چاپ کردن این صفحه
  • مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی قیروکارزین:

آفت سوسک حنائی نخیلات با پهپاد شناسایی می شود

راستین آنلاین:مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از به کار گیری پهپاد مجهز به دوربین های حساس به حرارت در شناسایی نخیلات مشکوک به آلودگی سوسک سر خرطومی حنائی خرما خبر داد.  


شهرام فلامرزی در بازگشت از گرد همائی یک روزه روش های نوین ردیابی و کنترل آفت سوسک سرخرطومی حنائی لارستان گفت: سنجش از راه دور با استفاده از سنسور های حرارتی نصب شده بر پهباد و تلفیق آن با تصاویر ماهواره ای از جدید ترین فناوری های تشخیصی مورد استفاده است.
این کارشناس تصریح کرد: شناسایی سریعتر نخیلات در مراحل ابتدایی آلودگی به آفت سر خرطومی حنائی و مبارزه موثر و کم هزینه تر از مزایای این روش خواهد بود.  
فلامرزی اظهار کرد: در این گردهمائی روش های ردیابی مقایسه و تجربه های موفق در کنترل قاطع آفت معرفی شد که استفاده از پهباد در شناسایی آفت در برخی از کشور ها بکار گرفته شده و تجربه موفقی داشته است.
وی بیان کرد: این فن آوری بومی ساخت شرکت های دانش بنیان بوده که قرار است از طرف سازمان حفظ نباتات کل کشور در شهرستان های جنوبی استان فارس آلوده به آفت به کار گرفته شود. 
به گفته وی استفاده از سنسور های شنوایی، سگ های ردیاب و  فرمون های جاذب سوسک از دیگر روش های نوین در ردیابی این آفت است.
 مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین افزود:  تمامی روش های شناسایی، ردیابی و مبارزه مورد استفاده تکمیل کننده یکدیگر بوده و موجب شناسایی و مبارزه در سریع ترین زمان ممکن شده تا نخیلات  متحمل کمترین خسارت شوند.
سوسک سرخرطومی حنائی از تابستان 96 در چهار قطعه باغ واقع در منطقه دشت لار از توابع شهرستان قیروکارزین شناسایی که تا کنون منجر به حذف 9 اصله و انجام اقدامات درمانی در بیش از 108 اصله نخل شده است.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
1515 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 مهر 1398 12:57
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

موارد مرتبط