چاپ کردن این صفحه

اسطوره تخریب شدنی نیست

اخیرا دومجری کم سن و سال و بی تجربه صدا و سیمای جمهوری اسلامی بدون توجه به نقش و جایگاه علی دایی اسطوره معاصرفوتبال ایران  در یکی از برنامه ها با سخنانی  تحقیر آمیز وتخریب گرانه به این شخصیت ارزشمند ملی و اسطوره کم‌نظیر فوتبال آسیا و جهان  تعرض کرده اند .

کانون مربیان ایران همراه با افکار عمومی در واکنش به این برنامه موهن با تهیه کلیپ بسیار دیدنی و انتشار بیانیه ای هشدار دهنده و ژرف نگرانه ضمن محکوم کردن سخنان و مواضع دومجری صدا و سیما حمایت قاطع خودرا از اسطوره ملی اعلام کرد .

 کانون مربیان در بخشی از کلیپ مذکوراین چنین به مقوله اسطوره و شخصیت و جایگاه علی دایی پرداخته است : علی  دایی به واقع اسطوره فوتبالی ماست . ایشان از جنس اسطوره ای آسمانی و تخیل گونه نیست  او اسطوره ای زمینی و درمیان مردم است مثل اسطوره های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و سایر پدیده ها. وقتی زلزله آمد حضور مداوم و مستمرش درمناطق مصیبت زده از او اسطوره ای خاص و جداگانه ساخت .انجا مملو ازاهالی و بزرگان و  سایر اصناف  ونهادهای اجتماعی  و فرهنگی وسازمانهای سیاسی بود اما مردم به دور او جمع شدند و از حضور مشتاق گونه اش  استقبال کردند .در این استقبال و همراهی  رازگونه  ای است که متصدیان امور  بایدبدان توجه داشته باشندکه مردم اسطوره ها را میسازند وهیچ نهاد رسمی و غیر رسمی توان انفصال و   قطع این رابطه را در باطن و واقعیت ندارد ...بی جهت نیست که مردم و کودکان سرپل ذهاب و کرمانشاه او را اقای گل دلها مینامند....کانون مربیان ایران  درادامه ضمن محکوم کردن سخنان دومجری نا آگاه  خطاب به ممیزان و ناطران و مدیران صدا و سیما تاکید کردند که نباید اجازه بدهند که اینگونه برنامه‌ ها علیه اسطوره های مردم پخش شود زیرااین نوع برنامه ها چیزی جز خودزنی و مردم ستیزی نیست.

  این کانون از مجریان خواست که در اولین فرصت از آقای علی دایی و افکار عمومی و ملت ایران عذرخواهی کنند . کانون مربیان ایران در انتها اعلام کرده است که به علی دایی به طور اخص به عنوان اسطوره فوتبال ایران زمین  افتخار کرده  و همیشه و در همه حال در کنار ایشان در متن و حواشی اجتماع حضور خواهد داشت"... کانون مربیان با این اقدام نشان داد که دفاع از حقوق و جایگاه و شان و منزلت مربیان و در راس آن اسطوره هاو نام آوران و پیشکسوتان  یک اصل خدشه ناپذیر و پایدار است . حصور فعالانه ومسئولانه و اگاهانه کانون دراین رویدادبسیار با اهمیت است و انتطار میرود که این روند و تفکر و اقدامات ادامه یابد تا بعد از این هیچ جریان یا نهادی این اجازه را به خود ندهد که دست به تخریب چهره ها و اسطوره ها بزند . هرچند که برخی وابسته ها وگروه گرایان و نیروهای به ظاهر خودسر و خودجوش با اشاراتی دست به تخریب یا تعریف خواهند زد  اما مگر میتوان اسطوره های ملی  را با تحریف و تخریب و بی اعتنایی  به اعماق فراموشی ها پرتاب کرد و یا با تعریف از خودیهای حمایت شده انان را به چهره ای محبوب تبدیل کرد ؟ زندگی و تاریخ در همه عرصه ها درسهای زیادی را به ثبت رسانده است . بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد .

علی دایی اسطوره ارزشمند فوتبال ایران است که با هیچ ترفند و  برنامه ای تخریب نمیشود زیرا او با زندگی و عملش نشان داده است که از جنس مردم است از جنس همان مردمی که فداکاری وخدمتگزاری و مهربانی را یک فضیلت می دانند . حفظ حرمت و شان دایی یعنی احترام به اسطوره ها وعلائق مردم . آیا در مدیریت صدا و سیما گوشی و چشمی برای شنیدن و دیدن این واقعیات وجود دارد یا انکه با کج اندیشی و لجبازی با مردم به راه خطای خو یش ادامه خواهند داد ؟! از یاد نباید برد که تقابل با خواسته های مردم و تخریب اسطوره هایشان نه تنها یک خودزنی و جامعه ستیزی بلکه بستری است برای انزوای بیشتر صدا و سیمایی که با پول خود مردم اداره می شود !!               

آخرین ویرایش در شنبه, 27 مهر 1398 13:21
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

1 نظر