طرح جلوگيري از فروش 80 هواپيماي مسافربري به ايران توسط اوباما وتو مي‌شود

طرح جلوگيري از فروش 80 هواپيماي مسافربري به ايران توسط اوباما وتو مي‌شود
اوباما
  • کاخ سفيد اعلام کرد باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا قرار است مصوبۀ آتي مجلس نمايندگان امريکا براي ممانعت از فروش هواپيماهاي مسافربري به ايران را وتو کند.

راستین آنلاین:در پي پيروزي دونالد ترامپ در انتخابات رياست‌جمهوري امريکا و امکان تغيير مواضع واشنگتن دربارۀ ايران، کميتۀ مقررات مجلس نمايندگان امريکا سعي دارد از فروش 80 هواپيماي مسافربري به ايران جلوگيري کند.
اين کميته در حالي به آماده‌سازي پيش‌نويس اين طرح پرداخته است که وزارت خزانه‌داري دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهور امريکا فروش 80 فروند هواپيماي مسافربري شرکت بوئينگ به ايران را با صدور مجوز موردي، بلامانع اعلام کرده بود.
خبرگزاري رويترز در گزارشي به نقل از کاخ سفيد اعلام کرد شرکاي امريکا مي‌گويند اين مصوبه در صورت اجرا ناقض توافق هسته‌اي خواهد بود.
پيش‌بيني مي‌شود مجلس نمايندگان امريکا اين طرح را هفتۀ جاري مطرح و تصويب کند.
بااين‌وجود، به گزارش رويترز، انتظار نمي‌رود اين مصوبه اين هفته به سنا ارسال ‌شود.
اين طرح مانع صدور مجوز وزارت خزانه‌داري امريکا براي معاملۀ يک مؤسسۀ مالي امريکايي مرتبط با صادرات يا صادرات مجدد هواپيماهاي تجاري به ايران نيز خواهد شد و تمامي اختياراتي را که پيش از تصويب اين لايحه، قانوني شده بود ازجمله مجوز فروش بوئينگ و ايرباس به ايران را لغو خواهد کرد.
اين طرح همچنين نقش بانک صادرات-واردات امريکا را در تأمين مالي فروش به ايران محدود مي‌کند.
اين، جديدترين تلاش تحت رهبري جمهوري‌خواهان براي توقف فروش هواپيماهاي ايرباس و بوئينگ به ايران است که اجازۀ آن طبق توافق هسته‌اي صادر شده بود.

494 کلیک ها  چهارشنبه, 26 آبان 1395 07:38
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا