مهر تایید دوباره آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجام + واکنش ايران

مهر تایید دوباره آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجام + واکنش ايران
آژانس بين‌المللي انرژي
  • آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌گويد ايران به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌اي با گروه 1+5 (برجام) پايبند بوده‌است.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روز پنج‌شنبه اعلام کرد ايران در چارچوب توافق اتمي سال گذشته با شش قدرت جهاني بر سر ذخاير اورانيوم و آب سنگين، به تعهدات خود پايبند بوده است.
ايران در ازاي کاهش تحريم‌ها، با گروه 1+5 توافق کرد ذخاير اورانيوم با غناي تا 3.67 درصد خود را کم‌تر از 300 کيلوگرم و ذخاير آب سنگين را که محصولي غيرراديواکتيو است، کمتر از 130 تن حفظ کند.
آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش فصلي خود دربارۀ ايران اعلام کرد: «در مدت دورۀ اين گزارش، ايران (هرگز) بيش از 130 تن آب سنگين در اختيار نداشت ... مجموع ذخاير اورانيوم غني شده (ايران) نيز از 300 کيلوگرم فراتر نرفت.»
در 23 تير ماه 1394، ايران و آژانس نقشۀ راهي براي «روشن کردن مسائل گذشته و حال» در مورد برنامه هسته‌اي ايران، در وينِ اتريش امضا کردند.
در همين روز، ايران و گروه 1+5  (آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و انگليس به اضافه آلمان) درباره برنامۀ هسته‌اي اين کشور به جمع‌بندي نهايي رسيدند  که بر اساس آن، در ازاي کاهش تحريم‌هاي سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و امريکا، تهران نيز بخش‌هايي از فعاليت‌‌هاي هسته‌اي خود را محدود کند.
برجام از 26 دي 1394 اجرايي شد؛ هم‌زمان ايران نيز پذيرفت در راستاي اعتمادسازي، موقتاً پروتکل الحاقي پيمان منع توليد و تکثير تسلحيات اتمي را براساس برجام اجرا کند. به موجب اين پروتکل، بازرسان آژآنس اجازه دارند هر زمان لازم، از مکان‌هاي مورد نظر خود، بازديد کنند.

واکنش ايران
گزارش جديد آژانس درباره ايران مطلب تازه اي ندارد


سفير و نماينده کشورمان در آژانس اعلام کرد: گزارش جديد آژانس درباره ايران مطلب تازه اي ندارد و فقط تاييدي بر اجراي اقدامات برجام است.
رضا نجفي نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي اظهار داشت که اين گزارش قرار است در نشست آتي شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي در وين بررسي شود.
يوکيا آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي در گزارش خود در باره ايران که عصر پنجشنبه در وين منتشر کرده است در بخش جمعبندي نوشت: آژانس عدم انحراف در فعاليت هاي هسته اي اعلام شده ايران را تاييد مي کند.
دراين گزارش پنج صفحه اي آژانس امده است : ارزيابي عدم وجود فعاليت ها و يا مواد هسته اي غير اعلام شده در ايران توسط اژانس همچنان ادامه دارد.
در اين گزارش آژانس همچنين ذکر شد که از زمان توافق بر روي برجام؛ اژانس به نظارت بر اجراي اين توافقنامه توسط ايران ادامه داده است.
در اين گزارش امده است که مديرکل به گزارش دهي در مورد ايران ادامه خواهد داد.
براساس روال کار آژانس بين المللي انرژي اتمي , گزارش مديرکل 10روز تا يک هفته پيش از برگزاري نشست فصلي شوراي حکام آماده و براي مطالعه در اختيار کشورهاي عضو اژانس قرار مي گيرد.
نشست آتي شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي در نوزدهم سپتامبر بمدت پنج روز در مقر آژانس در وين برگزار مي شود.

372 کلیک ها  شنبه, 20 شهریور 1395 03:55
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا