تلاش مجمع گزینندگان آمریکا برای لغو رياست جمهوري ترامپ

تلاش مجمع گزینندگان آمریکا برای لغو رياست جمهوري ترامپ
ترامپ
  • اعضاي مجمع گزينندگان عليه ترامپ تباني مي‌کنند.

راستین آنلاین :بنا بر يک گزارش جديد، 2 تن از اعضاي مجمع گزينندگان آشکارا در حال انجام اقداماتي عليه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور منتخب امريکا، هستند و سعي دارند با متقاعد کردن ديگر اعضاي اين مجمع، مانع ورود ترامپ به کاخ سفيد شوند.
نشريۀ پوليتيکو  در گزارشي نوشت برت چيافولو از واشنگتن و مايکل باکا از کلرادو در تلاشي مذبوحانه براي شکست ميلياردر نيويورکي، جنبشي تحت عنوان «رأي‌دهندگان اخلاقي» راه انداخته‌اند.
اين دو نفر در پي آن هستند که دست‌کم 37 رأي‌دهندۀ جمهوري‌خواه را متقاعد کنند که به اين جنبش بپيوندند. اگر اين اتفاق بيفتد، رياست‌جمهوري ترامپ لغو خواهد شد و مجلس نمايندگان چهل‌وپنجمين رئيس‌جمهور امريکا را انتخاب مي‌کند.
چيافولو در مصاحبه با پوليتيکو گفت: «احتمالِ کمي وجود دارد که اين اتفاق بيفتد.»
وي افزود تاکنون 2 يا 3 رأي‌دهندۀ جمهوري‌خواه را ديده که نمي‌خواهند به ترامپ رأي دهند.
نکتۀ قابل‌توجه آن است که هردوي اين افراد اعلام کردند قصد ندارند هيلاري کلينتون، رقيب دموکرات ترامپ، را براي رياست‌جمهوري انتخاب کنند.
چيافولو و باکا قصد دارند در نشستي که مجمع گزينندگان براي انتخاب رئيس‌جمهور بعدي امريکا در اواسط ماه دسامبر برگزار خواهد کرد، عليه کلينتون رأي بدهند.
رابرت ساتياکوم، يکي ديگر از اعضاي مجمع گزينندگان از واشنگتن، که پيش‌تر نيز آشکارا مخالفت خود را با ترامپ و کلينتون نشان داده، از اقدام اين دو نفر حمايت کرد.
باوجودآنکه اعضاي اين مجمع اعلام کردند بعيد است تلاش آنان به نتيجه برسد، افشاي اين واقعيت که اعضاي مجمع گزينندگان آشکارا عليه رئيس‌جمهور منتخب توطئه‌چيني مي‌کنند، روند بحث‌برانگيز انتخاب رئيس‌جمهور جديد در امريکا را زير سؤال برده است.
رئيس‌جمهور امريکا بر مبناي آراي مردمي انتخاب نمي‌شود. شهروندان امريکايي با آراي خود، اعضاي مجمع گزينندگان (الکترال کالج) را در 50 ايالت اين کشور و ناحيۀ کلمبيا برمي‌گزينند. اعضاي اين 51 مجمع معمولاً متعهد به رأي دادن به نامزد خاصي هستند و آراي آن‌ها رئيس‌جمهور را مشخص مي‌کند.
در انتخابات 8 نوامبر (18 آبان) بيشتر رأي‌دهندگان امريکايي به کلينتون رأي دادند اما ترامپ توانست با پيروزي در ايالت‌هاي مهم و کسب آراء الکترال آنها، به‌عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شود.
درواقع ترامپ باوجود شکست در آراء مردمي، موفق شد 290 رأي مجمع گزينندگان را به دست آورد و رقيب او هيلاري کلينتون تنها توانست 228 رأي مجمع گزينندگان را از آن خود کند.
اين گزارش در حالي منتشر شد که يکشنبه (23 آبان) برني سندرز، سناتور دموکرات امريکا، گفت پس از انتخاب «مردي به‌عنوان رئيس‌جمهور که بيشترين آراء را به دست نياورده»، نياز است در نظام انتخاباتي اين کشور بازنگري صورت گيرد.
سناتور ايالت ورمونت در گفتگو با يواس‌اي تودي گفت پيروزي دونالد ترامپ بر هيلاري کلينتون «بحث جدي» دربارۀ نظام آراء مجمع گزينندگان را ضروري کرده است.
اظهارات سندرز در حالي مطرح شد که هزاران نفر از مردم امريکا با برگزاري اعتراضاتي در مناطق مختلف اين کشور از ترامپ خواستند تا به خاطر اظهارات نژادپرستانه و تفرقه‌افکنانه خود در فعاليت‌هاي انتخاباتي‌اش، از سمت خود کناره‌گيري کند.
در همين راستا، طرفداران کلينتون يک طومار اينترنتي امضا کرده و از اعضاي مجمع گزينندگان خواسته‌اند که به جاي ترامپ، به کلينتون رأي دهند.
بر اساس قانون امريکا، باراک اوباما، رئيس‌جمهور فعلي امريکا، تا ظهر بيستم ژانويه 2017 (1 بهمن) – روز معارفه- رئيس‎جمهور است.
در اين روز رئيس‎جمهور تازۀ امريکا و معاونش سوگند يادکرده و وارد کاخ سفيد مي‎شوند.

305 کلیک ها  چهارشنبه, 26 آبان 1395 07:15
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا