تاوان جاه طلبی های یک سیاستمدارنادان/الهام فرهادی*

تاوان جاه طلبی های  یک سیاستمدارنادان/الهام فرهادی*
   

رجب طیب اردوغان که بارها و بارها از حمایت تسهیلاتی وی از داعش سخن در میان  بود،باوجود دلایل ومستندات کافی در زمینه ارتباطش با گروه تروریستی داعش لیکن این موضوع به کرات توسط وی کتمان می شد اما مستنداتی بر ورود داعش به خاک سوریه از طریق ترکیه وجود داشت. سوریه و ترکیه که دوکشور با مرز مشتر ک هستند یک وجه مشترک دیگر هم دارند. کردها و محور مقاومت. 

رجب طیب اردوغان با بی تدبیری مرزهای کشور خود رابادستهای خود به روی داعش گشود.نمونه ای دیگرازاقدامات اردوغان بستن مرزهای ترکیه به روی مردم بی پناه عراق وسوریه بود  حتی بیمارستان های ترکیه محل مداوای گروه تروریستی داعش  بود اردوغان که می خواست ازطریق داعش حکومت بشاراسد را ازبین ببرد و بر قدرت خود در منطقه بیفزایددر چاهی افتاد که خودش کنده بود.
می دانیم بعداز هرانقلاب تا سرپاشدن وجان گرفتن مجدد مسیری طولانی و سخت در راه است عدم استقلال و دخالت کشورهادر سوریه نمونه ای از آن است از این رو دولت ترکیه می خواست ازاین طریق خود بر اریکه قدرت بنشیند و دولت اسد حذف شود .
  دراین راه آموزش ،مسلح کردن و هدایت جنگویان شورشی اقدامات اردوغان در حمایت ازتروریست ها  بود.
امامحاسبات مدعی احیاءامپراتوری عثمانی  جواب عکس داد عده ای ازسیاستمداران دنیا می خواهندازطریق دشمن دشمن ،دشمن خودرانابود کنند واز مسند به زیرکشند ولی محاسبات اشتباه از آب در می اید و دشمن دشمن دوست نمیشود و دشمن از آب در می آید اگر اردوغان داعش رادوست خود حساب نمی کرد اکنون  ترکیه هم کشوری امن بود.
اما  به خاطرجاه طلبی یک سیاستمدار نادان مردم  بی گناه یک کشورآماج  حملات تروریستی قرار می گیرند واینگونه موجب سلب امنیت و زندگی زیر پرچم ناامنی  به می شود.
اما آنکارادر این جریان سوریه را مقصر می داند در   حالیکه سوریه در این ماجرا   نقشی ندارد بی شک تشدید این خشونت  ها مانعی برای صلح منطقه است و اردوغان تزریق تروریست به خاک سوریه روتسهیل بخشیده واین موضوع کاملا محرز است.
این در حالیست که وزیر ا طلاع رسانی سوریه از اردوغان خواسته است تا ازخون ترک ها وسوری هابرای رسیدن به اهداف خود استفاده نکند .تنها راه حل بحران سوریه راه حل دیپلماتیک است.
اما  برخی منابع از اقدام مشترک ترکیه و اسرائیل علیه سوریه سخن گفته اند ترکیه که به دو گروه سکولارها اسلام گرایان تقسیم می شود و هموراه چالش بین کردهاودولت ترکیه وجود داشته و این عامل یکی از دلایل نفوذ داعش درترکیه است که مانع تحقق دموکراسی درترکیه می شود.

تنها راه حل این بحران  حذف یکی از گروهها سکولاروا سلام گرایان درترکیه است و یا سکوت وپذیراشدن هردوطیف است در سفر اخیر اردوغان به واشنگتن مسلح کردن نیروهای مخالف سوری و ایجاد منطقه پروازممنوع بر فراز این کشوردو خواسته مهم اردوغان از اوباما بوده است اما خواسته واشنگتن ایجادصلح در سوریه انتقال حکومت با ویا تغییر رژیم درسوریه از راه مذاکرا است که بعید است   ترکیه ازشیطنتهای خوددر سوریه دست بکشددر حال حاضر28درصد از مردم ترکیه  از سیاست های حزب عدالت و توسعه در قبال سوریه حمایت می کنند و 51 درصد خواهان بی طرفی و عدم دخالت د ر خاک سوریه و سناریوی اسدهستند اردوغان که ادعای استفاده بشار اسدازسلاح شیمیایی رادارد،ازجوامع بین المللی و ایالت متحده  درخواست پیگیری به جد راداشته است  آنکارا هرگزراه حل دیپلماسی را در سوریه رد نکرده است.

اما دولت اسد رابه عنوان دولت آینده سوریه قبول نکرده است سیاست های غلط قابل جبران نیست.لیکن تنها راه ترکیه پاکسازی ترکیه از نیروهای داعش است که این کاری بس مشکل است و احتمال جنگ داخلی در ترکیه بالاست بنابراین تنها را حل آنکارا عدم دخالت در سوریه و پرهیز از جاه طلبی منطقه ای است در غیر این صورت ترکیه همسایگان خود در منطقه را از دست خواهد داد ودچارانزوای منطقه ای خواهد شد.

*فعال سیاسی

64726cd81121b00d59d067e49338b3d6 S

رجب طیب اردوغان

سرویس یادداشت راستین آنلاین

انتهای پیام /  الهام فرهادی
آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 تیر 1395 15:04
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا