مایه کوبی توام تب برفکی و بروسلوز گاوی آغاز شد

مایه کوبی توام  تب برفکی و بروسلوز گاوی آغاز شد
   

راستین آنلاین:رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان قیروکارزین گفت: طرح مایه کوبی همزمان علیه بیماری های تب برفکی و تب مالت در دام سنگین از یازدهم آبان ماه دراین شهرستان آغاز که به مدت 30 روز کاری ادامه خواهد داشت.

محمد جواد موسوی افزود: بهای واکسن ها با احتساب ارز یارانه ای به عهده دامدار و اجرت واکسیناتور ها کاملا رایگان است.

به گفته وی عملیات مایه کوبی توسط مراکز بخش خصوصی و با به کار گیری دو اکیپ مایه کوب در سطح شهرستان قیروکارزین انجام می شود.

 موسوی تصریح کرد: مايه كوبي هر واحد دامداري بايد با يك سرسوزن انجام شود و در صورت مشهود بودن هر نوع بيماري در هر دام، سر سوزن پس از مايه كوبي عوض مي شود.

او با اشاره به اینکه تب برفكي يك  بيماري مخصوص دام بوده و احتمال سرايت آن به انسان بسيار كم است، گفت: ايجاد تب شديد، آب ريزش از چشم، وجود كف در دهان، زخم شدن دهان، سم و لنگش حيوان از علايم بيماري تب برفكي هست.

این مقام مسئول اظهار کرد: بيماري تب مالت يا بروسلوز يكي از مهمترين بيماري هاي مشترك انسان و دام محسوب شده كه باكتري ايجاد كننده بيماري طيف وسيعي از پستانداران را مبتلا می کند. 

وي افزود: اين بيماري به علت ايجاد سقط جنين در دام، كاهش توليد شير، عقيمي و نازايي دام هاي مبتلا و همچنين به علت ابتلاي انسان به بيماري تب مالت، همواره از 2 بعد اقتصادي و بهداشتي مورد توجه قرار مي گيرد.

موسوی از دامداران خواست براي اجراي موفق اين طرح با گروه هاي مايه كوبي همكاري لازم را داشته باشند تا از ابتلاي دام ها به اين بيماري ها جلوگيري و در اين مدت از وارد كردن دام تازه به مجموعه دامداري خود داري كنند.

تب برفکی يك بيماري عفوني و به شدت واگيردار دامي است كه بايد از بروز و شیوع آن در بين دام ها به وسيله مايه كوبي جلوگيري كرد لذا گاوداران قیروکارزین جهت انجام هماهنگی لازم برای واکسینه کردن دام های خود به مراکز مایه کوبی خصوصی یا شبکه دامپزشکی شهرستان مراجعه یا با شماره 54523300- 071 تماس بگیرند.

انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
821 کلیک ها  آخرین ویرایش در سه شنبه, 14 آبان 1398 15:17
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا