تاکیدعضواتاق بازرگانی فارس برحساسیت بنگاه های اقتصادی نسبت به رعایت مسائل اخلاقی

تاکیدعضواتاق بازرگانی فارس برحساسیت بنگاه های اقتصادی نسبت به رعایت مسائل اخلاقی
   
تاکیدعضواتاق بازرگانی فارس برحساسیت بنگاه های اقتصادی نسبت به رعایت مسائل اخلاقی |||| ||||

راستین آنلاین:عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: در شرایطی که اقتصاد وصعیت مناسبی ندارد و فعالان اقتصادی و بنگاه ها در شرایط سختی قرار دارند، باید مسایل اخلاقی در حوزه کسب و کار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.


صلاح الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: اخلاق در کسب و کار در همه دوران ها یه عنوان یک مسأله مهم مطرح بوده و شواهد گواه این است که رعایت اصول اخلاقی در فعالان و یا بنگاه های اقتصادی با عملکرد و مسایل مالی شرکت ها ارتباط مستقیم و مثبت دارد.
وی افزود: یکی از اهداف ما در کمیسیون اخلاق کسب و کار توجه، توسعه و بسط فرهنگ مهربانی و روابط انسانی توام با محبت بین عوامل کار و تولید می باشد.
ایزدفر با تاکید بر اینکه بنگاه های اقتصادی باید نسبت به تضمین‌های اخلاقی با دقت تر باشند اظهارداشت: امروزه ارزش های اخلاقی و مسئولیت اجتماعی از شاخص های مهم در دنیای کسب و کار است که بنگاه های اقتصادی در یک رقابت سالم تلاش می کنند با پایبندی و رعایت اصول اخلاقی، کالای خود را به جامعه ارائه و پایداری در بازار و مشتری مداری را به منثه ظهور برسانند.
وی اضافه کرد: اخلاق مداری و اخلاق کسب و کار یک روند بالا به پایین از مدیریت آغاز می‌شوند که اخلاقیات و حکمرانی مناسب سازمانی می‌تواند به موفقیت در کسب و کار منجر شود.
در ادامه این جلسه فرشاد زارع عضو اتاق بازرگانی فارس و کارشناس مالکیت فکری به ارائه مطلب با عنوان " اخلاق، فرآیند ثبت و قوانین حقوق مالکیت فکری (برند یا نشان تجاری، اختراعات، طرح صنعتی) "پرداخت.
وی گفت: کسب و کارها به دو بخش خدمات محور و محصول محور تقسیم می شوند که کسب و کارهای محصول محور می توانند از قوانین حقوق مالکیت فکری بهره مند شوند و انحصار خود را حفظ کنند و به صورت اختراع، طرح صنعتی یا نشان تجاری ثبت شوند.
زارع افزود: اگر محصولی دارای نوآوری و گام ابتکاری باشد، می توان برای ثبت آن اقدام کرد و این درحالی است که طرح صنعتی مربوط به ظاهر و زیبایی محصول است و نشان تجاری یا برند باعث می شود خدمت یا محصول از سایر رقبا متمایز شود.
وی بیان کرد: برای ثبت برند مجوز نشاندهنده فعالیت باید ارائه شود که با داشتن مجوز تاسیس و کارت عضویت اتاق بازرگانی میتوان حداکثر سه برند را ثبت نمود و ثبت تعداد بیشتر نیازمند کارت بازرگانی یا پروانه بهره برداری است که  هدف این امر جلوگیری از دلالی در ثبت برند بوده است.
زارع اظهارداشت: گاهی در ثبت برند اصول اخلاقی رعایت نمی شود و قوانین و مقررات زیر پا گذاشته می شود جهت ثبت برند متقاضی باید اظهارنامه ارائه دهد و این اظهارنامه در روزنامه رسمی آگهی شود.
وی اضافه کرد: عنوان برند بهتر است به گونه ای انتخاب شود که مشابهتی با عنوان سایر برندها نداشته باشد و اگر کسی که برندی ثبت کرده باشد و فرد دیگری وارد حیطه انحصاری برند او شده باشد می تواند اعتراض کند.
 در این جلسه سایر اعضا به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
انتهای پیام /  101
63 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 30 شهریور 1399 15:58
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا