چاپ کردن این صفحه

برای آخرین بازمانده نسلی که همه دغدغه اش فوتبال جوانان شهرش بود

آقا اسفندیار هر وقت از آقای سنجری حرفی می زد یا نقل قولی می کرد لفظ آقا از زبانش نمی افتاد.


 وقتی سالها پیش  علت این همه احترام اورا درمورد مونقره ای فوتبال خوزستان جویا شدم با همان لحن همیشگی گفت" آقا سنجری" برای  جوانان و فوتبال آبادان زحمتها کشید و دلسوزی ها کرد .
 این سخن  و نظررا بعدهاآقایان بم زاده وجمشید بشاگردی وعیسی اکرمی که هرکدام برای خود نماینده نسلی از بازیکنان و پیشکسوتان و مدیران  و مربیان  هستند تکرار کردند و نام این بختیاری خوش مشرب و میهمان نواز را که عاشق شهرش بود با احترام برزبان آوردند.
 محمد سنجری را باید آخرین بازمانده همان نسلی نامید که همه دغدغه شان فوتبال و جوانان شهرو دیارشان بود.
نسلی بی توقع و صبور وپرتلاش اما  بزرگوار !! وقتی  نامهای بزرگی همچون  مرحومان غلامحسین مظلومی واسفندیار  دوستانی  و چهره های صاحب نامی همچون منصور رشیدی و قاسم فلاح زاده و پرویزمظلومی وحسن نگارش و ابراهیم قاسمپور و... را در فوتبال آبادان و خوزستان و ایران مرور می کنی بی اختیار باید قامت آن مونقره ای دوست داشتنی را مقابل خودت مجسم کنی و به احترامش کلاه از سر برداری .
 قامت  همان مردی که همچون  زنده یادان محمد آقاجری واستاد منوچهر سالیا و استادفاروق فتاحی و غلامحسین واقف وعیسی نجیبی و  محمدآقا شریفی و... همه زندگی خودرا وقف رویش و پیشرفت  جوانان کردند .
شاید او از زندگی نصیب چندانی نبردوتنها با حقوق بازنشستگی اش  سالهای سخت  جنگ تحمیلی و تعدیل وتورم  اقتصادی را تحمل کرد اما خدمات پنحاه ساله او به فوتبال آبادان را که از سالهای دور آغاز و تا جنگ تحمیلی و چند سالی  پس از آن هم ادامه یافت هیچ گاه فراموش شدنی نیست .
 مهربان مرد بختیاری همیشه  با همان خصلت میهمان نوازی و مردمداریهای خاص ایل صاحب نام بختیاری از دیدار کنندگانش میهمان نوازی می کردو این خصلت نیکوی انسانی را تا آخر عمر با خود داشت  .
 محمد سنجری در نوجوانی اززادگاهش مسجد سلیمان  به آبادان رفت ودراین شهر به عنوان کارگر شرکت نفت مشعول به کار شد و فوتبال را هم از دهه بیست  با تیم فوتبال کارگران آغاز کرد.

IMG 20191012 WA00821
سنجری پس از پایان دوران فوتبالش بلافاصله کسوت سرپرستی و مربیگری را برتن کرد ودر این سالهای پر مرارت کار و دوندگی  درعرصه فوتبال باشگاهی با تیم کارگران و تاج آبادان و مهاجرین و...  زحمات زیادی را متحمل شد .
بسیاری  نامهای بزرگ فوتبال آبادان می دانند که استاد محمد سنجری برای رویش و پیشرفت آنان چه کرده است . او در آخرین مصاحبه اش ضمن انتقادبه گرانی ها ی فزاینده اقتصادی استفاده از مربی خارجی در فوتبال ایران را عالمانه و دلسوزانه  به چالش کشید .
  حالا او پس از تحمل مرارتهای پیری چشم برجهان فرو بست و دوستداران خودرا در غم و اندوه فرو برد . آدمی اگرچه در جسم خود فانی است و مرگ را هیچ گریز و گزیری نیست اما او در عمل و آثار خویش باقی است .
 کلام آخر آنکه مردم قدرشناس آبادان به خوبی می دانند که چگونه از خادمان خویش قدرشناسی و سپاسگزاری کنند.
 همان آبادانی که با خاطرات مردمش زندگی می کند تا نسل های تحول خواهش  خاطرات نوینی را برای باشندگان و آیندگان خلق کنند . خدایش بیامرزاد.

آخرین ویرایش در شنبه, 20 مهر 1398 22:14
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)