بازتاب بین المللی رسانه اي پيام تاريخي رهبر انقلاب به حجاج

بازتاب بین المللی  رسانه اي پيام تاريخي رهبر انقلاب به حجاج
مقام معظم رهبری
  • يام مهم و تاريخي رهبر معظم انقلاب اسلامي به مسلمانان سراسر جهان و حجاج بيت‌الله الحرام در رسانه هاي بين المللي و عرب زبان بازتاب گسترده اما متفاوتي داشت.

روز گذشته در آستانه ايام حج، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام مهمي به مسلمانان سراسر جهان و حجاج بيت‌الله الحرام، حج ابراهيمي را مظهر عزت و عظمت امت اسلامي در مقابل زورگويان بين‌المللي خواندند و با اشاره به حوادث تلخ فاجعه منا، خطاب به دولتها و ملتهاي اسلامي تأکيد کردند: جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهاي مسلمان بايد حاکمان سعودي را به درستي بشناسند و به‌خاطر جناياتي که در گستره‌ي جهان اسلام به بار آورده‌اند، گريبان آنها را رها نکنند و فکري اساسي براي مديريّت حرمين شريفين و مسئله‌ي حج بکنند. 

اين پيام مهم و تاريخي رهبر معظم انقلاب در برخي رسانه هاي بين المللي و رسانه هاي عرب زبان بازتاب گسترده اما متفاوت داشت؛ رسانه هاي بين المللي پيام رهبر انقلاب را به صورت هدفمند دروازه باني کردند اما رسانه هاي عرب زبان اين پيام تاريخي را به صورت گسترده پخش و نقش سعودي ها در آفريدن فاجعه منا را منعکس کردند. دروازه باني هدفمند پيام رهبر انقلاب رسانه هاي بين المللي پيام مهم رهبر معظم انقلاب به مسلمانان جهان را در آستانه ايام حج دروازه باني کردند.

خبرگزاري هاي رويترز، فرانس پرس و شين هوا بخش هايي از پيام مقام معظم رهبري را به طور هدفمند برجسته سازي کردند.

اين خبرگزاري ها با تيترهاي مشابهي مبني بر انتقاد رهبر ايران از عربستان سعودي صرفا اين بخش از اين پيام تاريخي را برجسته سازي کردند و ديگر بخش هاي پيام را ناديده گرفتند.

گفتي است شبکه هاي المنار و الاخباريه و سايت هاي خبري العهد و النشره پيام رهبر انقلاب به مسلمانان جهان را به طور گسترده بازتاب دادند.

انعکاس افشاگري نقش سعودي ها در فاجعه منا بنابر اين گزارش، پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسب آغاز کنگره عظيم حج و سالگرد دو فاجعه کشتار زائران خانه خدا در مکه ، بازتاب گسترده اي در رسانه هاي صوتي و تصويري و فضاي مجازي عربي منطقه ازجمله در کشورهاي لبنان، مصر، سوريه و عراق داشت.

شبکه هاي راديويي و تلويزيوني منطقه و سايت هاي روزنامه ها و خبرگزاري ها در اينترنت به سرعت به انعکاس تمام يا بخش هايي از اين پيام پرداخته و بخصوص افشاگري هاي رهبر انقلاب در باره نقش سعودي ها در آفريدن فاجعه منا را منعکس کردند. تارنماي عرب زبان العهد زير اين عنوان که " رفتار سعودي ها در برابر صهيونيست ها و امريکا موجب ننگ جهان اسلام است "، به انعکاس پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره محکوم کردن رفتار عربستاني ها درباره دو حادثه فاجعه بار منا و سقوط جرثقيل در مسجد الحرام پرداخت.

العهد که متن پيام را به طور کامل منتشر کرده است، نوشت که رهبر معظم انقلاب اسلامي خطاب به همه مسلمانان جهان فرموده اند که بايد به خاطر رفتار ظالمانه حکام سعودي با ضيوف الرّحمان، فکري اساسي براي مديريّت حرمين شريفين و مسئله حج کرد و کوتاهي در اين وظيفه، آينده امّت اسلامي را با مشکلات بزرگ تري مواجه خواهد ساخت. تارنماي عربي 21 هم با انتخاب اين عنوان که " حاکمان سعودي خدانشناسند و حجاج را به قتل مي رسانند "، به انعکاس بخش هايي از سخنان رهبر معظم انقلاب پرداخت که درآن تاکيد کرده اند: حاکمان بي‌دين و بي‌وجداني که فاجعه‌ي بزرگ منا را پديد آورده و با نام خادمان حرمين، حريم حرم امن الهي را شکسته و ميهمانان خداي رحمان را در روز عيد در منا و پيش از آن در مسجدالحرام قرباني کرده‌اند، اکنون از سياسي نشدن حج دَم مي زنند و ديگران را به گناهان بزرگي که خود مرتکب شده يا تسبيب کرده‌اند، متّهم مي کنند.

سايت راي اليوم هم نوشت : در سالگرد فاجعه منا آيت الله خامنه اي در پيامي به جهان اسلام خواستار تغيير در مديريت حرمين شريفين شد و سعودي ها را به شجره ملعونه توصيف کرد و آنان را به صد عن سبيل الله و تبديل خانه امن خدا به مکاني خطرناک محکوم کرد. اشاره راي اليوم به اين بخش از پيام رهبر معظم انقلاب است که درآن تاکيد مي کنند: برادران و خواهران مسلمان! امسال جاي حجّاج مشتاق و بااخلاص ايراني در مراسم حج خالي است، ولي آنان با قلبهاي خود حاضر و در کنار حاجيان از سراسر جهان و نگران حال آنان هستند، و دعا مي کنند که شجره‌ي ملعونه‌ي طواغيت نتوانند گزندي به آنان برسانند.

شبکه تلويزيوني المنارهم با برجسته کردن توصيف رهبر انقلاب در باره ننگ رفتار سعودي ها دربرابر صهيونيست ها و آمريکا و افشاگري هاي ايشان درباره فتنه انگيزي حاکمان سعودي، ساير بخش هاي اين پيام هم را قرائت کرد. در پايگاه اينترنتي المنار هم آمده است که پادوهاي مطبوعاتي حکام سعودي که حتّي وجدان حرفه اي هم مانع دروغ سازي و دروغ گويي آنان نيست، تلاش بيهوده مي کنند که جمهوري اسلامي را در محروم سازي حجّاج ايراني از حجّ امسال، متّهم نشان دهند.

ساير شبکه هاي ماهواره اي لبناني مانند الميادين و الجديد هم در بخش هاي مختلف خبري پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي را پخش کردند.

پايگاه اينترنتي روزنامه السفير لبنان با انتشار بخش هائي از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي نوشت که ايشان با هجمه شديد عليه سعودي از جهان اسلام خواسته اند تا براي حل بحران مديريت حرمين شريفين ناشي از رفتار ظالمانه سعودي ها در قبال حجاج انديشه کنند.

روزنامه النهار هم که رويکرد آن به سياست هاي آمريکا نزديک است، همانند السفير نوشت که رهبر عالي جمهوري اسلامي ايران آيت الله خامنه اي ، جهان اسلام را به انديشه براي حل بحران اداره مناسک حج فراخواندند. پايگاه خبري « لبنان 24» و برخي ديگر از پايگاه هاي خبري لبناني هم پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي را بازتاب داده اند.

خبرگزاري ها وسايت هاي خبري عراق هم به سرعت متن کامل عربي پيام را منتشر کردند وبرخي ازرسانه ها نيز به بازتاب فرازهايي ازاين پيام مهم رهبر معظم انقلاب اکتفا کردند اما شبکه هاي خبري معروف به مقاومت اسلامي در عراق، متن پيام را قرائت کردند.

دراين راستا سايت خبري `کنوز ميديا` متن کامل پيام رهبري را منتشر کرد ونوشت که رهبر معظم انقلاب اسلامي براي حج امسال مصادف با 1347 هجري قمري پيام مهمي منتشر کرد. خبرگزاري `المسله` نيز به فرازهايي از پيام رهبري خطاب به حکام عربستان سعودي اهتمام داده ونوشته است که رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام مهمي به جهان اسلام و حجاج بيت الله الحرام گفته اند که عربستان مجروحان منا را به همراه متوفيان اين حادثه به مکان سر بسته اي انتقال داد و همه آنها را به قتل رسانده است.

سايت خبري `بابل 24` نيز در اين راستا نوشته است که رهبر معظم انقلاب اسلامي درخصوص اداره مناسک حج از رژيم عربستان سعودي به شدت انتقاد کردند و از جهان اسلام خواستند که براي اداره مناسک حج چاره انديشي کنند و تاکيد کرد که رفتار سعودي ها در اداره مناسک حج با حجاج ظالمانه است. سايت خبري `الاتجاه` وابسته به شبکه تلويزيوني الاتجاه ارگان خبري کتائب حزب الله عراق نيز پيام کامل رهبر معظم انقلاب را منتشر کرده است. اما سايت خبري `المسيره` وابسته به تلويزيون المسيره يمن ارگان خبري انصار الله که در يکي از گروه هاي خبري عراق اشتراک دارد، مهمترين فرازهاي پيام رهبر معظم انقلاب را دسته بندي و منتشر کرده است. در يکي از اين فرازها، المسيره به نقل از رهبر معظم انقلاب آورده است که رفتار عربستان سعودي در قبال رژيم صهيونيستي اسرائيل و آمريکا براي جهان اسلام ننگ آور است.

522 کلیک ها  چهارشنبه, 17 شهریور 1395 08:47
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا