اسطوره تخریب شدنی نیست

اخیرا دومجری کم سن و سال و بی تجربه صدا و سیمای جمهوری اسلامی بدون توجه به نقش و جایگاه علی دایی اسطوره معاصرفوتبال ایران  در یکی از برنامه ها با سخنانی  تحقیر آمیز وتخریب گرانه به این شخصیت ارزشمند ملی و اسطوره کم‌نظیر فوتبال آسیا و جهان  تعرض کرده اند .

کانون مربیان ایران همراه با افکار عمومی در واکنش به این برنامه موهن با تهیه کلیپ بسیار دیدنی و انتشار بیانیه ای هشدار دهنده و ژرف نگرانه ضمن محکوم کردن سخنان و مواضع دومجری صدا و سیما حمایت قاطع خودرا از اسطوره ملی اعلام کرد .

 کانون مربیان در بخشی از کلیپ مذکوراین چنین به مقوله اسطوره و شخصیت و جایگاه علی دایی پرداخته است : علی  دایی به واقع اسطوره فوتبالی ماست . ایشان از جنس اسطوره ای آسمانی و تخیل گونه نیست  او اسطوره ای زمینی و درمیان مردم است مثل اسطوره های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و سایر پدیده ها. وقتی زلزله آمد حضور مداوم و مستمرش درمناطق مصیبت زده از او اسطوره ای خاص و جداگانه ساخت .انجا مملو ازاهالی و بزرگان و  سایر اصناف  ونهادهای اجتماعی  و فرهنگی وسازمانهای سیاسی بود اما مردم به دور او جمع شدند و از حضور مشتاق گونه اش  استقبال کردند .در این استقبال و همراهی  رازگونه  ای است که متصدیان امور  بایدبدان توجه داشته باشندکه مردم اسطوره ها را میسازند وهیچ نهاد رسمی و غیر رسمی توان انفصال و   قطع این رابطه را در باطن و واقعیت ندارد ...بی جهت نیست که مردم و کودکان سرپل ذهاب و کرمانشاه او را اقای گل دلها مینامند....کانون مربیان ایران  درادامه ضمن محکوم کردن سخنان دومجری نا آگاه  خطاب به ممیزان و ناطران و مدیران صدا و سیما تاکید کردند که نباید اجازه بدهند که اینگونه برنامه‌ ها علیه اسطوره های مردم پخش شود زیرااین نوع برنامه ها چیزی جز خودزنی و مردم ستیزی نیست.

  این کانون از مجریان خواست که در اولین فرصت از آقای علی دایی و افکار عمومی و ملت ایران عذرخواهی کنند . کانون مربیان ایران در انتها اعلام کرده است که به علی دایی به طور اخص به عنوان اسطوره فوتبال ایران زمین  افتخار کرده  و همیشه و در همه حال در کنار ایشان در متن و حواشی اجتماع حضور خواهد داشت"... کانون مربیان با این اقدام نشان داد که دفاع از حقوق و جایگاه و شان و منزلت مربیان و در راس آن اسطوره هاو نام آوران و پیشکسوتان  یک اصل خدشه ناپذیر و پایدار است . حصور فعالانه ومسئولانه و اگاهانه کانون دراین رویدادبسیار با اهمیت است و انتطار میرود که این روند و تفکر و اقدامات ادامه یابد تا بعد از این هیچ جریان یا نهادی این اجازه را به خود ندهد که دست به تخریب چهره ها و اسطوره ها بزند . هرچند که برخی وابسته ها وگروه گرایان و نیروهای به ظاهر خودسر و خودجوش با اشاراتی دست به تخریب یا تعریف خواهند زد  اما مگر میتوان اسطوره های ملی  را با تحریف و تخریب و بی اعتنایی  به اعماق فراموشی ها پرتاب کرد و یا با تعریف از خودیهای حمایت شده انان را به چهره ای محبوب تبدیل کرد ؟ زندگی و تاریخ در همه عرصه ها درسهای زیادی را به ثبت رسانده است . بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد .

علی دایی اسطوره ارزشمند فوتبال ایران است که با هیچ ترفند و  برنامه ای تخریب نمیشود زیرا او با زندگی و عملش نشان داده است که از جنس مردم است از جنس همان مردمی که فداکاری وخدمتگزاری و مهربانی را یک فضیلت می دانند . حفظ حرمت و شان دایی یعنی احترام به اسطوره ها وعلائق مردم . آیا در مدیریت صدا و سیما گوشی و چشمی برای شنیدن و دیدن این واقعیات وجود دارد یا انکه با کج اندیشی و لجبازی با مردم به راه خطای خو یش ادامه خواهند داد ؟! از یاد نباید برد که تقابل با خواسته های مردم و تخریب اسطوره هایشان نه تنها یک خودزنی و جامعه ستیزی بلکه بستری است برای انزوای بیشتر صدا و سیمایی که با پول خود مردم اداره می شود !!               

انتهای پیام /  عبدالکاظم دریساوی-روزنامه نگار
آخرین ویرایش در شنبه, 27 مهر 1398 13:21
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

1 نظر

  • لطیفی یکشنبه, 28 مهر 1398 03:11 ارسال شده توسط لطیفی

    کسی که بی احترامی به علی دایی میکند اهانت به پرچم کشورمان کرده چون ایشان سببه بالا بودن پرچممان در عرصه رقابت ورکوردها بوده واقعیت را نباید انکار کرد

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا