اقتصاد مقاومتي ، توجه به ثبات اقتصادي ، عبور از گردنه مشكلات

به دنبال چرخش ايالات متحد ه آمريكا و خروج از برجام  طي سه ماه گذشته شاهد صف بندي هاي مختلفي در عرصه بين الملل بوده ايم  .

بد عهدي كه چندين ماه قبل از سوي مقام معظم رهبري پيش بيني گرديده بود و ايشان هشدارهايي در اين زمينه در سخنراني هايشان بيان فرموده بودند .

 اگر چه مجموع اين اتفاقات  را مي توان از سويي  به فال نيك گرفت تا چهره استعمار گر دولت آمريكا  و برخي از متحدانش بارديگر روشن تر از قبل مشخص گردد ،چهره اي كه طي ساليان متمادي به دنبال ايجاد مشكل در پيش روي رفاه و پيشرفت كشور ،از ابتداي انقلاب شكوهمند ،تا كنون بوده است.
با طرح مباحث اقتصاد مقاومتي و تدوين چشم انداز هاي دست يابي به فن آوري هاي روز دنيا از سوي مقام معظم رهبري طي ساليان قبل  و به لطف خداوند و تلاش جوانان متعهد ،  جمهوري اسلامي ايران هم اينك در عرصه هاي مختلف علمي و تكنولوژي در جايگاه بسيار خوبي قرار دارد وبا حفظ روحيه خود باوري اهداف مختلفي تحقق يافته و اين راه همچنان ادامه دارد . به دنبال كارشكني هاي آمريكا و اقدامات خارج از عرف ديپلماتيك و اخلاقي و وجود اقدامات نابخردانه از سوي برخي افراد منفعت طلب و سوء مديريتها ، در اين مقطع  حساس زماني مي طلبد كه براي كاهش فشار هاي اقتصادي تدبير هاي لازمي اتخاذ گردد كه جلسه ديدار آيت الله خامنه اي با هيات دولت ( در 24 تيرماه ) راهگشاي بسياري از موارد پيش رو است كه توجه به بيانات معظم له و نصب العين قرار دادن آنها چراغ راهي است براي عبور از مشكلات احتمالي  .
كشور ايران در طول تاريخ هميشه مورد هجوم و بي مهري هاي دشمنان بزرگي واقع گرديده،  اما در هر مقطعي كه علما و صاحب  نظران دلسوز و دور انديش توانسته اند اداره امور را  نظارت كرده و به سرانجام برسانند آسيبها در كمترين ميزان بوده است و چنانچه در اين مقطع كنوني نيز همه مديران در رده هاي مختلف به رهنمودهاي مقام معظم رهبري توجه كرده و خودرا در زير سايه خيمه مستحكم ولايت بدانند اين وحد ت و يكپارچگي حفظ شده و بارد يگر   شاهد شكست و ناكامي دشمنان اين مردم و سرزمين مقدس خواهيم بود .
در اين ديدار مقام معظم رهبري به نكاتي چند كه از اهميت بيشتري برخوردار بودند اشاره داشتند از جمله داشتن روحيه قوي و شجاعت و عزم راسخ كه لازمه انجام هر كار ورسيدن به قله پيروزي است . داشتن اعتماد به نفس و روحيه خود باوري كه در اين سالها كشور را از افتادن در ورطه هاي مختلفي نجات داده است .
مورد ديگر انعكاس فعاليتها و اقدامات دولت از طريق رسانه ها و صدا و سيما بود كه در حقيقت نشان دادن واقعيتهاي عملكرد دولت و سازمانهاي مرتبط در مقابله با مشكلات و رفع موانع مي باشد و با مردم ارتباط مناسب برقرار كردن كه بسيار اهميت دارد ، قطعا شنيدن سخنان مردم و صاحبان سرمايه و صنعتگران بي واسطه مي تواند فضاي بهتري براي تصميم هاي درست  مديران ارشد كشور فراهم آورد.
 
همچنين  ارتباط و مذاكرات مقتدرانه با كشورهاي اروپايي نيز از اهميت برخوردار است كه از ديگر محور هاي مورد تاكيد معظم له بود .امروزه در عرصه بين المللي فقط يك كشوربراي تصميم گيري   وجود ندارد و نظريه تك قطبي شدن جهان منسوخ مي باشد   و باب مذاكره و تعامل با كشور هاي ديگر مي تواند با رعايت منافع متقابل برقرار باشد،  وقطع يقين توسعه روابط با كشورهاي مختلف بويژه در شرق و خاور دوردر توسعه روابط تجاري و اقتصادي  بسيار مهم است كه اين مهم نياز به پيگيري جدي و ارتباط مستمر و پويا دارد با بهره گرفتن از ديپلماتهاي كار كشته و آگاه به منافع و اهداف پيش روي جمهوري اسلامي ايران  ،در جهت  فراهم نمودن زمينه حضور بازرگانان و صاحبان سرمايه و مديران صنايع در اين كشورها   و همچنين  انتقال دانش فني در زمينه هاي مختلف  .
تهيه يك نقشه راه اقتصاد با ثبات ،از ديگر موارد مطرح شده بود ،اين موضوع در حقيقت اشاره به تدوين وداشتن استراتژي هاي مشخص و راهبردي در امور اقتصادي دارد     كه  مسير حركت به سمت موفقيت  و كنترل تنشهاي اقتصادي و مالي را كنترل مي نمايد . داشتن استراتژي مناسب و حساب شده در بلند مدت و كوتاه مدت هر گونه   انحراف از رسيدن به موفقيت را بسيار كاهش داده و راه رسيدن به اهداف مطلوب را آسانتر خواهد كرد و در عمل از هر گونه سر در گمي جلوگيري خواهد شد  .
توسعه و تقويت بخش خصوصي نيز كه از اهداف سند چشم انداز توسعه  مي باشد از ديگر محورهاي بيانات مقام معظم رهبري   در اين ديدار بود كه به نوعي از بار تصدي گري دولت مي كاهد و موجب تمركز وزارت خانه ها  بر روي امر نظارت و كنترل مي گردد ، كه خود اين امر به نوعي  در مبارزه با فساد و مفسدين اقتصادي بسيار مؤثر است و مي طلبد دولت بيش از پيش هم در توسعه بخش خصوصي و هم نظارت بر عملكرد سرمايه گذران و فعالان در فضاي كسب و كار گامهاي جدي تري بردارد . 
مقام معظم رهبري در اين ديدار مجدد بر حرف زدن رو در روي  مسوولان با مردم و بيان شرايط تأكيد داشتند  مطلبي كه مورد سفارش مولاي متقيان حضرت علي عليه السلام بوده و در نهج البلاغه نيز اشاره هاي فراوان در خصوص تعامل و معاشرت با مردم وجود دارد ،چرا كه اسلام دين صميميت ، دوستي، انصاف و مهرباني است و مشاركت مردم در تصميم گيري ها ثمره و بركتهاي بسياري را به دنبال خواهد داشت  .
توجه هيأت دولت و همچنين سطوح ديگر مديران به مطالب و رهنمودهاي مقام معظم رهبري مي تواند تضميني بر عبور از تحريمها و  شكست شيطنتهاي دشمنان جمهوري اسلامي ايران باشد و هر گروه و جناحي بايستي  با حفظ وحدت در  خدمت به مردم و اين نظام كوشا باشد . قطعا افرادي كه بامنفعت طلبي شخصي ضرر هاي مختلفي را به مردم شريف اين سرزمين وارد ساختند  جايگاهي نخواهند داشت و ان شا الله هر فرد با رعايت اخلاق و عقلانيت و باتوجه به قانون اساسي و مصالح جمهوري اسلامي ايران فرصت  خدمت را خواهد داشت در هر مسووليت و مقامي كه باشد .
287 کلیک ها  سه شنبه, 26 تیر 1397 08:12
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا