همه گیری کرونا جهان را منزوی کرده است /همزیستی بین ملت ها برای زندگی سالم و ایمن

همه گیری کرونا جهان را منزوی کرده است /همزیستی بین ملت ها برای زندگی سالم و ایمن
   
همه گیری کرونا جهان را منزوی کرده است /همزیستی بین ملت ها برای زندگی سالم و ایمن |||| ||||

راستین آنلاین :نشست علمی مقدماتی دومین همایش سلامت برای صلح، با حضور مسولان استانی، کشوری و جهانی روز  پنجشنبه ۲۷ شهریور در دانشکده پزشکی شیراز برگزار شد. 

 
 
تقویت صلح توسط متخصصین سلامت از اهداف این کنگره است.
 
در این همایش پژوهشگر، استاد حوزه و دانشگاه و سفیر پیشین ایران در سازمان ملل ، همه گیری کرونا در جهان را گوشزدی برای اصالت دادن به مفاهمه و انس با جهانیان دانست و گفت : در دنیای کنونی نمی توان بدون توجه و دیدن قابلیت های صلح و همزیستی بین ملت ها زندگی سالم و ایمن داشت.
 
محمد جعفر محلاتی روز پنجشنبه در نشست مقدماتی دومین همایش بین المللی سلامت برای صلح در شیراز افزود : جهانیان برای ادامه حیات باید به هم قول همزیستی و مفاهمه دهند. 
 
او اضافه کرد :همدیگر را مورد عفو و بخشش قرار دهند ، که قرآن کریم هم این نکته را تاکید کرده و صلح را قول از جانب خدای متعال نامیده است.
 
استاد دانشگاه اوبرلین آمریکا و استاد افتخاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه این نشست که به صورت از راه دور برگزار شد افزود: برخی عوامل بیش از همیشه ما را به عنوان قلب خاورمیانه متوجه صلح می کند ، خاورمیانه اکنون دچار انواع جنگ ها است. 
 
چرا که از افغانستان تا نیجریه ۸ جنگ جاری در حال انجام است ، در همین سال ها شاهد یکی از بدترین خشونت های داعش بودیم ، خشونت علیه هم نوع به صورت زشت ترین و شدیدترین وجه در حملات داعش رخ داد و ۷۰ میلیون نفر آواره به همراه داشت. 
 
او با تاکید بر اینکه اکنون همه گیری کرونا جهان را منزوی کرده است گفت: برای خروج از این انزوا راهی به جز صلح و آشتی در جهان وجود ندارد ، همه گیری و ایجاد وزارت تنهایی در انگلستان دو پیام دارد ، پیام این است که جنگ علیه خویش و جنگ علیه طبیعیت تنهایی و انزوا به همراه دارد .
 
محلاتی با بیان اینکه ما سال آینده وارد قرن جدید می شویم افزود: اهمیت صلح گستری در جهان بسیار است.
 
استاد دانشگاه اوبرلین آمریکا در ادامه مهمترین دلیل هستی شناسانه جنگ و نزاع در جهان را بعضی گزاره هایی دانست که ریشه در خودخواهی دارد و گفت: در پشت سر تمام جنگ ها این گزاره ها نهفته است ، دین پاسخ مناسب در این زمینه دارد و می تواند در صلح گستری و عبور از گزاره هایی که جنگ را ترغیب می کند به جهان یاری رساند .
 
محلاتی گفت: برای داشتن زندگی سالم صلح با خویش، صلح با طبیعت و صلح با دیگری باید سرلوحه کار باشد. 
 
چرا که همه گیری کرونا نشان داد که نباید با طبیعت با خشونت رفتار کرد ، طبیعت جهان زنده است و نباید با آن با خشونت برخوردار کرد ، باید طبق آموزه های دینی با جهان با محبت برخورد کنیم.
 
او در ادامه با بیان اینکه بسیاری از آموزه های دینی سعادت را امری جمعی دانسته است و تاکید دارد: که بهشت انفرادی ممتنع است ، شادمانی و رستگاری جمعی است، افزود: همه مناسک دینی برای ایجاد انس آمده اند ، ادیان برای ایجاد مهر آمده اند ، مهربانی با خویش و مهربانی با جهان باید ترغیب و تشویق شود ، ما حتی مالک نفس خویش هم نیستیم و باید حتی با نفس خویش هم با احترام برخورد کنیم .
 
استاد دانشگاه اوبرلین آمریکا افزود: دین به ما می آموزد که باید از خشونت بپرهیزیم ، اخلاق صلح باید در جهان نهادینه شود تا زندگی ایمن داشته باشیم ، حتی اگر در جنگ قرار گرفتیم ، حق نداریم موازین حقوق بشر را زیر پا بگذاریم ، کودکان و زنان و غیر نظامیان نباید در جنگها آسیب ببنند. اگر دین را مورد توجه قرار می دادیم متوجه می شدیم که در جای جای آن و در قرآن ، دین دغدغه صلح و دوستی دارد ، حتی وقتی جنگی رخ می دهد نباید از عدالت خارج شویم .
 
دومین کنگره بین المللی "سلامت برای صلح" با هدف تقویت تلاش های جامعه متخصصین سلامت برای گسترش صلح و گفتمان صلح در سطح جهان طراحی شده است.
 
 این کنگره در تاریخ ۲۲-۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹ در شهر شیراز برگزار خواهد شد. شهر شیراز، شهری تاریخی با پیشینه نوع دوستی و آرامش گستری است. 
 
 
همچنین نخستین کنگره بین المللی سلامت برای صلح ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ همزمان با ۱۴ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ در شیراز برگزار شد.
 
لازم به ذکر است در این  همایش دکتر تکیان استاد دانشگاه تهران، دکتر صالحی استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر سجادپور رئیس مرکز مطالعات وزارت خارجه، دکتر هملمن مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، دکتر محلاتی استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر کرومیچ استاد سیاستگزاری سلامت جهانی دانشگاه ماستریخ  سخنان ارزشمند خود را به اشتراک گذاشتند . 
 
 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
61 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 15:52
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا