فرانچسکو توتی اسطوره مردم رم

    فرانچسکو توتی بازیکن تاثیر گذار باشگاه رم ایتالیا درپاسخ به خبرنگاران که چرا پیشنهاد رئال مادرید و تیمهای بزرگ را رد کرده است پاسخ جالب و تامل برانگیزی داد : او گفت از بچه گی به من یاد دادند که خانواده مهمترین چیز برای انسانه .
رم خانواده من محسوب میشه ، تا حالا دیده اید که کسی خانواده فقیرش را ترک کنه و بره باغریبه ثروتمند زندگی کنه ؟!  این سخن توتی قابل تامل است و باید در شرح و تفسیرو تحلیل ان گفت و نوشت تا  مجموعه فوتبال به این جنبه مهم از منش و رفتار متعهدانه و مسئولانه   جلب شود .  
 سال گذشته وداع فرانچسکو توتی از فوتبال در ایران زیر سایه شکست سنگین استقلال تهران دربرابر العین امارات  قرار گرفت و علیرغم اهمیت عام این رویدادخاص این مهم در رسانه های ایران بازتاب کمرنگی داشت . جا داشت و دارد که اهل فن به این رویداد و حواشی آن  پرداخته و از زوایای مختلف مورد تفسیر و تحلیل قرار گیرد .  واما اسطوره و قامت اسطورگی مقوله ای کهن و جاری در زمان است که رابطه ای دوسویه با تاریخ وزندگی  و مردم دارد .
مردم اسطوره هاشان را گام به گام در عبور زندگی و زمان  میسازند و آنان را برای سخت ترین مصاف ها به میدان میفرستند تا همه آنچه را که دارند ارائه کنند . 
داد و ستدی نادیدنی که اغلب شانه به شانه حضوری عاطفی و معنوی می ساید  .وقتی اسطوره در سخت ترین آزمونها تعلق و وفاداری و روح پیکار برای پیروزی را با تمام وجودش عرضه می کند. 
 او دیگر تنها به خود و خانواده خویش تعلق ندارد . 
او به "مالکیت" مردم شهر  و میهنش در آمده است. 
فرانچسکو توتی کاپیتان تیم فوتبال رم پس از ۲۴ سال حضور مستمر در آخرین میدان  و به گاه وداع  تا آخرین لحظه حضور  در قامت اسطوره ای دوست داشتنی  ادامه یافت و با همان نگاه و ردا روح ساکنان تک تک صندلی های استادیوم المپیکو رم را به تسخیر در آورد. ‌ تماشاگران قدرشناس اما او را همچون  مرواریدی درون صدف خویش نگاه داشتند و به پاس احترام او که با پاهایش  افتخارها آفریده بود تمام قد به پا خاستند و به زیباترین شکل ممکن از همه این سالهایی که برای رم جنگیدو افتخار آفرید  قدرشناسی کردند . کم نظیر و با شکوه . 
این گونه است که اسطوره ها  قد می کشند و در برابر مردم و خالقان خویش سر تعظیم فرود میاورند .
 فرانچسکو در نامه خداحافظی خود خطاب به مردم گفت  زندگی و هستی خود را مدیون  شهر رم و مردمانش میداند .رمی بودن برای من یک افتخار بزرگ است .
او خود را وامدار ابدی مردم و شهر رم میخواند و به این شهروندی  افتخار می کند .  فرانچسکو توتی و تماشاگران باشگاه رم و همه اهالی این شهر تاریخی در یک نمایش دیدنی وداع فوتبالیست نمونه ای مثال زدنی و ماندگار از تعلق و وفاداری و قدرشناسی را به معرض قضاوت جهان فوتبال  گذاردند . شکل گیری و تکامل و تعالی توتی ووداع شور انگیز این   اسطوره رم یک دستاورد فرهنگی و آموزشی و ورزشی است که باید به آن توجه داشت . 
آیا در فوتبال ما می توان با این نوع نگرش و بینش و روش  خالق اسطوره هایی در حد و قامت فرانچسکو توتی شد ؟!  یا آنکه بایدهنوز برای ساختن  باعبور از مونه تاریسم (پول گرایی ) افسار گسیخته کنونی هزینه های زیادی  پرداخت کرد؟  واقعیت روابط و مناسبات درون  فوتبال ما  این است که تفکر مونه تاریسم روح فوتبال را تسخیر کرده است .
انگار که نوعی مسخ شدگی همه تارو پود این فوتبال را در برگرفته است .
 بنابراین ضرورت دارد که فوتبال و همه بازیگران ودست اندرکاران و مخاطبان و رسانه هایش باید از تفکر و منش خودخواهی و پول پرستی عبور کنند وبه تعادلی روحیه بخش و سازنده و  درخور و متعالی دست یابند که این عین رستگاری است.
انتهای پیام /  عبدالکاظم دریساوی
آخرین ویرایش در شنبه, 06 مهر 1398 20:38
این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا