بارقه های امید در تجارت ایران / بررسی مشکلات ثبت سفارس کالا در سامانه یکپارچه فعالان اقتصادی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی فارس

راستین آنلاین:رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در چند سال اخیر بخش بازرگانی و تجارت خارجی کشور ما در شرایط بسیار سختی بوده است که در حال حاضر شاهد ایجاد بارقه های امید در این بخش هستیم.


خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: امروز تجارت خارجی و ارتباط اقتصادی کشورها با کشور ما در حال تغییرات زیادی است و می توانیم بگوییم راه های برای برقراری مجدد ارتباط با کشورهایی از جمله کشورهای اروپایی، چین و امارات باز شده است.
وی افزود: این درحالی است که خود این کشورها پیشنهاد دهنده راه های حل مشکلات مالی با کشور ما هستند و این رویه امید بخشی برای تجار و بازرگانان کشور خواهد بود.
فروغان در شرایط نامناسب تصمیم ها منطقی نیست و همه بخش های اقتصادی با مشکل روبرو می شود اظهارداشت: برای برخورداری از اقتصاد فعال و پویا باید زنجیره اقتصادی شامل تمام بخش های از جمله صادرات، واردات، تولید و توزیع باید در کنار هم دیده شوند تا حرکت اقتصادی خوب و روان در کشور ایجاد شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون شورای پژوهش اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: اتاق بازرگانی فارس در دوسال اخیر در مسایل و مشکلات بخش اقتصاد، تجارت و بازرگانی استان را احصا و جهت رفع آنها راهکارهایی را در قالب کار علمی و پژوهشی دنبال می کند.
وی با بیان اینکه مشکلات و موانع در بخش صادرات و واردات بسیار زیاد است و این بیانگر نیاز این بخش به کارهای علمی و زیربنایی است ادامه داد: خروجی پژوهش های اتاق بازرگانی موجب رفع مشکلات، تسهیل شرایط و حضور موفق در بازارهای هدف خواهد شد که ما در این کمیسیون تلاش می کنیم اولویت های طرح های پژوهشی اتاق در حوزه صادرات و واردات را پیشنهاد و با جدیت پیگیری کنیم.
سید رضا ساداتی معاون برنامه ریزی و سزمایه گذاری استان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به فرصتهای سرمایه گذاری بی نام (استعلامات 11 گانه اخذ و آماده واگذاری می¬باشد) موجود در استان گفت: شرایط حال حاضر کشور به منظور انجام سرمایه گذاری بسیار مثبت است.
وی با اشاره به وجود تحریمهای ظالمانه بر صنعت نفت کشور افزود: درآمد فعلی دولت صرفا منوط به صادرات غیر نفتی است و در این شرایط نیاز به اعمال محدودیتها و ممنوعیت¬هایی در صادرات و واردات کالا می¬باشد که سیاست گذاری ها در خصوص این ممنوعیت¬ها در راستای حمایت تولید داخلی و بسیاری از محدودیتهای اعمال شده به منظور کاهش نیاز ارزی کشور تبیین شده است.
ساداتی تصریح کرد: از 10 هزار و دو فقره سفارش ثبت شده، شش هزار و 176 مورد در کمتر از 7 روز تایید نهایی شده است که این نشان دهنده پذیرش بالا در ثبت سفارشات است.
وی همچنین با اشاره به حوزه تجارت خارجی استان بیان کرد: در یک سال گذشته بیش از 600 بخشنامه توسط متولیان حوزه صادرات، واردات و گمرک در کشور صادر شده است که این آمار جای تعمق دارد.
در این جلسه افشین رازقی کارشناس مسئول ثبت سفارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز با اشاره به موانع ایجاد شده در حوزه ثبت سفارش کالا که صرفاً ناشی از منوط شدن این امر به وزارتخانه بوده گفت: در حال حاضر در سازمان صمت استان با متعادل کردن قوانین از طریق انعطاف در شیوه نامه اجرای آن شرایط را نسبت به گذشته تسهیل کردیم.
وی اظهارداشت: وجود تحریم های ظالمانه علیه منافع اقتصادی کشور بسیاری از مسائل را تحت تاثیر خود قرار داده و فعالیتهای صادرات و واردات نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
در این جلسه به بحث و بررسی پیرامون مشکلات ثبت سفارس کالا در سامانه یکپارچه فعالان اقتصادی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی پرداخته شد.
همچنین در این جلسه خانم شهرکی سرپرست دفتر شورای پژوهشی اتاق بازرگانی فارس به تشریح ساختار و عملکرد این شورا در دو سال فعالیت خود پرداخت.
1262 کلیک ها  دوشنبه, 29 مهر 1398 05:45
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا