ترامپیسم شرمی برای تاریخ

وقتی وارد کاخ سفید شد بدون معطلی نقشه جهان را خواست . 
نقشه را که آوردند بر روی نقاطی ‌از ان خیره شد و سپس با اندکی مکث همچون یک تاجر پرسر و صدا  از "معامله قرن " سخن گفت .
 بسیاری با نوعی خوش بینی معامله قرن را به عنوان یک تغییر مثبت نگاه کردند اما گذشت زمان خیلی زود  نشان داد که او آمده است معامله قرن را در همه جای کره زمین البته  با کمترین هزینه و کسب حداکثر سودآن هم  به شکل  یک طرفه انجام دهد .
 او در عمل با نوعی تشر و تحکم به همه مردم جهان گفت: امنیت همه جهان در دست ماست و همه  باید هزینه این امنیت را بپردازند.  از تحقیر اروپا تا تحمیل اراده به کشورهای مکزیک و آمریکای لاتین و خاورمیانه و خروج از برجام و اعمال انواع تحریمها و تهدیدات علیه بسیاری از کشورها   تنها بخشی از بندهای این معامله بود . ترامپ بعداز به رسمیت شناختن  بیت المقدس ( اورشلیم )به عنوان پایتخت اسرائیل در یک حرکت بی سابقه دیگر  بلندیهای جولان را به اسرائیل بخشید .
 او با این کار  نشان داد که  معامله یکجانبه  قرن ادامه خواهد یافت تا" بندهای" آن یک به یک اجرا شود. 
" تغییر دادن نقشه جهان بر اساس منافع سرمایه داران حزب جمهوری خواه و صاحبان تراست ها و کنسرن ها و شرکتهای چند ملیتی  "!! این عین  اهداف وخواسته های گروه حاکم بر  آمریکا است .
  سیاست های   ترامپ را تنها میتوان با مفهوم استعماری و  امپریالیستی تعریف و تبیین کرد و آن را به عنوان  ترامپیسم نامید  .  
انگار جهان و افکار عمومی و حقوق ملتها نزد ساکنان کاخ سفید  پشیزی ارزش ندارند . حقوق بشر و دمکراسی و حقوق ملتها برای این تاجران جنگ و تحریم و تهدید و تنش فقط با ارقام دلاری در انواع معاملات و زد و بندها  تعریف می شوند . احتضار سرمایه داری یا تهاجم امپریالیستی با ژستهای مدرن ؟ هر چه باشد این عین زورگویی در دنیای مدرن است که در الفاظ موهن ومشت ها و ژستهای ترامپ نشان داده شده است . بدون شک ترامپ و ترامپیسم شرمی برای تاریخ آمریکا است که با همین واژه ها و مفاهیم در حافظه تاریخی ملتها ثبت خواهد شد .
 کلام آخر آنکه  جهان هیچ گاه  با بی شرم ها  و زورگویان به رستگاری نرسیده و نمی رسد.  برای عبور از ترامپیسم راهی به جز اتحادها ی سیاسی و اقتصادی و فرهنگی  کشورهای هر  منطقه ( از خاورمیانه تا شرق آسیا و آمریکای لاتین و اروپا ) علیه این هیولای سیری ناپذیر نیست .
 باید از تفرقه و تنش و جنگ افروزی عبور  و به سمت همزیستی مسالمت آمیز و برابر حقوق همه طرف های ذینفع  حرکت کرد و از درون آن اتحادها را شکل داد تا بازارهای جنگ   آمریکای ترامپ محدود و محدود تر شود .  تنها با این سیاست است که میتوان آمریکا را مهار کرد نه با شعار دادن و خط و نشان کشیدن علیه همسایگان !!
645 کلیک ها  جمعه, 09 فروردين 1398 05:19
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا