عصر روشنگری به روایت ترامپ

  وقتی دو واژه عصر روشنگری را می بینیم یا می شنویم بی اختیار به یاد تحلیل ها و تفسیر های ناب فلاسفه قرن هفده و هیجدهم و نوزدهم می افتیم .

همان فلاسفه بزرگی که دوران های تاریخ را به عصر خرد و روشنگری و ایدئولوژی و... تقسیم کردند و از درون آن برای آزادی  و حقوق انسانی و عدالت اجتماعی و سعادت همگانی  مستدل ترین تعاریف را که حاصل تجارب تلخ تاریخی بشر بود، برای جامعه و تاریخ به یادگار گذاردند. 

اما حالا ترامپ از روشنگری چیز دیگری را برداشت کرده است . چیزی به نام عصر جدید، عصری که در آن آمریکا دیگر شکست نمی خورد. این روایت دونالد ترامپ ریس جمهور تمامیت خواه و انحصار طلب آمریکا است .

او گفته است که جنگ تجاری واقعی باچین سی سال پیش آغاز شد و آمریکا در آن شکست خورد اما حالا عصر جدیدی آغاز شده که ما دیگر در آن شکست نمی خوریم!!

 کسی نیست به این تاجر پیشه "دمدمی مزاج " که کیفیت مزاج او را اتاقهای فکر امپریالیستی مشخص می کنند بپرسد ویژگی های این عصر جدید چیست ؟ نکند دیپلماسی ناو هواپیمابر و فروش کلان انواع جنگ افزارها و توطئه ها و  تحریمهای ظالمانه  برای سرنگونی رژیم ها و دولتهای قانونی و راه انداختن جنگ های ویرانگر و آوارگی میلیونها نفر از مشخصات این عصر است و ما از آن غافلیم؟ یکی برود چارلی چاپلین آن انسان گرای بزرگ و دوست داشتنی  را صدا بزند تا دو فیلم عصر جدید و دیکتاتور بزرگ را به ترامپ نشان دهد تا ببیند سرنوشت مدعیان آقایی بر جهان و شکست ناپذیری ها به کجا ها ختم شده است . جهان با همه امکاناتی که برای صلح پایدار ایجاد کرده هنوز بسیار شکننده است.

خانه ای بزرگ با دیوارهایی شیشه ای. شکست در رقابتهای اقتصادی یک معنی دارد و آن اینکه درک غلط و تمامیت خواهانه ازتعاملات اقتصادی . اگر چینی ها به این پایه از رشد اقتصادی دست یافته اند نشان دهنده این واقعیت است که آنان  ضرورتهای اقتصادی  جامعه چین وجامعه جهانی و سیر تحولات آینده را به خوبی درک کرده اند .

بی دلیل نیست که چینی ها برای توسعه اقتصادی در کل جهان بسیاری از کشورها را در پروژه عظیم جاده ابریشم و سایر پروژه هامشترک و سهیم کرده اند. چینی ها نشان دادند که راه سعادت همگانی برای مردم چین و همه مردم جهان صلح پایدار و توسعه اقتصادی و روابط برابر حقوق و به دور از هرگونه اعمال نظر و زور گویی وزیاده خواهی است .

جهان با ترامپ و آمریکای ترامپ تنها به لبه پرتگاه  تخریب زیر ساختها و مرگهای دسته جمعی می انجامد .

عصر روشنگری از نگاه ترامپ چیزی نیست جز روشنگری به زبان زور و تحریم و جنگ و دیپلماسی ناوهای هواپیما بر!

ما همه ثروتهای جهان را میخواهیم روشن است یا دوباره روشنگری کنیم ! 

عبدالکاظم دریساوی- روزنامه نگار    

679 کلیک ها  یکشنبه, 05 خرداد 1398 01:31
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا