به بهانه چهلم آیت ا...

به بهانه چهلم آیت ا...
عبدالرسول خسروبیگ
سحر گه ره روی در سرزمینی                            همی خواند این معما با قرینیکه ای صوفی شراب آنگه شود صاف                    که در شیشه بماند اربعینی آری ،چهل روز از نوای الرحیل انسانی می گذرد که بیش از دو چهل سال عمری بابرکت اما توأم با مشقت، مرارت و زحمت ، ولی امید به فردا را سپری کرد.تاریخ زندگی اش از سوم شهریور 1313شروع شد .

نگاشته اند از 5 سالگی به مکتب خانه رفت، مکتب خانه آن زمان ابتدا افراد را با نام ، یاد و توکل به خدا سوق می داد.

در سن 14سالگی قدم به جایی گذاشت که محل امن اهل دل و جایگاه پیدایش سر منزل نرسیدن به ساحل بود،شهر مقدس قم محفل دور اندشانی همچون امام راحل و آیات عظام طباطبایی بروجردی،سید محمد محقق داماد،گلپایگانی،سید محمد کاظم شریعت مداری،عبدالکریم حائری یزدی،شهاب الدین مرعشی نجفی،محمد حسین طباطبایی و حسین علی منتطری، که این بزرگ مرد از مظهر همین افراد بنام افتخار تلمذیت داشت تا جایی که به درجه اجتهاد رسید.

وی از لحاظ سیاسی تحت تاثیر رهنمود های امام خمینی (ره)قرار گرفت و به مخالفت با جکومت شاهنشاهی و انقلاب سفید او پرداخت .کا آیت الله به اینجا ختم نشد،با تبعید امام (ره)نقش او در مبارزه با شاه و نمایندگی امام در داخل و خارج از کشور پرنگ تر شد.

از همان زمان سفر سیاسی را آغاز نمود از ژاپن در شرق و بیست ایالت از ایالات متحده در غرب .

او پس از انقلاب عناوین افتخاری متعددی را از مجامع علمی و سیاسی دنیا دریافت نمود و به مسئولیت های زیادی زینت بخشید(ریاست مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری اسلامی،ریاست مجلس شورای اسلامی ،ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام،قائم مقام جنگ و....)حقا که همهی این امانت ها را امانت الهی میدانست و فقط برای پیشبرد اهداف مقدس و پیشرفت امور مردم تلاش می کرد.


آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران عمر شریفش که مصادف بود با دهه ی اول انقلاب بنیادی را بنا نهاد و نهالی را در ایران زمین کاشت که امروز یکی از بزرگترین مرکز علمی حضوری جهان محسوب میشود،آری این شجره ی طیبه نیست مگر دانشگاه آزاد اسلامی 

منصفانه قضاوت کنیم، چه تعداد دانشجو، استاد و کارمند شاغلین مستقیم و یا غیر مستقیم در این مجموعه ی بزرگ مشغول به تحصیل ،تدریس و کار هستند؟

آیا قدر شناس این آثار باقی مانده هستیم؟آیا مقدار و منزلت شخص شخیص ایشان دانسته و جایگاه جاودانه اش را شناخته ایم؟آیا فهمیدیم که وی وامدار هیچ حزب و گروهی نبود؟آیا.....

 

عبدالرسول خسروبیگ/مدیر فرهنگی، اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

525 کلیک ها  چهارشنبه, 27 بهمن 1395 23:20
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا