتبالی که شهرت و زبانزدی ومحبوبیت خیلی زود فرد را وسوسه می کند وبه حومه هاواعماق  حاشیه می کشانداودر فوتبال از سلامت نفس و مناعت طبع وسادگی برخوردار بود و در تمام دوران فوتبال و پس ازآن سالم زندگی کردو به بزرگان وپیشکسوتان  خویش حرمت می گذاشت.
صد نکته غیر حسن بباید  که تاکسی مقبول طبع مردم صاحب هنرشود.
  هوشنگ خواجه ای ازهمان ابتدای فوتبال خود درنقش مهاجمی سرعتی و قدرتی با حرکات و ضربات دیدنی ظاهرشد. بارها گل زد ودر پیروزی های تیم های کارگر آبادان و منتخب این شهروخوزستان نقش آفرینی کرد.
 وقتی کاپیتان خواجه ای همراه با درخشش خیره کننده اسماعیل کشتکار بازیکن تکنیکی و ریزنقش آبادانی در دقیقه ۸۴ آن هم درورزشگاه امجدیه  تاج تهران را متوقف کرد،روزنامه ها با ستایش ازتیم کارگرآبادان نوشتند کارگرآبادان قهرمان آسیا رادر تهران متوقف کرد. 
هوشنگ خواجه ای گل دقایق نخست علی جباری را در دقایق پایانی بازی پاسخ داد تا تاج با آن همه ملی پوش و هزاران تماشاگر با سرهای پایین به رختکن برود.
 فردای توقف تاج تهران برخی حرفها و حاشیه ها درخفا و علنی مطرح شد اما زیرکی گفت ونوشت: کارگر تاج از سر قهرمان آسیا برداشت تا" معجزه" فوتبال آن سوی چهره واقعیت های مستطیل سبز را نشان داده باشد.
 کارگر آبادان بدون شکست  به آبادان بازگشت و مورد استقبال آبادانیها قرار گرفت. چندسال بعدخواجه ای فوتبال رادر سال ۱۳۵۲ آن هم در عین آمادگی کنار گذاشت و به کاردرشرکت نفت ادامه داد.
 این چهره عزیزوافتاده وشریف آبادانی درهمه دوران فوتبال خود با رفتارواخلاقی کم نظیر درمیدان های فوتبال و جامعه  ظاهر شد. او درمحیط  کار هم هیچ گاه ازموقعیت ومحبوبیت خود سواستفاده نکردوهمچون دیگرکارگران وکارمندان زحمتکش صنعت نفت صادقانه خدمت کرد تا به افتخار بازنشستگی نائل آمد.
ورزشکاری ساده زیست واحترام گذاروصمیمی وخانواده دوست  که محبوبیت را قطره قطره جمع کردو دردل مردم جای گرفت. به راستی چه ثروتی ارزشمندترو چه موهبتی بالاترازاین که تو را با این صفات و روحیات وخلقیات مطلوب بشناسندوبه دیگران معرفی کنند.

IMG 20200529 WA0062

حالا دوستان وپیشکسوتان قدیمی هرازگاهی ازاو یادمی کنند و به دیدارش می روند واونیز طبق معمول باهمان سادگی و لبخندی دلنشین پذیرای آنان است.
چندی پیش جمشید بشاگردی،نظام آزادی،ابراهیم قاسمپور، همایون واقف،حمید صفری و امیر وسیروس اعتمادی در کرج  به دیدارش رفتند ورسم پسندیده و نیکوی  دیدارازبزرگان و همشهریان پیشکسوت را البته با رعایت فاصله کرونایی به جا آوردند. ازآبادان وسالهای مهاجرت وگذرعمروروزگارسپری شده خاطرات قهرمانی  سخن گفتند.
 از خاطره واندوه به جای مانده ازجنگ و شرایط زندگی حرف زدند واین پیشکسوت هشتاد ساله راسرحال آوردند وخود نیزحس گرفتند و شاد شدند.
 هوشنگ خواجه ای رااز نوجوانی درهمین قاب دیده ام .
زنده باشی کاپیتان هوشنگ خواجه ای .
انتهای پیام /  عبدالکاظم دریساوی-روزنامه نگار
آخرین ویرایش در جمعه, 09 خرداد 1399 17:08
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا