معاون بولتون جانشین او شد/کوپرمن کیست؟

معاون بولتون جانشین او شد/کوپرمن کیست؟
   

راستین آنلاین:برکناری مشاور جنجالی امنیت ملی آمریکا توسط ترامپ در حالی در صد اخبار مهم جهان قرار گرفت که بسیاری او را آتش بیار معرکه آمریکا و ایران ، از حامیان سرسخت تغییر رژیم در ایران و ازطرفداران پرو پا قرص بنیامین نتانیاهو و اسرائیل می دانند.

جان بولتون که گفته می شود از ماه ها قبل با ترامپ بر سر مسئله ایران به اختلاف نظر شدید برخورد کرده بود، همواره موضعی سختگیرانه‌تر و تهاجمی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارد در حالی که ترامپ  بارها گفته  که خواهان مذاکره برای رسیدن به توافقی تازه با ایران است.

یکی از مهم‌ترین وقایع اخیر که اختلاف میان رئیس جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی او را آشکار کرد، تصمیم حمله محدود نظامی به ایران به تلافی سرنگون شدن پهپاد آمریکایی به دست نظامیان کشورمان و لغو این تصمیم از سوی ترامپ در آخرین لحظات بود.

در آن زمان گفته شد که بولتون از مدافعان سرسخت چنین حمله‌ای بوده است.

حالا بولتن از دولت ترامپ کنار گذاشته شده تا چارلی کوپرمن جای او را در کنار ترامپ بگیرد.

در حالیکه برخی تحلیلگران برکناری بولتن را چراغ سبزی معنا دار در مسیر گفتگوی احتمالی با جمهوری اسلامی ایران می دانند،اما آنچه از ظواهر امر پیداست جانشین مشاورجنگ ستیز ترامپ نیز در دیدگاه هایش نسبت به ایران ،تفاوت فاحشی با بولتن ندارد.

چارلی کوپرمن کیست؟

چارلی کوپرمن بیش از چهار دهه در سیاست‌گذاری امنیت ملی و برنامه‌ریزی نقش‌آفرینی کرده است.

او از طرفداران سرسخت اعمال سیاست فشار حداکثری علیه  جمهوری اسلامی ایران و از هواخواهان اسرائیل است.

با استعفای جیمز متیس از وزارت دفاع آمریکا در واکنش به تصمیم ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه انجام گرفت، کوپرمن به عنوان معاون بولتون منصوب شد.

 در آن زمان  برخی تحلیگران انتصاب او به این سمت  را به عنوان تقویت سیاست‌های بولتون در مخالفت با گسترش نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی می دانستند.

کوپرمن در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۸۰ آمریکا با بهره‌گیری هوشمندانه از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در تهران  سهم بسزایی در پیروزی رونالد ریگان بر جیمی کارتر ایفا کرد.

از آن زمان تاکنون او با صدور انقلاب ایران در خاورمیانه آشنایی دارد.

گرچه گفته می شود کوپرمن به صورت موقت جانشین بولتون شده اما به نظر می رسد با خروج بولتون و ورود کوپرمن تغییر سیاست های ترامپ در قبال ایران ، حتی در کوتاه مدت نیز کمی دور از واقعیت باشد.

انتهای پیام /  101
5079 کلیک ها  آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 شهریور 1398 00:22
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

1 نظر

  • مسعود چهارشنبه, 20 شهریور 1398 00:33 ارسال شده توسط مسعود

    سیاست ترامپ با تغییر معاون تغییر نمی‌کند

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا