فرصتی برای جبران یک غفلت

حادثه آتش سوزی در  بنای هتل آسمان به عنوان یک سرمایه بزرگ شهری ولزوم مقاوم سازی بنا در ساختار فعلی اگر چه به  یک دغدغه خاطر برای متخصصین سازه تبدیل شده اما به نظر می رسد این اتفاق، می تواند برای تصمیم سازان شهری، فرصتی برای جبران غفلت های گذشته باشد.

بی شک ساخت این هتل باعث ایجاد ناهنجاریهای فراوان  شهری شد که از مهمترین آنها می توان به شکستن حریم بنای میراثی ارگ کریم خانی است.

همچنین بر هم خوردن خط آسمان خیابان رودکی به عنوان یک معبر، منظر شهری، ایجاد ترافیک شهری ناشی از ازدحام جمعیت مسافر در مبدا هتل و.... ازدیگر نمونه های موردی قابل اشاره در خصوص ایجاد ناهنجاری شهری متاثر از ساخت این سازه در خیابان رودکی است.

یادمان باشد شجاعت عدول از تصمیمات شهری یکبار در توقف ساخت مجموعه تجارت جهانی قصرالدشت متبلورشد.

 عکس های منتشر شده از سازه هتل آسمان پس از حادثه آتش سوزی که در بدو امر حاکی از عدم  رعایت مبحث سوم مقرارت ملیست، نشان از ضعف ساختاری سازه اجرایی نیز دارد، اگرچه در خصوص تصمیمات مقاوم سازی و سبک سازی سازه تا سرد شدن سازه و بررسی تنشهای حرارتی و کنشهای سازه ایی بایستی تامل وتدبرکرد،اما کاهش تعداد طبقات به بهانه سبک سازی سازه می تواند به نوعی جبران مافات اشتباهات گذشته مدیران شهری باشد.

علیرضا رودکی-مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری

انتهای پیام /  101
آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 22:45
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا