چراسردار سلیمانی در دولت اوباما و بوش ترور نشد؟

راستین آنلاین :پس از ترور  شهید سردار قاسم سلیمانی از سوی نیروهای آمریکایی در بغداد، موضوع ترور این نظامی برجسته ایرانی در  به خبر اول رسانه‌های جهانی و آمریکا تبدیل شد.

 
به گزارش راستین آنلاین  به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، موضوع ترور سردار قاسم سلیمانی مساله‌ای نیست که به تازگی به ذهن مقامات آمریکا رسیده باشد بلکه دستکم از زمان دولت "جورج دبلیو بوش" این موضوع یکی از گزینه‌های مطرح بوده اما نه دولت بوش و نه دولت اوباما به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن پیامدها، از عملیاتی کردن اقدام به ترور خودداری کرده بودند.
 
"استنلی مک کریستال " ژنرال بازنشسته آمریکایی سال گذشته در نشریه "فارن پالسی" آمریکا به ذکر خاطره‌ای از سال 2007 پرداخت و نوشت در این سال کاروان حامل قاسم سلیمانی که عازم شمال عراق بود در تیررس نیروهای تحت فرمان او در عراق قرار گرفت، اما او از اقدام به شلیک به دلیل پیامدهای احتمالی این اقدام خودداری کرد.
 
او در این باره پارسال در نشریه فارن پالسی نوشت:" برای جلوگیری از پیامدهای این اقدام من تصمیم گرفتم که باید نظاره‌گر کاروان حامل سلیمانی باشیم و اقدام به شلیک نکنیم."
 
"الیسا اسلوتکین" نماینده دموکرات کنگره آمریکا هم که پیشتر (در دولت‌های بوش و اوباما) تحلیلگر سازمان "سیا" بوده و فعالیت‌های سردار سلیمانی را در منطقه رصد می‌کرده، در این باره گفت:" یک سوال ساده وجود داشت که مانع اقدام علیه سلیمانی هم در دولت بوش و هم در دولت اوباما می‌شد و آن سوال این بود که: آیا اقدام به ترور سلیمانی باعث چه واکنشی از سوی ایران می‌شود و آیا این اقدام ما را درگیر یک منازعه دنباله‌دار در منطقه نمی‌کند؟"
 
به نظر این تحلیلگر سابق سیا هر دو دولتی که او سابق بر این با آنها کار کرده (بوش و اوباما) بر این جمع‌بندی بودند که ترور سلیمانی ابزار مناسبی برای رسیدن به اهداف نهایی که ما دنبال آن هستیم، نیست."
 
به نوشته آسوشیتدپرس، مقامات دولت سابق اوباما اعلام کردند در دوران اوباما ایده ترور سلیمانی هرگز به مرحله عملیاتی نرسیده است. مقامات دولت اوباما فراتر از خطر تشدید تنش با ایران، بر این باور بودند که آنها یقین ندارند حذف فیزیکی سلیمانی تاثیر چندانی در سیاست‌های منطقه‌ای ایران و پشتیبانی این کشور از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه داشته باشد.
 
یكی از مقامات دولت اوباما هم گفت که آنها همچنین نگران این مساله بودند که ترور سلیمانی کوشش‌های دیپلماتیک دولت اوباما برای رسیدن به یک توافق بر سر مساله هسته‌ای با ایران را بی‌اثر خواهد کرد.  
 
به نوشته آسوشیتدپرس طی سال‌های گذشته این تنها ایالات متحده نبوده که در اندیشه ترور سلیمانی بوده بلکه مهم‌ترین متحد واشنگتن در منطقه یعنی اسراییل نیز همواره به فکر ترور سلیمانی بوده است.
 
"یوئل گوزانسکی"، کارشناس ایران  در موسسه "مطالعات امنیت ملی در تل آویو" در این‌باره  گفت: طی این سال‌ها اسرائیل همواره فعالیت‌های سردار سلیمانی در منطقه را رصد می‌کرده و دستگاه اطلاعاتی آن "موساد" سردار سلیمانی را تعقیب می‌کرده است.
 
به گفته این کارشناس امنیت ملی اسراییل،  در طی همه این سال‌ها اسراییل توانایی نظامی و اطلاعاتی برای ترور سلیمانی را داشت اما نگرانی از انتقام‌جویی ایران، مانع این اقدام آنها شده بود.
انتهای پیام /  101
428 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 دی 1398 09:22
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا