ابراهیم و سانچوپانزاها

ابراهیم و سانچوپانزاها
علیرضا لرک
داستان دن کیشوت را اکثر ما خوانده‌ایم،شوالیه‌ای که به قصد تغییر جهان به پا می‌خیزد وبا آسیابهای بادی و هرآنچه در اطرافش است درگیر می‌شود.

محمدرضا شعبانعلی در بخشی از تحلیل خود از داستان دن کیشوت چنین می‌گوید که دن کیشوت قهرمان خودخوانده‌ای است که ناگهان احساسی وی را فرا گرفته که باید به اصلاح جهان بپردازد. او در جهان جدید، سعی می‌کند با روشهای قدیمی ( با پهلوانی و پهلوان‌بازی و...) زندگی کند و جهان را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کند!

داستان نشان می‌دهد که بازگشت به گذشته چقدر غیر ممکن است و به نوعی به استهزاء کسانی می‌پردازد که چنین آرزویی دارند.

دن کیشوت نماد یک دیوانه عملگراست که در حد شعور محدود خود در پی حقیقت می‌گردد. اما در جهانی که دیگر مانند سابق نمی‌اندیشند و نمی‌بینند، به مضحکه خاص و عام بدل می‌شود. دن کیشوت را هنوز می‌توان تحمل کرد. چه او احمقی حقیقت‌جوست. اما سخت‌تر از دن کیشوت، تحمل سانچوپانزا ندیم اوست که همواره او را همراهی و حمایت می‌کند.

انسان از سانچوپانزاها بیشتر دلگیر می‌شود، چون اگر اینان نبودند، دن کیشوت‌ها اینگونه در توهم فرو نمی‌رفتند!

شاید اگر سانچوپانزاهایی نبودند در تمام این سالها که ابراهیم حاتمی‌کیا رو با چشمان تماما بسته تعظیم و تکریم و تقدیس نمودند و در دریف اول اختتامیه جشنواره نشوندند، در شب اختتامیه شاهد این معرکه‌گیری نمی بودیم. در این بلوایی که حاتمی کیا به راه انداخته است سانچوپانزاها مقصر اول هستند.

حاتمی‌کیایی که آژانس شیشه‌ای و از کرخه تا راین و حتی بادیگارد را در کارنامه درخشان خود دارد باید بپزیرد که لزوما همه نباید از کارهای او استقبال کنند و به هر حال هستند کسانی که او را با قلم خشن انتقاد مورد هدف قرار دهند. دن کیشوت هم خود را به حق می‌دانست اما اگر سانچوپانزا او را با حال و احوال روزگار خود آشنا می‌کرد شاید هیچگاه دن کیشوت آن راه را نمی‌رفت.

متاسفانه حامیان ابراهیم حاتمی‌کیا آنچنان چشم بسته او را بالا برده‌اند که هنوز هم حاضر به اعتراف راه اشتباهی که او در برابر منتقدانش در پیش گرفته است نیستند. سانچوپانزاهای حاتمی‌کیا همچنان او را همراهی می‌کنند و همین است که به ابراهیم اجازه می‌دهد تا بی محابا و بدون منطق بر تمام منتقدانش حمله کند.

سانچوپانزاها بلای جان حاتمی‌کیا شده‌اند و تا آنها هستند ما شاهد چنین برخوردهای از سمت او خواهیم بود. حاتمی‌کیا باید بداند روبروی مردم و منتقدین ایستادن عاقبت خوشی نخواهد داشت و روزی فرا خواهد رسید که همین حامیان با شدیدترین الفاظ او را مورد لطف و عنایت خود قرار دهند و این امری است که زمان مشخص خواهد کرد.

229 کلیک ها  دوشنبه, 23 بهمن 1396 00:57
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا