دراولین مناظره مدعیان ورود به کاخ سفید چه گذشت؟

دراولین مناظره مدعیان ورود به کاخ سفید چه گذشت؟
کلینتون-ترامپ
  • درحالیکه بامداد امروز سه شنبه (به وقت ایران)اولین مناظره از سه مناظره انتخاباتی که قراراست 8 نوامبردرآمریکا برگزارشود دردانشگاه هوفسترای نیویورک برگزارشد، نظرسنجی ها ازپیشی گرفتن کلینتون از ترامپ خبر می دهند.

راستین آنلاین- در این مناظره که از پیش مشخص بود درآن به موضوعاتی نظیر آینده آمریکا، رفاه، مالیات، اشتغال، سیاست خارجی و امنیت از پرداخته خواهد شد، کلینتون در تبیین سیاست های خود در رابطه با وضعیت اشتغال و اقتصاد، از افزایش مالیات برای طبقه سرمایه دار حمایت کرد و ترامپ نیز گفت: که حامی کاهش مالیات برای سرمایه داران به منظور توسعه مشاغل و جلوگیری از سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در خارج از این کشور است.

ادعای ترامپ برای بزرگترین تخفیف مالیاتی

ترامپ افزود، تخفیف مالیاتی که به مردم خواهد داد، بزرگ ترین تخفیف از زمان ریاست جمهوری ریگان خواهد بود.

کلینتون گفت: محور کلیدی انتخابات مسأله اقتصادی است و باید تضمین کرد که دستمزد زنان و مردان برابر شود. ترامپ ثروتمند است و طرح مالیاتی وی بزرگ ترین کاهش مالیاتی برای ثروتمندان خواهد بود و به طبقه متوسط کمکی نخواهد کرد.

درادامه این مناظره ۹۰ دقیقه ای که مجری آن لستر هولت، مجری شناخته شده ای بود که در سال های اخیر مجری برنامه های دیت لاین و تودی شبکه ان .بی.سی بوده و در حال حاضر مجری اخبار شامگاهی این شبکه است،بود ترامپ افزود: فرصت های شغلی آمریکایی ها به کشورهای دیگر مانند چین و مکزیک می رود. سرقت مشاغل از آمریکا باید متوقف شود. نباید بگذاریم شرکت ها و مشاغل از کشور خارج شوند.

آرزوی ترامپ برای سقوط بازارمسکن

کلینتون گفت: دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۶ گفته بود که امیدوار است بازار مسکن سقوط کند که سرمایه های او افزایش یابد که ترامپ در پاسخ گفت این یعنی کسب و کار.

ترامپ اظهار کرد، کلینتون ۳۰ سال است در عرصه سیاسی بوده و به مشکلات اقتصادی توجهی نداشته است. کلینتون نیز با خنده پاسخ داد که به این موضوع فکر کرده و در دوران ریاست جمهوری آمریکای همسرش اوضاع اقتصادی کشور بهبود یافته بود.

چرا ترامپ اظهار نامه مالیاتب ندارد؟

در بخش دیگری از مناظره مجری از دونالد ترامپ در مورد انتشار اظهارنامه های مالیاتی اش پرسید. ترامپ تاکنون از انتشار این اظهارنامه ها خودداری کرده است. کلینتون نیز در این باره گفت: چرا ترامپ اظهارنامه مالیاتی اش را منتشر نمی کند؟ حتماً چیزی هست که او مخفی می کند.

ترامپ در پاسخ گفت که پس از پایان فرآیند حسابرسی اقدام به انتشار اظهارنامه خود خواهد کرد. کاندیدای جمهوری خواه در مقابل خواستار آن شد که کلینتون ۳۳ هزار ایمیل محرمانه خود را منتشر کند.

ایران به یک قدرت بزرگ تبدیل شده است

از سوی دیگر ترامپ تصریح کرد، ایران پس از توافق هسته ای به یک قدرت بزرگ تبدیل می شود در حالی که با اعمال تحریم ها دچار مشکل بود. در مقابل کلینتون اظهار کرد: من در دوران سناتور بودنم به تمام تحریم های ایران رأی موافق دادم اما پس از آن آمریکا در صدد آن برآمد که در کنار تحریم ها با سایر کشورها وارد تعامل شود و با تشکیل ائتلاف ایران را پای میز مذاکرات بکشاند؛ بدون آن که جنگی رخ دهد.

بدون شلیک یک گلله ایران را محدد کردیم

کاندیدای دموکرات ادعا کرد: وقتی وزیر خارجه شدم ایران چند هفته تا دستیابی به مواد لازم برای ساخت بمب هسته ای فاصله داشت. ما سنگین ترین تحریم ها را علیه ایران وضع و در نهایت برنامه هسته ای ایران را بدون شلیک یک گلوله محدود کردیم.

وی گفت: بسیار مهم است که ما به شرایط جهانی توجه داشته باشیم. من نسبت به توافقی که درباره برنامه هسته ای ایران حاصل شده راضی هستم. اگر دونالد ترامپ این توافق را مورد انتقاد قرار می دهد، باید بگوید که گزینه جایگزین چیست. ما باید در مورد چنین مسائلی با دقت بیشتری صحبت کنیم.

ترامپ به طور مکرر از برنامه های محرمانه خود درباره مقابله با داعش سخن می گوید اما تنها موضوع محرمانه این است که او هیچ برنامه ای در این خصوص نداردکلینتون از فقدان سیاست مشخص ترامپ در قبال داعش انتقاد کرد و گفت: ترامپ به طور مکرر از برنامه های محرمانه خود درباره مقابله با داعش سخن می گوید اما تنها موضوع محرمانه این است که او هیچ برنامه ای در این خصوص ندارد.

نباید عراق را ترک می کردیم

ترامپ در مورد داعش، سیاست های دولت واشنگتن را در شکل گیری این گروه مقصر دانست و افزود: یکی از علل تشکیل داعش این بود که ما عراق را بیش از اندازه زود ترک کردیم. اوباما و کلینتون در عراق خلأ قدرت ایجاد کردند و داعش به وجود آمد. کلینتون مدت هاست که می خواهد داعش را نابود کند.

کاندیدای جمهوری خواه گفت: من از حمله آمریکا به عراق حمایت نکردم؛ این ادعا را رسانه هایی که طرفدار کلینتون هستند، مطرح می کنند. کلینتون اما اظهار کرد، ترامپ هم از جنگ عراق حمایت کرده بود و هم از حمله به لیبی و سرنگون کردن قذافی.

کلینتون از مردم آمریکا خواست که در انتخابات شرکت کنند زیرا آینده آن ها به نتیجه انتخابات بستگی دارد. ترامپ نیز تأکید کرد: می خواهم عظمت آمریکا را احیا کنم. در پایان این مناظره دو طرف اعلام کردند که در صورت پیروزی جناح رقیب، از کاندیدای پیروز حمایت خواهند کرد.

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته بعد از مناظره، هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانسته در اولین مناظره خود مقابل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه نظر 62 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی  را از آن خود کند درحالی که ترامپ تنها 27 درصد آرا را از آن خود کرد.

410 کلیک ها  سه شنبه, 06 مهر 1395 12:17
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا