بازخوانی ارثیه استاد دهداری یک ضرورت است

بیست و شش سال از فقدان معلم اخلاق ورزش ایران زنده یاد استاد پرویز دهداری می گذرد.
  مردی که در زمان حیاتش بارها مورد سنگین ترین  طعنه ها  و بدگویی ها و تهمتها قرار گرفت تا جایی که به تعبیری می توان گفت او را با انواع سخن چینی ها  و سرزنش ها و کژاندیشی ها و حتی دسیسه ها  بارها کشتند اما مرگ واقعی  استاد روایت دیگری از زندگی و سرنوشت یک انسان  را نشان داد .
 استاد دهداری  با مرگ  زندگی ابدی یافت . 
علت این ماندگاری را باید در سلوک و منش و دیدگاهها ی مترقی و عمل صادقانه و بی توقع   این چهره گرانقدردید . 
 از دردهای بزرگ جوامع پیرامونی یکی همین است که بسیاری از مردم  خیلی دیر به ارزش و نقش و جایگاه انسانهای  بزرگ  واقف  می شوند . 
میزان هزینه  این دیرفهی بالاترین هزینه ای است که یک جامعه بابت آن پرداخته ومی پردازد وبعد در خلوت خویش  با حس و نگاهی حسرت بارو سرزنش گرانه  به خود می گوید  افسوس و  چقدر دیر به ارزش "او  " پی برده ایم !!  این دیر فهمی که رابطه معینی با میزان شناخت آدمی و درک او از خواسته ها ونیازهای عام جامعه  دارد همیشه  هزینه ساز بوده است . 
دریغ و درد که این دیرفهمی ها هنوز  در  اشکال  و عرصه های مختلف ادامه دارد. 
 از شناخت آدمها و سیر پر افت و خیز رویدادها و درک عمیق نیازهای واقعی جامعه راهی است که باید طی شود تا هر   پوپولیسم و سطحی نگری وتبلیع و تحریفی بر شناخت آدمی بلا اثر شود. 
اینگونه است که میتوان خادمان و قهرمانان و مدیران اثر گذار را  قدر شناسانه در قلب و حافظه تاریخی حفظ کرد و برای تکثیر این نمونه ها و نمادها بستر های مناسبی فراهم کرد. 
  استاد دهداری با تاکید بر رعایت تمام و کمال  موازین اخلاقی در مجموعه روابط و مناسبات فردی و اجتماعی راه و روش و منش درست زیستن را نشان داد . تفکر جمع گرایانه او و احترام به تک تک آدمها در میدان ورزش و حفظ  حرمتها وحریمها ی این میدان باشکوه و باور عمیق به عمل داوطلبانه  
در راه مصالح مردم و میهن از مهمترین دستاوردهای ارزشمند و به جا مانده از  استاد است . زنده یاد دهداری تاکید عجیبی بر شایسته سالاری و عدالت  در فوتبال داشت .
 او می گفت تیم ملی متعلق به همه مردم ایران است و بهترین های این سرزمین اعم از فارس و کرد و بلوچ و عرب و آذری و لر و ...در صورت شایستگی و توانمندی  باید به تیم ملی دعوت شوند .
 او در زمان حیاتش به این دیدگاه مهم و ارزشمند نحوه  گزینش بازیکنان تیم ملی  جامه عمل پوشاند. استاد تحت هیچ شرایطی مرعوب نام ها و نشان ها و باشگاه های پر طرفدار و لیدرها  و سمت ها و  تهدیدات و "پیشنهادها" و وسوسه ها قرار نگرفت . 
این چهره فسادناپذیر بزرگترین فضیلت قهرمان و انسان ورزشکار را مردم گرایی و بی تعلقی به مال و موقعیت  و شهرت میدانست  و بر ساده زیستی و کرامت انسانی  تاکید داشت .    این تنها  بخشی از کارنامه درخشان این چهره ماندگار است . 
 نام و آوازه و جایگاه و کارنامه پربار و ارزشمند زنده یاداستاد دهداری در سپهر ورزش ایران وفراتر ازآن میتواند مخاطبان خویش را به تامل و تفکر وادار کند.  با اتکا به این ارثیه گرانسنگ می توان و باید  به  بازنگری در روابط و مناسبات فردی و گروهی واجتماعی موجود در ورزش و بویژه فوتبال پر حاشیه پرداخت . همان روابطی که در آن اخلاق و اخلاقیات و ارزشهای معنوی  در آن رنگ باخته اند. 
مردی با نگاه اخلاق آرمانی پا به میدان فوتبال گذاشت ودر سخت ترین شرایط اصول اخلاقی و صنفی و حرفه ای را با نوعی وسواس به اجرا گذاشت و بر عمل به آن اصرار ورزید  . بدون شک زنده یاد  استاد دهداری  اسطوره ای محجوب والگویی پایان ناپذیر در رفتار و مرام و مدیریت واخلاق ورزشی است . اسطوره ای که همراه با حیات پربار ورزشی خود از آبادان پرتب و تاب دهه سی و چهل تا کاپیتانی  شاهین تهران و کاپیتانی و سپس سرمربیگری در   تیم های ملی  و باشگاهی  بازیکنان و چهره های ارزشمندی در این دوره  تربیت شدند. استاد با  بینش و رفتار خود  مکتبی را در ورزش و فوتبال معرفی کرد که سرلوحه و مضمون آن  توجه به انسان و اخلاق مداری و میهن پرستی  و مردمگرایی  قرار داشته است. 
 بدون شک او شاخص ترین و اثر گذار ترین شخصیت مکتب شاهین است . بازگشت به این چهره بزرگ و بازخوانی اندیشه ها و عمل ایشان  در عرصه فوتبال پرطرفدار ضرورتی انکار ناپذیر است . 
وقتی به اخبار و آمار تخلفات اخلاقی و انواع انحرافات رفتاری و رشد ناهنجاریهادر فوتبال توجه شود آنگاه ضرورت این بازخوانیها بیش از پیش مشخص می شود. 
  بنابراین از وزارت ورزش و جوانان و مدیریت امور فرهنگی سازمان لیگ و کانون مربیان فوتبال و رسانه ها   انتظار می رود که  تنها به بر پایی چند نشست و سمینار  اکتفا نکنند  وبا نشر اطلاعات لازم و تفسیرهای عمیق و کارکردی  و اثر بخش توسط چهره های خوشنام و موجه و آگاه به همه  جنبه ها ی رفتار و  اخلاقیات  و گفتار و مدیریت  ومربیگری  زنده یاد استاد دهداری در دوران بازیگری و مربیگری و مدیریت   بپردازند و بخش هایی از این روش و منش را متناسب با نیازهای روز در اساسنامه باشگاه ها و نهادهای ورزشی بگنجانند تا این ارثیه درعمل به کار گرفته واین دیدگاه و منش ها نهادینه شود .
 یادش گرامی .
258 کلیک ها  چهارشنبه, 14 آذر 1397 04:59
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا